Týden s tancem

Studio ALTA online, přípravy Mezinárodního dne tance, online premiéra bavorského baletu a další stream z NDT.
Studio ALTA (foto Markéta Bendová)

Studio ALTA pokračuje ve vysílání Studio Performance Art: Performance a procesualita
Ve druhé události z cyklu SPA (Studio Performance Art) se Studio ALTA zaměří na vztah performance artu a procesuality. Setkání s fluidním ne-kolektivem Björnsonova proběhne v češtině přes platformu ZOOM, v pondělí 19. dubna v 19 hodin.

Výchozím bodem je vnímání umělecké prezentace-performance jako pouze špičky ledovce dlouhodobého kreativního procesu. Umělci a umělkyně zřídka vytváří svá díla zcela náhodně, častěji jsou součástí kontinuálního zkoumání určitého tématu, otázky, formy. Chceme se zamýšlet nad performancí-akcí jako nad součástí širší „performance“ – komplexního tvůrčího procesu.

V rámci události budeme nad tématem přemýšlet společně s fluidním ne-kolektivem Björnsonova. Performance a procesualita představí ve formě setkání skrze platformu Zoom různorodou tvorbu Björnsonovy, v níž hraje procesualita klíčovou úlohu, stejně tak jako mísení performance, instalace, participativní akce a teorie. Zároveň otevřeme otázky dlouhodobé kultivace umělecké praxe a (ne)možnost dehierarchizované kolektivní práce.

Björnsonova funguje od roku 2015 jako mezioborová platforma pro experiment, výzkum a sdílení, na jejímž chodu se současně podílí celá řada umělkyň a umělců z pražské, berlínské, bruselské a bělehradské scény. Na Björnsonovu je ale možné též pohlížet jako na fiktivní postavu, mystérium či monstrum, teenagerku či jako na neustále se proměňující čarodějnici.

Performativní procházkou a výkladem fusion tarotu nás provedou Nik Timková, Zuzana Žabková, Lucie Svoboda Mičíková a Lucia Kvočáková. Performance a diskuze bude probíhat v češtině přes platformu ZOOM. Registrace předem není nutná.

K ZOOM se připojíte kliknutím na tento odkaz
Meeting ID: 935 9804 0843, Passcode: 137040
AKCI MŮŽETE PODPOŘIT ZDE

Studio Performance Art, zkráceně SPA, je ročním programovým cyklem Studia ALTA zaměřeným na performance art. Každý měsíc přináší performance a diskuze otevřené jak odborné, tak široké veřejnosti. Zkoumáme médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným jako elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh, který může nabývat mnoha různých podob.

Principy jednotlivých událostí “Studia” jsou ukotveny v otevřenosti, experimentu a dialogu. Jak naznačuje zkratka “SPA”, česky “LÁZNĚ”, klademe důraz na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání. Kurátory cyklu jsou Antonín Brinda a Petr Dlouhý.

Další události SPA:
11/05 Performance a zvuk
16/06 Performance a čas

Mezinárodní den tance 2021 ve spolupráci s Nadací Krása pomoci propojí generace
Mezinárodní den tance, který každoročně připadá na 29. dubna, letos už podruhé oslavíme online. Art 4 People u nás už po sedmé pořádá na den oslav celodenní taneční program, který nabídne to nejlepší z taneční scény. Chybět nebudou ukázky profesionálních i amatérských tanečníků i skupin, workshopy nejrůznějších tanečních žánrů (balet, salsa, street dance, irský tanec, aj.), GALA baletních souborů ani taneční flashmob, který opět roztančí celou republiku. „Ten jsme letos připravili ve spolupráci s Nadací Krása pomoci Taťány G. Brzobohaté, abychom skrze charitativní online kampaň veřejně vyzvali k podpoře úsilí nadace o zlepšování života seniorů. Heslem letošních oslav tance je proto „Kdo tančí, nestárne!“ a do tanečního flashmobu, který pro vás natočili Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes a Elis Mraz pod vedením choreografa Marka Zelinky, se navíc může zapojit úplně kdokoliv,“ uvádějí organizátoři.

Program oslavy bude možné sledovat online ve čtvrtek 29. dubna od rána na facebookové stránce Art 4 People nebo v události. „V rámci příprav Mezinárodního dne tance 2021 jsme spojili síly s Taťánou G. Brzobohatou a její Nadací Krása pomoci a s heslem „Kdo tančí, nestárne!“ chceme tancem propojit generace a veřejně vyzvat k podpoře činnosti nadace. Proto jsme letos spolupracovali na přípravě tanečního flashmobu, jehož každoročním úkolem je zviditelnit blížící se oslavu tance a její poslání a zapojit do ní co nejširší publikum. Mezinárodní den tance, který jste si s námi v minulosti mohli užít například na Střeleckém ostrově v Praze, letos už podruhé odvysíláme online. Věřím, že celodenní taneční program nabídne široké veřejnosti pohyb a kulturu, která nám všem tak schází, komentuje Martin Kolda, ředitel Art 4 People.

Mezinárodní den tance v brně v roce 2019 (foto Jakub Jíra)

Jednoduchou choreografii tanečního flashmobu, kterou se každoročně učí příznivci festivalu, aby si ji 29. dubna zatančili na akci (pokud neprožíváme pandemická léta) nebo ji zaslali do videosestřihu organizátorům, letos vytvořil tanečník a choreograf Marek Zelinka, vítěz StarDance 2015. Ve videoklipu, který nabádá diváky k zapojení se do flashmobu a zároveň k podpoře činnosti Nadace Krása pomoci, účinkují Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes, Elis Mraz a Marek Zelinkaa zhlédnout ho můžete zde.

Kromě aktivního zapojení se do flashmobu letos nově můžete přispět na dobrou věc. V rámci on-line kampaně propagace oslav Mezinárodního dne tance 2021 vyzveme veřejnost s podpoře činnosti nadace – kdo chce pomoci, může přispět do TÉTO kampaně nebo zaslat DMS podle instrukcí TAMTÉŽ,“ doplňují Art 4 People. „Jsem ráda, že společně oslavíme Mezinárodní den tance alespoň takhle na dálku. Tanec je zábava, vášeň, láska, pro někoho nutnost, pro někoho práce, pro některé vzpomínka na taneční a třeba i první lásku. Tanec propojuje lidi, muže a ženu i generace. Pokud jste se rozhodli podpořit Krásu pomoci, ze srdce vám děkuji. Pomůžete nám být na blízku babičkám a dědům, když to potřebují,říká Taťána G. Brzobohatá, zakladatelka Nadace Krása pomoci.

Na letošní ročník Mezinárodního dne tance se už teď těší většina tradičních partnerů akce – během celodenního programu opět vystoupí taneční soubory předních českých tanečních institucí, mezi které patří Balet Národního divadla a Laterna magika, Národní divadlo moravskoslezské, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Moravské divadlo Olomouc, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo F. X. Šaldy Liberec a další profesionální tělesa, poloprofesionální soubory i amatérské skupiny. V programu nebude chybět vysílání tréninku u baletní tyče pod taktovkou uměleckých šéfů a baletních mistrů výše zmíněných divadel. V rámci programu se nově uskuteční i dvě taneční soutěže, kterých se účastníci budou moci zúčastnit ze svých domovů. Po slavnostním zakončení programu bude následovat afterparty s hudebním doprovodem DJ.

Veškeré detaily ohledně programu a příprav Mezinárodního dne tance sledujte na webu www.mezinarodnidentance.cz a ve Facebook události Mezinárodní den tance 2021 – on-line! Zároveň se můžete zapojit do tanečního flashmobu a výzvy Art 4 People, stačí natočit, jak tančíte choreografii na tuto hudbu a poslat video na e-mail [email protected] do 20. dubna 2021, bude zahrnuta do závěrečného sestřihu odvysílaného v rámci Mezinárodního dne tance.

The Blizzard – baletní stream z bavorského baletu
Bavorský státní balet Mnichov uvede online na www.staatsoper.tv novou choreografii na námět povídky A. S. Puškina Sněhová bouře. Inscenaci The Blizzard můžete sledovat 17. dubna. Choreografie se ujal hlavní choreograf souboru Andrej Kajdanovskij, který převedl Puškinovu povídku do jazyka současného baletu. Jde o romantický příběh, který není příliš známý a jehož tématem je osud, ztělesněný zde přírodním živlem, bouří. Hudbu k baletu zkomponoval Lorenz Dangel.

Nový online stream z NDT
Pro velký úspěch a zájem bude znovu možné sledovat po tři večery přímý přenos z Nedernad Dans Theater 2, a to 20., 21. a 22. dubna. V programu bude možné zhlédnout znovu nedávnou premiéru The Big Crying Marco Goeckeho a pak choreografii švédského tvůrce Johana Ingera Impasse, která měla premiéru v březnu 2020 těsně před propuknutím protipandemických opatření. Večer nese název We haven´t said enough. Online vstupenku je možné zakoupit vždy nejpozději hodinu před začátkem přenosu, základní cena je 15 eur.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments