Týden s tancem
Ponec online přiblíží novou premiéru Věrky Ondrašíkové
Dnes večer proběhne online setkání s týmem Věry Ondrašíkové s ukázkami z nového projektu s názvem Witness. Původní termín živé premiéry měl být právě 1. prosince v divadle Ponec. Nový je vypsán na 16. března 2021. Online setkání proběhne v aplikaci Zoom, vstupné je dobrovolné. Zakoupením dobrovolné vstupenky v hodnotě 100–500 Kč podpoříte tvůrce a vznik premiéry a při příspěvku nad 200 Kč máte od divadla Ponec předem vstupenku na březnovou premiéru zdarma. Registrace probíhá na odkazu bit.ly/vo-witness.
Přesně pět let od uvedení premiéry GUIDE, který měl od té doby šedesát repríz v Česku i po celém světě a získal několik mezinárodních ocenění, přichází choreografka Věra Ondrašíková s novou inscenací Witness. První impuls k tvorbě se objevil během rezidence v New Yorku před třemi lety s japonskou hudebnicí Ikue Mori, kdy nečekaně došlo ke změně plánů a umělkyně musely najít jinou podobu jejich spolupráce. Inspirace k Ondrašíkové přišla během procházky v Central Parku, kde pozorovala zahradníky prořezávající větvě a požádala je, aby jí jednu věnovali. Dvoumetrová větev se tak stala jejich jedinou rekvizitou.
Z prvotního nápadu zůstal strom jako materiál i jako metafora. Jeho možnosti fyzikální, fyzické, estetické i symbolické pak Věra zkoumala spolu se svými spolupracovníky, a hlavně s tanečníky Jarem Ondrušem a Davidem Králíkem. Někdejší newyorská náhoda tak způsobila, že se ústředním tématem její nejnovější inscenace stává opět člověk (jako v projektu GUIDE), tentokrát však v konfrontaci s netradičním jevištním „partnerem“.
Festival Nové generace nabídne ochutnávky tanečních filmů studentů AMU
Ve dnech 2.–4. prosince se uskuteční každoroční přehlídka choreografické tvorby studentů a absolventů HAMU – festival Nové generace. Tentokrát nabídne divákům bezpečně usazenými doma před monitory tři večery ochutnávek krátkých tanečních filmů, které vznikly v průběhu studií nebo speciálně pro tuto příležitost. „Přenos tance do virtuálního prostředí je výzvou, která může umělcům také nabídnout nový pohled na choreografickou tvorbu,“ míní koordinátorka festivalu Mirka Eliášová. „Chceme se s ní poprat a ukázat, že dlouhé videozáznamy živých inscenací nejsou jedinou ani správnou cestou.“
Zahajovací večer 2. prosince bude ve 20 hod patřit především absolventům a studentům vyšších ročníků. Svá krátká filmová taneční díla představí online například Markéta Jandová, Monika Částková, Monika Šmídová, Petra Hájková, Helena Ratajová, Jan Razima, Eduard Adam Orszulik nebo David Mikula.
Další dva večery nabídnou videoukázky z prací Natálie Matyskové, Natálie Vackové, Evy Rezové, Anny Benhákové, Adély Kašparové, Michaely Dzurovčínové a Jana Razimy. Po prezentaci děl bude každý večer následovat krátká diskuze nad zhlédnutými díly s diváky, umělci i speciálními hosty, každý z večerů ale nepřesáhne svou délkou hodinu.
„V době, kdy trávíme u monitorů mnohem více času než obvykle, chceme spíše poskytnout svěží inspiraci než další nápor na koncentraci,“ dodává publicistka Lucie Hayashi, která bude večery provázet. Krátká filmová díla vznikají již od roku 2007 ve spolupráci s katedrou kamery FAMU. Tradici společného semináře pro choreografy a kameramany založila prof. Ivanka Kubicová, poté převzala Bohumíra Eliášová a v současné době vede Markéta Jandová, která se tematikou tance pro kameru zabývala ve své disertační práci.
Promítání i diskuze budou probíhat přes platformu ZOOM, kde je nutná registrace na https://zoom.us/webinar/register/WN_n3A3cdB-TmSjML7ShmInjw.
Témata diskusí:
Středa: Absolventi katedry o choreografii ve své praxi: Škola a realita, tvorba a kamera (hosté: Regina Hofmanová a Vendula Poznarová)
Čtvrtek: Taneční umění ve virtuální realitě: Tvorba pro kameru nebo pro scénu? (hosté: Lenka Vagnerová, Jana Návratová, Ewan McLaren)
Pátek: Mentoring choreografie a motivace k tvorbě (hosté: Jan Kodet, Monika Částková, Nataša Novotná, Petra Hauerová).
Podrobný program najdete na facebookové události.
Zabiják život – online premiéra Pražského komorního baletu na Mall.tv
Ani Pražský komorní balet nemůže teď tančit pro své diváky naživo, přesto soubor nastudoval novou premiéru Zabiják život, kterou uvede online v pátek 4. prosince v 18 hodin na internetové televizi Mall.tv. Záznam pro vás pak bude dostupný až do konce letošního roku.
Zabiják život: Dva příběhy inspirované českými skladateli, v choreografii Marka Svobodníka a Petra Zusky. První část programu tvoří novinka Marka Svobodníka Když nevíte coby, kupte si dva hroby. Černá groteska s detektivní zápletkou, volně na motivy příběhu Agathy Christie. Na jemnou hudbu Sukovy Serenády Es dur se odehrává hořký příběh jedné zámožné rodiny, v níž nečekaně skoná její nejstarší člen. Vše by bylo „v pořádku“, pokud by se nejednalo o vraždu. Příběh je zároveň satirickým skečem rodinných sporů, ve kterých smutek nad zesnulým rychle střídá vzájemná zášť, podezření, a především pak touha po dědictví.
Petr Zuska našel pro choreografii Epitaf dvojí zdroj v říši hudby. „Inspirací, jak přistoupit ke koncertu h moll pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka, se mi stal jednak skladatel sám, respektive jeho vztah k Josefíně Kounicové – lásce z mládí, jejíž nemocí a smrtí je toto dílo hluboce ovlivněno,“ píše o svém novém díle. „Druhým a zásadním „želízkem v ohni“ se mi pak stala další žena. Fenomenální britská cellistka Jacqueline du Pré, jejíž interpretaci jsem si vybral, a to nejen z čistě muzikálního hlediska. Strmá kariéra ji začala opouštět už v pětadvaceti letech, kdy přestávala cítit prsty na rukou. S roztroušenou sklerózou a připoutána na vozík posléze velice předčasně zemřela… Violoncello považuji za hudební nástroj, který je schopen „mluvit“. A pokud dojde k zázračnému propojení génia-skladatele s kongeniálním interpretem, jsou jeho „slova“ o to jasnější a naléhavější. To je případ dvojice Dvořák–du Pré. V čase a prostoru se sice minuli, ale setkávají se nadále někde v mnohem podstatnější dimenzi… Premiéra je věnována „Jackie“ k jejím nedožitým 75. narozeninám.“ Ústřední pár v Zuskově choreografii ztvárňují Tereza Hloušková a Ondřej Vinklát.
Soubor 420PEOPLE je součástí evropského projektu CLASH!, který přiblíží krásu propojení klasického a současného tance v rámci online festivalu. Uvede také taneční film ORĪGĪ.
„Když se spojí klasický a moderní tanec, vznikne nová forma energie,“ to je slogan mezinárodního projektu CLASH!, který propojuje klasické formy tance s tancem současným, mladé tanečníky i zájemce všech tanečních úrovní z nejširší veřejnosti s kapacitami tanečního světa a propojuje také svět jako takový. Českou republiku reprezentuje soubor současného tance 420PEOPLE.
Online CLASH! INTERNATIONAL FESTIVAL představí od 8. do 13. prosince celé spektrum aktivit realizovaných 5 partnery festivalu z celé Evropy. V rámci festivalu budou mít premiéru taneční filmy, které natočily jednotlivé soubory, a doplní je doprovodný program, který nabídne taneční workshopy a odborné tematické „laboratoře“ se zajímavými hosty.
„Bylo nám velkou ctí zapojit se do tohoto světového projektu, protože v tanečním světě má velké renomé. Jeho hlavní myšlenka – propojit všechny taneční světy i všechny, kdo mají rádi tanec, a podporovat tanečníky v jejich rozvoji – je navíc podstatou toho, co děláme my, takže jsme tam hned našli velké souznění,“ říká Václav Kuneš, umělecký ředitel souboru 420PEOPLE, který je celosvětově uznávaným choreografem a tanečníkem, a veřejnost ho zná také díky jeho účasti v televizním pořadu StarDance.
Soubor 420PEOPLE pořádá mnoho akcí právě pod hlavičkou projektu CLASH! Ve velké míře se zaměřuje na odbornou veřejnost. Pořádá taneční semináře pro studenty uměleckých škol, odborné diskuse v tematických „laboratořích“, které jsou určeny tanečníkům a choreografům, či několikadenní semináře a workshopy pro tanečníky. Velká řada akcí projektu CLASH! je ale určena i širokému publiku. Soubor se totiž v projektu zabývá rozvojem příznivců tance z řad veřejnosti. „Díky online dotazníkům a plošnému průzkumu mezi diváky, kteří u nás navštěvují současný tanec, jsme získali spoustu zajímavých informací, jimž chceme přizpůsobit novou marketingovou strategii. Tu představíme na online festivalu, který bude pro všechny diváky zdarma,“ zve Václav Kuneš na netradiční akci nazvanou CLASH! INTERNATIONAL FESTIVAL.
Festivalová část vysílaná z Prahy proběhne 8. prosince od 18.00. Další dny pak budou vysílat další partnerské země, a to až do 13. prosince. Na programu bude shrnutí dosažených výsledků v oblasti rozvoje publika a krátké expertní tematické vstupy pozvaných hostů na dané téma.
Prosinec bude pro 420PEOPLE ve znamení světové premiéry tanečního filmu ORĪGĪ (námět, režie a choreografie: Václav Kuneš, kamera: Tomáš Vlček, tančí: Simona Machovičová, Francesca Amante, Fanny Barrouquére). Online premiéra proběhne v rámci festivalu právě 8. prosince.
Soubor současného tance 420PEOPLE patří už 12 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. Do jeho názvu si tehdy zakladatelé, Václav Kuneš a Nataša Novotná, vepsali českou telefonní předvolbu, a splnili si (po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla, Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána) společný sen vybudovat v Praze špičkový soubor současného tance.
Do jejich letošního repertoáru patří u diváků již velice oblíbené představení Panthera, které odhaluje tajemství vzniku samotného lidstva, The Watcher s kapelou Please The Trees, jež je nejen taneční, ale i hudební extází, a představení Křehkosti, tvé jméno je žena, v němž se setkají vynikající herci Národního divadla se současným tancem. Kromě toho 420PEOPLE pořádají pravidelné tvůrčí pohybové workshopy a nyní otevírají vlastní nové pohybové studio s názvem Maiselovka v centru Prahy, kde bude možné navštívit nejrůznější pohybové a taneční lekce.
Partnery projektu jsou: 420PEOPLE / Česká republika, Derida Dance Center / Bulharsko, Companhia de Dança de Almada / Portugalsko, Universita Degli Studi di Roma La Sapienza / Itálie, Polski Teatr Tanza / Polsko, Projekt je podpořen Evropskou unií a jejím programem Kreativní Evropa. Projekt CLASH! probíhá v letech 2018–2021. Více také na http://clashproject.eu
Televize NAŽIVO odvysílá další projekty Cirku La Putyka
V pátek 4. prosince od 22 hodin zavede Televize NAŽIVO diváky do prostředí nočních tančíren, barů a kabaretů. Druhé pokračování Late Night Show Cirku La Putyka nabídne v přímém přenosu v režii Ethana Law strhující spojení nového cirkusu, tance a hudby s výjimečnými zahraničními akrobaty, herci a tanečníky, které znají fanoušci z předchozích představení Cirku La Putyka – Lisa Matilda Angberg, Esmeralda Nikolajeff, Mira Leonard, Remi Martin, Mandi Orozco, Olivia Weinstein a Stefan Swoboda. “Těšte se také na krátký dokument o přírodě, speciální hudební číslo slavného perkusionisty Remi Martina a krátkou ukázku show L.I.A.R,” líčí Ethan Law. Jako největší lákadlo ke sledování poslouží ohlas režiséra Rosti Nováka ml. po prvním díle Late Night Show: “Včerejší večer byl naprosto neskutečný. Pořad takto nabitý emocemi si podle nás zaslouží vidět každý! Je to totiž takový zážitek, že si přejeme ho sdílet s vámi znovu a znovu!”
Každý rok 5. prosince obsadí Jatka78 létající andělé, skákající čerti a zářící Mikuláš v podání herců Cirku La Putyka a jejich hostů. Nejinak tomu bude i letos, i když z důvodu protikoronavirových opatření v netradiční podobě – od 18 hodin jako drive-in Mikulášská Jatka pro malé i velké diváky v autech. “Že je něco ´jinak´ pociťujeme již od března. Důležité je však to nevzdávat a hlavně děti nepřipravit o Mikuláše. To vše zcela bezpečně,” vysvětluje ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta. Divadelní sál se zároveň promění na Mikulášskou Ústřednu! V rámci tradičního formátu Ústředny78 si budou moci nejen děti telefonicky popovídat s čerty, anděly a Mikulášem. Kdo se nedostane autem na Jatka78 (je nutné předem zakoupit vstupenku), můžete Mikulášskou sledovat právě v Televizi NAŽIVO, kde bude navíc následovat pohádka Ivany Bílkové O dvanácti měsíčkách. Ve stejný den již od 15 hodin uvidí diváci televize navíc Vánoční příběh Divadla Já to jsem.
Celý prosinec měl na Jatkách78 původně patřit inscenaci Roots Cirku La Putyka. Ta vznikla jako druhá část trilogie Family Roots in Black Black Woods režiséra Rosti Nováka ml. v berlínském divadle Chamäleon a vypráví skrze osobní příběhy poetickou i drsnou historii cirkusového umění. 7. prosince od 20.00 ji Televize NAŽIVO uvede v přímém přenosu v unikátním formátu Film Naživo.
Balet online
Dánský královský balet na svém webu zveřejnil podzimní premiéru jednoho ze svých emblematických baletů, romantické La Sylphide v nové inscenaci uměleckého šéfa souboru Nikolaje Hübbeho, kterou na první pohled odlišuje její kostýmní výprava.
Newyorský soubor American Ballet Theatre letos na scéně působí již 80. sezónu, oslavy však byl nucen přesunout do online prostoru. Na Youtube kanálu je ke zhlédnutí více než hodinový program The Future Starts Now složený z několika zfilmovaných choreografií jako např. Touché Christophera Rudda, Convinium Gemmy Bond nebo novinku David od Pam Tanowitz pro Davida Hallberga.
V minulém týdnu rovněž proběhl londýnský Dance Umbrella Festival. Na YouTube je stále ke zhlédnutí řádka konverzací vždy mezi dvěma umělci tanečního světa, které si můžete poslechnout a dozvědět se něco od Akrama Khana, Lucy Guerin nebo Dmitria Papaioannoua.
Baletní soubor Berlínské státní opery před několika dny zveřejnil informaci, že je nucen zrušit veškerá svá představení až do 3. ledna 2021, kdy začnou pořádně hrát česká divadla je rovněž otázkou s odpovědí utajenou obdobně dobře jako housle manželky Miroslava Horníčka. Nicméně přesto existují i dobré zprávy. Pařížská Opera otevře divákům své dveře od 15. prosince a diváci tak budou moci zhlédnout Nurejevovu Bajadéru, londýnský Královský balet přivítá diváky na Louskáčkovi už o tři dny dříve, tedy 12. prosince. Živý přenos ze zkoušky je naplánován již na dnešní večer na YouTube souboru od osmi hodin večer.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]