Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Petr Zuska našel pro choreografii Epitaf dvojí zdroj v říši hudby. „Inspirací, jak přistoupit ke koncertu h moll pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka, se mi stal jednak skladatel sám, respektive jeho vztah k Josefíně Kounicové – lásce z mládí, jejíž nemocí a smrtí je toto dílo hluboce ovlivněno,“ píše o svém novém díle. „Druhým a zásadním „želízkem v ohni“ se mi pak stala další žena. Fenomenální britská cellistka Jacqueline du Pré, jejíž interpretaci jsem si vybral, a to nejen z čistě muzikálního hlediska. Strmá kariéra ji začala opouštět už v pětadvaceti letech, kdy přestávala cítit prsty na rukou. S roztroušenou sklerózou a připoutána na vozík posléze velice předčasně zemřela… Violoncello považuji za hudební nástroj, který je schopen „mluvit“. A pokud dojde k zázračnému propojení génia-skladatele s kongeniálním interpretem, jsou jeho „slova“ o to jasnější a naléhavější. To je případ dvojice Dvořák–du Pré. V čase a prostoru se sice minuli, ale setkávají se nadále někde v mnohem podstatnější dimenzi… Premiéra je věnována „Jackie“ k jejím nedožitým 75. narozeninám.“ Ústřední pár v Zuskově choreografii ztvárňují Tereza Hloušková a Ondřej Vinklát.

Natáčení tanečního filmu 420PEOPLE ORĪGĪ (foto Jan Faukner)
Natáčení tanečního filmu 420PEOPLE ORĪGĪ (foto Jan Faukner)

Soubor 420PEOPLE je součástí evropského projektu CLASH!, který přiblíží krásu propojení klasického a současného tance v rámci online festivalu. Uvede také taneční film ORĪGĪ.
Když se spojí klasický a moderní tanec, vznikne nová forma energie,“ to je slogan mezinárodního projektu CLASH!, který propojuje klasické formy tance s tancem současným, mladé tanečníky i zájemce všech tanečních úrovní z nejširší veřejnosti s kapacitami tanečního světa a propojuje také svět jako takový. Českou republiku reprezentuje soubor současného tance 420PEOPLE.

Online CLASH! INTERNATIONAL FESTIVAL představí od 8. do 13. prosince celé spektrum aktivit realizovaných 5 partnery festivalu z celé Evropy. V rámci festivalu budou mít premiéru taneční filmy, které natočily jednotlivé soubory, a doplní je doprovodný program, který nabídne taneční workshopy a odborné tematické „laboratoře“ se zajímavými hosty.

Bylo nám velkou ctí zapojit se do tohoto světového projektu, protože v tanečním světě má velké renomé. Jeho hlavní myšlenka – propojit všechny taneční světy i všechny, kdo mají rádi tanec, a podporovat tanečníky v jejich rozvoji – je navíc podstatou toho, co děláme my, takže jsme tam hned našli velké souznění,“ říká Václav Kuneš, umělecký ředitel souboru 420PEOPLE, který je celosvětově uznávaným choreografem a tanečníkem, a veřejnost ho zná také díky jeho účasti v televizním pořadu StarDance.

Natáčení tanečního filmu 420PEOPLE ORĪGĪ (foto Jan Faukner)
Natáčení tanečního filmu 420PEOPLE ORĪGĪ (foto Jan Faukner)

Soubor 420PEOPLE pořádá mnoho akcí právě pod hlavičkou projektu CLASH! Ve velké míře se zaměřuje na odbornou veřejnost. Pořádá taneční semináře pro studenty uměleckých škol, odborné diskuse v tematických „laboratořích“, které jsou určeny tanečníkům a choreografům, či několikadenní semináře a workshopy pro tanečníky. Velká řada akcí projektu CLASH! je ale určena i širokému publiku. Soubor se totiž v projektu zabývá rozvojem příznivců tance z řad veřejnosti. „Díky online dotazníkům a plošnému průzkumu mezi diváky, kteří u nás navštěvují současný tanec, jsme získali spoustu zajímavých informací, jimž chceme přizpůsobit novou marketingovou strategii. Tu představíme na online festivalu, který bude pro všechny diváky zdarma,“ zve Václav Kuneš na netradiční akci nazvanou CLASH! INTERNATIONAL FESTIVAL.

Festivalová část vysílaná z Prahy proběhne 8. prosince od 18.00. Další dny pak budou vysílat další partnerské země, a to až do 13. prosince. Na programu bude shrnutí dosažených výsledků v oblasti rozvoje publika a krátké expertní tematické vstupy pozvaných hostů na dané téma.

Prosinec bude pro 420PEOPLE ve znamení světové premiéry tanečního filmu ORĪGĪ (námět, režie a choreografie: Václav Kuneš, kamera: Tomáš Vlček, tančí: Simona Machovičová, Francesca Amante, Fanny Barrouquére). Online premiéra proběhne v rámci festivalu právě 8. prosince.

Soubor současného tance 420PEOPLE patří už 12 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. Do jeho názvu si tehdy zakladatelé, Václav Kuneš a Nataša Novotná, vepsali českou telefonní předvolbu, a splnili si (po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla, Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána) společný sen vybudovat v Praze špičkový soubor současného tance.

Do jejich letošního repertoáru patří u diváků již velice oblíbené představení Panthera, které odhaluje tajemství vzniku samotného lidstva, The Watcher s kapelou Please The Trees, jež je nejen taneční, ale i hudební extází, a představení Křehkosti, tvé jméno je žena, v němž se setkají vynikající herci Národního divadla se současným tancem. Kromě toho 420PEOPLE pořádají pravidelné tvůrčí pohybové workshopy a nyní otevírají vlastní nové pohybové studio s názvem Maiselovka v centru Prahy, kde bude možné navštívit nejrůznější pohybové a taneční lekce.

Partnery projektu jsou: 420PEOPLE / Česká republika, Derida Dance Center / Bulharsko, Companhia de Dança de Almada / Portugalsko, Universita Degli Studi di Roma La Sapienza / Itálie, Polski Teatr Tanza / Polsko, Projekt je podpořen Evropskou unií a jejím programem Kreativní Evropa. Projekt CLASH! probíhá v letech 2018–2021. Více také na http://clashproject.eu

Televize NAŽIVO odvysílá další projekty Cirku La Putyka
V pátek 4. prosince od 22 hodin zavede Televize NAŽIVO diváky do prostředí nočních tančíren, barů a kabaretů. Druhé pokračování Late Night Show Cirku La Putyka nabídne v přímém přenosu v režii Ethana Law strhující spojení nového cirkusu, tance a hudby s výjimečnými zahraničními akrobaty, herci a tanečníky, které znají fanoušci z předchozích představení Cirku La Putyka – Lisa Matilda Angberg, Esmeralda Nikolajeff, Mira Leonard, Remi Martin, Mandi Orozco, Olivia Weinstein a Stefan Swoboda. „Těšte se také na krátký dokument o přírodě, speciální hudební číslo slavného perkusionisty Remi Martina a krátkou ukázku show L.I.A.R,“ líčí Ethan Law. Jako největší lákadlo ke sledování poslouží ohlas režiséra Rosti Nováka ml. po prvním díle Late Night Show: „Včerejší večer byl naprosto neskutečný. Pořad takto nabitý emocemi si podle nás zaslouží vidět každý! Je to totiž takový zážitek, že si přejeme ho sdílet s vámi znovu a znovu!“

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments