Týden s hudbou. Silvestrovské a novoroční koncerty, TV a streamy

Na poslední týden v tomto roce vám v průběhu Vánoc přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete aktuální informace o živých koncertech, TV přenosech i streamech ze zahraničí.
Kinsky Trio (zdroj Kinsky Trio Prague)
Kinsky Trio (zdroj Kinsky Trio Prague)

Praha

Kinsky Trio vystoupí 28. prosince od 19:30 hodin v sále Novoměstské radnice.

V neděli 1. ledna na Nový rok Česká filharmonie chystá s dirigentem Juanjem Menou hned dva Novoroční koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina. První se uskuteční v 15:00 hodin, druhý pak v 20:00 hodin, který bude přenášen na ČT Art. Zazní španělský program z děl Manuela de Fally, Joaquína Rodriga a Xaviera Montsalvatgeho. Jako sólisté se představí Pablo Sáinz-Villegas (kytara) a Clara Mouriz (mezzosoprán).

Novoroční koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se uskuteční v neděli 1. ledna od 19:30 hodin ve Smetanově síni. Pod taktovkou Tomáše Braunera zazní Slovanské tance, op. 46 a 72 Antonína Dvořáka.

Brno

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem, sólisty Terezou Zimkovou, Jarmilou Balážovou, Matúšem Šimkem a Tomášem Šelcem společně s Czech Virtuosi v úterý 27. prosince od 20:00 hodin v kostele svatého Augustina uvedou Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha.

Opera Diversa chystá na středu 28. prosince od 19:00 hodin v Redutě premiéru opery Ondřeje Kyase Světlo na konci tmy na libreto a v režii Kateřiny Křivánkové inspirovaná životem a dílem fotografa Františka Drtikola. Sólové party zpívají Aleš Janiga, Hana Kuželová, Aneta Podracká Bendová a Klára Jelínková.

Mistrovské kurzy Francesca Piemontesiho – Matouš Zukal, Francesco Piemontesi – 26. 1. 2017 Praha (foto © Petra Hajská)

Filharmonie Brno chystá na Nový rok Novoroční koncert od 20:00 hodin v Janáčkově divadle s dirigentem Robertem Kružíkem. Zazní Italské capriccio, op. 45 Petra Iljiče Čajkovského, symfonická báseň Bedřicha Smetany Richard III, Varšavský koncert Richarda Addinsella (sólista Matouš Zukal), Rumunský koncert Györgyho Ligetiho a Bolero Maurice Ravela.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc na Nový rok od 19:00 hodin v Redutě pod taktovkou dirigenta Debashishe Chaudhuriho a sólistky Natálií Tichánkovou a Marco Salvadorim zahrají výběr z muzikálů.

Ostatní regiony Čech

Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Jiřího Rožně chystá silvestrovský program 31. prosince od 16:00 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby. Zazní výběr skladeb a árií Johanna Strausse, Giuseppe Verdiho, Carla Maria von Webera a dalších. Spoluúčinkuje sopranistka Ludmila Pergelová.  

Severočeská filharmonie Teplice s Petrem Vronským na Nový rok od 13:30 hodin zahraje v Koncertním sále Domu kultury Teplice Novoroční koncert z děl Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Gaetana Donizettiho, Giacoma Pucciniho, Ernesta de Curtis, Pietra Mascagniho, Gioacchina Rossiniho, Eduarda di Capua a Johanna Strausse st. Spoluúčinkuje tenorista Daniel Matoušek.

Ludmila Pergelová (foto Martina Wiesner)
Ludmila Pergelová (foto Martina Wiesner)

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, sólisty Ilonou Laubovou, Pavlou Zbořilovou, Tomášem Badurou, flétnistkou Martinou Venc Matušínskou a varhaníkem Martinem Jakubíčkem v úterý 27. prosince v 18:00 hodin v kostele svatého Vavřince v Drnovicích zazpívají program Klenoty českých Vánoc.

Na svatého Štěpána 26. prosince od 16:30 hodin se v bazilice na Velehradě uskuteční tradiční Svatoštěpánský koncert. Účinkuje Jiří Pavlica, Hradišťan a Slovácký orchestr mladých.

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou zavítají od pátku 30. prosince do neděle 1. ledna do Drážďan. Společně se sólisty Emily Magee, Annou Lapkovskajou, Robertem Watsonem a Tomaszem Koniecznym a Drážďanskou filharmonií pod taktovkou Marka Janowského uvedou Symfonii č. 9 d moll, op. 125 S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena.

PKF – Prague Philharmonia zavítá na Silvestra 31. prosince do Erlangenu, kde společně s dirigentem Leošem Svárovským uvedou výběr z děl Johanna Strausse, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Slovensko

Ladislav Fančovič (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Linda Kisková)
Ladislav Fančovič (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Linda Kisková)

Slovenská filharmonie s dirigentem Robertem Jindrou v pátek 30. prosince od 19:00 hodin a v sobotu 31. prosince od 16:00 hodin chystá Silvestrovský koncert. Z díla Leonarda Bernsteina zazní Tři taneční epizody z muzikálu On the Town, árie z operety Candide a Maria z West Side Story (sólisté Martina Masaryková a Ľudovít Ludha). Rhapsody in Blue George Gershwina (sólista Ladislav Fančovič) a suity z muzikálů Fredericka Loeweho My Fair Lady a z Fantoma opery Andrewa Lloyd-Webbera.

Kino

Od pátku 30. prosince sledujte v kinech přímý přenos streamu z newyorské Metropolitní opery. Byla vybrána opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta v nastudování Jamese Levina a v režii Julie Taymor. V hlavních rolích zpívají Ying Huang, Matthew Polenzani, Erika Miklósa, Francis Robinson a Nathan Gunn.

Streamy a televizní přenosy

Na serveru OperaVision od pondělí 26. prosince od 15:00 hodin operu Giselle Adolpha Adama v nastudování Polské národní opery ve Varšavě. Pod taktovkou Patricka Fournilliera a v režii Mainy Gielgud vystoupí Chinara Alizade, Vladimir Yaroshenko, Kristóf Szabó, Carlos Martín Pérez, Wojciech Ślęzak, Irina Wasilewska, Marta Fiedler, Mai Kageyama, Diogo de Oliveira, Natalia Pasiut a Yume Okano.

Na ČT Art si v pondělí 26. prosince od 20:00 hodin v dokumentu připomeneme osobnost houslisty Václava Hudečka, který v červnu oslavil své sedmdesáté narozeniny. Od 20:55 hodin pak jubilanta doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Robertem Kružíkem a dalšími sólisty.

V úterý 27. prosince od 22:10 hodin TV Noe zařadí Vánoční koncert Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou z roku 2016 s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby a Českou vánoční mší Petra Fialy.

Vídeňská Státní opera na pátek 30. prosince od 19:00 hodin chystá stream inscenace opery Dcera pluku Gaetana Donizettiho v hudebním nastudování Michela Spottiho a režii Laurenta Pellyho. V hlavních rolích se představí Pretty Yende, Juan Diego Flórez, Stephanie Houtzeel, Adrian Eröd, Marianne Nentwich a Marcus Pelz.

Vídeňská Státní opera v sobotu 31. prosince od 19:00 hodin bude streamovat operetu Johanna Strausse Netopýr v nastudování Bertranda de Billiho a v režii Otta Schenka. V hlavních rolích se představí Andreas Schager, Rachel Willis-Sorensen, Wolfgang Bankl, Christina Bock, Hiroshi Amako, Clemens Unterreiner, Vera-Lotte Boecker, Peter Simonischek, Robert Bartneck a Johanna Wallroth.

Franz Welser-Möst (zdroj Dvořákova Praha)
Franz Welser-Möst (zdroj Dvořákova Praha)

Tradiční Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Franzem Welserem-Möstem ze Zlatého sálu Musikvereinu sledujte na Nový rod od 11:15 hodin na ČT 2. Zazní skladby skladatelů z rodiny Straussů, Carla Maria Ziehrera a dalších. Spoluúčinkuje Vídeňský chlapecký sbor a Vídeňský státní balet.

Na Nový rok od 15:00 hodin sledujte na serveru OperaVision operu Rigoletto Giuseppe Verdiho v inscenaci Národní opery v Montpellier. Pod taktovkou Rodericka Coxe a v režii Marie-Ève Signeyrole hlavní role zpívají Gezim Myshketa, Julia Muzychenko, Rame Lahaj, Luiz-Ottavio Faria, Rihab Chaieb, Tomasz Kumięga, Julie Pasturaud a Jaka Mihelač.

Na Nový rok od 20:00 hodin sledujte na ČT Art Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Juanjem Menou ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní španělský program z děl Manuela de Fally, Joaquína Rodriga a Xaviera Montsalvatgeho. Jako sólisté se představí Pablo Sáinz-Villegas (kytara) a Clara Mouriz (mezzosoprán).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments