Týden s hudbou. Vánoce se streamy z Metropolitní opery

  1. 1
  2. 2
Během tohoto týdne vstoupíme do času Vánoc. Bohužel, současná epidemiologická situace stále neumožňuje pořádat koncerty s přítomností publika. Přinášíme proto alespoň informace o streamovaných akcích.

W. A. Mozart: kouzelná flétna – Metropolitan Opera 2006 (zdroj MET)

Pondělí 21. prosince 2020
Newyorská Metropolitní opera pro nás připravila týdenní cyklus streamů nazvaný Holiday Fare. Jako první zazní Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta v záznamu s dirigentem Jamesem Levinem ze dne 30. prosince 2006. Zpívají Ying Huang, Erika Miklósa, Matthew Polenzani, Nathan Gunn a René Pape.

V 18:00 hodin se uskuteční koncert v rámci ostravského Svatováclavského festivalu. Ze zámecké kaple Nalezení svatého kříže v Nové Horce u Studénky uslyšíme koncert nazvaný Johann Sebastian Bach: Sladká útěcha. Simona Šaturová (soprán), Jana Semerádová (traverso) a Jiřina Dvořáková-Marešová (varhany) uvedou pestrý výběr děl J. S. Bacha jak z kantátové, tak komorní tvorby pro toto obsazení.

Z prostředí Anežského kláštera si můžete od 19:30 vychutnat hudbu, která souzní s dobou adventní. Ve Vánočním koncertu Arcangela Corelliho přednesou sóla koncertní mistři Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a Pavel Ludvík. Mozartovo moteto Exsultate, jubilate zazní v sólu Olgy Jelínkové. Program završí Symfonie D dur Jana Václava Hugo Voříška. Koncert uslyšíte na Českém rozhlasu Vltavě nebo na facebookovém profilu SOČRu.

Na ČT Art si můžete od 20:00 pustit přímý přenos baletního představení z pražského Národního divadla. Uveden bude slavný Louskáček Petra Iljiče Čajkovského v choreografii Youriho Vàmose.

Od 20:00 hodin uvádí Nachtigall Artists vánoční zpívání z Rudolfina. Mezi účinkujícími budou sopranistky Simona Šaturová a Lada Bočková, mezzosopranistka Arnheidur Eiriksdóttir, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Lukáš Bařák. Pěvce doprovodí vynikající mladý klavírista Marek Kozák.

Vídeňská státní opera bude od 19:00 streamovat operu Das Verratene Mehr Hanse Wernera Henzeho v podání Very-Lotte Boecker, Bo Shkovkuse, Joshe Lovella, Erika Van Heynigena, Kangmin Justin Kima, Stefana Astakhova a Martina Hässlera. Provedení z 14. prosince tohoto roku řídí Simone Young.

Pařížský Ensemble intercontemporain bude od 21:00 prostřednictvím svých Facebookových stránek a Youtube kanálu vysílat komorní koncert z děl Agaty Zubel (Mono-drum), Yana Maresze (Entrelacs), Mikela Urquizy (Oiseaux gazouillants et hibou qui se retourne), Luciana Beria (Sequenza VII) a Beata Furrera (Koncert pro klarinet a ansámbl).


Úterý 22. prosince 2020

Druhý stream z MET tohoto týdne přinese operu Cendrillon Julese Masseneta ze záznamu ze dne 28. dubna 2018. Účinkují Kathleen Kim, Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe a Laurent Naouri s dirigentem Bertrandem de Billy.

Janáčkova filharmonie Ostrava bude od 19:00 streamovat Vánoční koncert, tentokrát s rybkou… Zazní díla Franze Schuberta, Antonia Vivaldiho a Sergeje Prokofjeva.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy bude od 19:30 streamovat koncert Baborák Ensemblu. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Arcangela Corelliho, Alexandra Glazunova, J. S. Bacha, Lva Kogana a vánoční písně.

Na ČT Art si můžete od 22:30 poslechnout Koncert pro papeže – záznam koncertu z vatikánské Lateránské baziliky, který provedlo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s programem z děl Jeana Baptisty Lullyho a Franze Ignaze Bibera.

Slovenská filharmonie byla nucena zrušit streamovaný Vánoční koncert ansámblu Solamente naturali s uměleckým vedoucím Milošem Valentem a sopranistkou Helgou Varga Bach.

Slovenská Státní opera Košice uvede od 19:00 hodin představení Rossiniho Otella.

Středa 23. prosince 2020
Středeční stream z MET přinese Rossiniho Lazebníka Sevilského. V záznamu z 22. listopadu 2014 uslyšíme Isabel Leonard, Lawrence Brownleeho, Christophera Maltmana, Mauriza Murara a Paata Burchuladzeho. Představení řídil Michele Mariotti.

Pravidelný středeční program FOK On uvede program nazvaný Rodinné vánoční muzicírování. Hosty Martina Rudovského bude Hudební klub Fík.

Břevnovská hudební setkání budou od 19:00 streamovat koncert z břevnovského husitského kostela. Duo ManeraSoňa Vimrová a Miroslav Žara uvedou skladby Issaca Albénize, Augustina Barriose – Mangoré, Ástora Piazzolly a Milana Tesaře v pořadu nazvaném Pokoušení v rytmu tanga.

Ansámbl The Sixteen uvede od 20:30 SEČ Vánoční koncert z cyklu Choral Odyssey. Uvedena budou díla Giovanniho Palestriny, Williama Byrda, Willa Todda, Jonathana Dovea a Cecilie McDowall.


Čtvrtek 24. prosince 2020

Na Štědrý den si MET pro nás připravila operu Giacoma Pucciniho La Bohème. V záznamu ze dne 16. ledna 1982 účinkují Teresa Stratas, Renata Scotto, José Carreras, Richard Stilwell a James Morris s dirigentem Jamesem Levinem.

Závěrečný koncert ostravského Svatováclavského hudebního festivalu od 18:00 uvede známý Pavel Haas Quartet se smyčcovými kvartety Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Na ČT Art si od 20:00 můžete poslechnout Vánoční koncert Collegia Marianum z Valdštejnského paláce.

Ve 22:25 lze na témž programu vidět Rybovu Českou mši vánoční a řadu jeho dalších pastorel. Vystoupí sólisté Alžběta Poláčková, Veronika Hajnová, Petr Nekoranec a Jan Štáva, komorní sbory En arché a Česká píseň. Českou filharmonii v roce 2014 řídil Jiří Bělohlávek.

Od 0:20 vysílá TV Noe Českou vánoční mši Petra Fialy a Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Českého filharmonického sboru Brno ze záznamu z roku 2016.

Pátek 25. prosince 2020
Na Boží hod zazní z newyorské metropolitní opery záznam opery Jeníček a Mařenka (Hansel und Gretel) Engelberta Humperdincka. S dirigentem Vladimirem Jurowským účinkovali dne 1. ledna 2008 Christine Schäfer, Alice Coote, Rosalind Plowright, Philip Langridge a Alan Held.

V poledne si na Českém rozhlase 3 Vltava můžete poslechnout záznam koncertu Adama Plachetky nazvaný Molieri aneb Velcí rivalové Mozart a Salieri z Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka ze dne 29. listopadu, který jste v čase konání koncertu mohli sledovat živě.

Slovenská filharmonie Košice uvede od 19:00 hodin streamovaný vánoční koncert z děl J. S. Bacha, Antonia Vivaldiho, Benedetta Marcella a Petra Iljiče Čajkovského. Slovenskou filharmonii Košice řídí Maroš Potokár.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments