Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ponec online přiblíží novou premiéru Věrky Ondrašíkové, festival Nové generace nabídne ochutnávky tanečních filmů studentů AMU, v pátek se koná online premiéra Pražského komorního baletu Zabiják život, 420PEOPLE zvou na premiéru tanečního filmu a online festival Clash! Televize Naživo odvysílá další projekty Cirku La Putyka.
Ponec online – Witness (foto Michael Gahut 2020)
Ponec online – Witness (foto Michael Gahut 2020)

Ponec online přiblíží novou premiéru Věrky Ondrašíkové
Dnes večer proběhne online setkání s týmem Věry Ondrašíkové s ukázkami z nového projektu s názvem Witness. Původní termín živé premiéry měl být právě 1. prosince v divadle Ponec. Nový je vypsán na 16. března 2021. Online setkání proběhne v aplikaci Zoom, vstupné je dobrovolné. Zakoupením dobrovolné vstupenky v hodnotě 100–500 Kč podpoříte tvůrce a vznik premiéry a při příspěvku nad 200 Kč máte od divadla Ponec předem vstupenku na březnovou premiéru zdarma. Registrace probíhá na odkazu bit.ly/vo-witness.

Přesně pět let od uvedení premiéry GUIDE, který měl od té doby šedesát repríz v Česku i po celém světě a získal několik mezinárodních ocenění, přichází choreografka Věra Ondrašíková s novou inscenací Witness. První impuls k tvorbě se objevil během rezidence v New Yorku před třemi lety s japonskou hudebnicí Ikue Mori, kdy nečekaně došlo ke změně plánů a umělkyně musely najít jinou podobu jejich spolupráce. Inspirace k Ondrašíkové přišla během procházky v Central Parku, kde pozorovala zahradníky prořezávající větvě a požádala je, aby jí jednu věnovali. Dvoumetrová větev se tak stala jejich jedinou rekvizitou.

Z prvotního nápadu zůstal strom jako materiál i jako metafora. Jeho možnosti fyzikální, fyzické, estetické i symbolické pak Věra zkoumala spolu se svými spolupracovníky, a hlavně s tanečníky Jarem Ondrušem a Davidem Králíkem. Někdejší newyorská náhoda tak způsobila, že se ústředním tématem její nejnovější inscenace stává opět člověk (jako v projektu GUIDE), tentokrát však v konfrontaci s netradičním jevištním „partnerem“.

Festival Nové generace 2020 online
Festival Nové generace 2020 online

Festival Nové generace nabídne ochutnávky tanečních filmů studentů AMU
Ve dnech 2.–4. prosince se uskuteční každoroční přehlídka choreografické tvorby studentů a absolventů HAMU – festival Nové generace. Tentokrát nabídne divákům bezpečně usazenými doma před monitory tři večery ochutnávek krátkých tanečních filmů, které vznikly v průběhu studií nebo speciálně pro tuto příležitost. „Přenos tance do virtuálního prostředí je výzvou, která může umělcům také nabídnout nový pohled na choreografickou tvorbu,“ míní koordinátorka festivalu Mirka Eliášová. „Chceme se s ní poprat a ukázat, že dlouhé videozáznamy živých inscenací nejsou jedinou ani správnou cestou.

Zahajovací večer 2. prosince bude ve 20 hod patřit především absolventům a studentům vyšších ročníků. Svá krátká filmová taneční díla představí online například Markéta Jandová, Monika Částková, Monika Šmídová, Petra Hájková, Helena Ratajová, Jan Razima, Eduard Adam Orszulik nebo David Mikula.

Další dva večery nabídnou videoukázky z prací Natálie Matyskové, Natálie Vackové, Evy Rezové, Anny Benhákové, Adély Kašparové, Michaely Dzurovčínové a Jana Razimy. Po prezentaci děl bude každý večer následovat krátká diskuze nad zhlédnutými díly s diváky, umělci i speciálními hosty, každý z večerů ale nepřesáhne svou délkou hodinu.

V době, kdy trávíme u monitorů mnohem více času než obvykle, chceme spíše poskytnout svěží inspiraci než další nápor na koncentraci,“ dodává publicistka Lucie Hayashi, která bude večery provázet. Krátká filmová díla vznikají již od roku 2007 ve spolupráci s katedrou kamery FAMU. Tradici společného semináře pro choreografy a kameramany založila prof. Ivanka Kubicová, poté převzala Bohumíra Eliášová a v současné době vede Markéta Jandová, která se tematikou tance pro kameru zabývala ve své disertační práci.

Promítání i diskuze budou probíhat přes platformu ZOOM, kde je nutná registrace na https://zoom.us/webinar/register/WN_n3A3cdB-TmSjML7ShmInjw.

Témata diskusí:

Středa: Absolventi katedry o choreografii ve své praxi: Škola a realita, tvorba a kamera (hosté: Regina Hofmanová a Vendula Poznarová)

Čtvrtek: Taneční umění ve virtuální realitě: Tvorba pro kameru nebo pro scénu? (hosté: Lenka Vagnerová, Jana Návratová, Ewan McLaren)

Pátek: Mentoring choreografie a motivace k tvorbě (hosté: Jan Kodet, Monika Částková, Nataša Novotná, Petra Hauerová).

Podrobný program najdete na facebookové události.

Pražský komorní balet, Marek Svobodník – Když nevíte coby, kupte si dva hroby (foto Serghei Gherciu)
Pražský komorní balet, Marek Svobodník: Když nevíte coby, kupte si dva hroby (foto Serghei Gherciu)

Zabiják život – online premiéra Pražského komorního baletu na Mall.tv
Ani Pražský komorní balet nemůže teď tančit pro své diváky naživo, přesto soubor nastudoval novou premiéru Zabiják život, kterou uvede online v pátek 4. prosince v 18 hodin na internetové televizi Mall.tv. Záznam pro vás pak bude dostupný až do konce letošního roku.

Zabiják život: Dva příběhy inspirované českými skladateli, v choreografii Marka Svobodníka a Petra Zusky. První část programu tvoří novinka Marka Svobodníka Když nevíte coby, kupte si dva hroby. Černá groteska s detektivní zápletkou, volně na motivy příběhu Agathy Christie. Na jemnou hudbu Sukovy Serenády Es dur se odehrává hořký příběh jedné zámožné rodiny, v níž nečekaně skoná její nejstarší člen. Vše by bylo „v pořádku“, pokud by se nejednalo o vraždu. Příběh je zároveň satirickým skečem rodinných sporů, ve kterých smutek nad zesnulým rychle střídá vzájemná zášť, podezření, a především pak touha po dědictví.

Pražský komorní balet, Petr Zuska – Epitaf – Tereza Hloušková a Ondřej Vinklát (foto Serghei Gherciu)
Pražský komorní balet, Petr Zuska: Epitaf – Tereza Hloušková a Ondřej Vinklát (foto Serghei Gherciu)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments