Týden s tancem

Otevřené divadelní scény v Čechách nabízí po dlouhých měsících tanec naživo, v Divadle Ponec začíná Tanec Praha, Art 4 People chystá premiéru ke stým narozeninám Astora Piazzolly a Nederland Dans Theater další online stream.

Invisible I. / Hannah (foto Vojtěch Brtnický)

Tanec naživo

Divadlo Alfred ve dvoře si na 1. června připravilo premiéru nové inscenace Armana Kupelyana, studenta katedry nonverbálního divadla na pražské HAMU The Playground of the Unconscious Self. Sólová inscenace využívající techniky klaunérie a inspirovaná tancem butó. Představení diváka zavede do niterního světa jednoho člověka a nabídne jeho intimní pohled na prožívání řady všedních zkušeností: zážitky z dětství, traumata, milostné příběhy, sexuální touhy, cílevědomost, náhodnost.

Rovněž 1. června od osmé večerní se v Paláci Akropolis odehraje představení Invisible I./Hannah uskupení Tantehorse v režii Miřenky Čechové. Autobiografické představení o nevšední herečce a zpěvačce Haně Frejkové vypráví příběh o hledání vlastního místa ve světě, příběh o neutuchající energii ženy, která se nedobrovolně stala hrdinkou antické tragédie, ale pořád to nevzdala. Hana Frejková se v dialogu s tanečnicí Markétou Jandovou, noří do vzpomínek na dětství, na nedobrovolnou výlučnost, a s vtipem komentuje pozici stárnoucí ženy – umělkyně, jíž divadlo přináší jeden z důležitých smyslů života.

V neděli 6. června je opět v Akropoli plánováno představení Spitfire Company Antiwords v režii Petra Boháče, jež bylo inspirováno divadelní hrou Audience Václava Havla. V hlavní roli se představí Jindřiška Křivánková a Miřenka Čechová.

Tentýž den, jen v Divadle na Vinohradech, odehraje Pražský komorní balet svou Kytici. Současný kmenový choreograf souboru Petr Zuska se v inscenaci na hudbu Ondřeje Brouska inspiroval deseti baladami z Erbenovy stejnojmenné sbírky, které mezi sebou na základě symboliky vzájemně provázal, aby vzniklo jednotné jevištní dílo (recenze premiéry zde).

Studio Alta má na programu pro sobotní večer dílo Hereafter Kateřiny Szymanski. Performance, ve které autorka pracuje s tělem, objekty, materiálem a prostorem. Skrz optiku „vzdálenost, čas a rytmus“ se, na základě osobních zkušeností, dívá na některá společenská a politická témata současnosti, jejichž výběr ponechává oku, vnímání a interpretaci diváka. Vstup na akci je zdarma.

TangoAstory (foto Art4People)

Premiéra k oslavě Astora Piazzolly

V sobotu 5. června 2021 proběhne od 12 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Praha 1, Dvořákovo nábř. 2) slavnostní premiéra hudebně tanečního projektu TangoAstory ke 100. výročí od narození Astora Piazzolly – jedné z nejvýznamnějších osobností hudby 20. století. Film, který znázorňuje vývoj tanga za posledních 100 let, bude po premiéře veřejnosti přístupný zdarma na Facebooku Art 4 People. Vznikl za režie a dramaturgie Martina Koldy a Ladislava Horáka, hudební produkce souboru Bona Fide Tango a tanečního výkonu Joanny Rzesiewské, Jana Chrostka, Veroniky Hanušové, Davida Vejchara, Evy Krejčířové a Dominika Vodičky.

„V letošním roce si připomínáme 100 let od narození hudebního génia Astora Piazzolly, tvůrce stylu Tango Nuevo, který se řadí k nejhranějším autorům současnosti. Spojili jsme síly společně s Art 4 People a rozhodli se tento významný moment oslavit mimořádným představením TangoAstory“ říká hudební režisér Ladislav Horák.

Dramaturg a režisér Martin Kolda doplňuje: „Původně jsme plánovali live projekt téměř 10x většího rozsahu, ale vzhledem k situaci jsme byli nuceni koncept pozměnit a vytvořili jsme umělecký film, který, jak doufáme, nabídne jedinečný divácký zážitek. Pro živé publikum plánujeme představení uvádět během příští sezóny.

Premiéra se uskuteční pro předem přihlášené hosty za podmínek stanovených aktuálními epidemiologickými opatřeními.

Tanec Praha

Ve středu 2. června od osmi večer začíná na jevišti Divadla Ponec letošní ročník Tance Praha. Představení Graces Silvie Gribaudi si pokládá otázku na téma podob krásy. V inscenaci inspirované sochou Tří grácií je v kontrastu s vypracovanými postavami tří mužských tanečníků na jevišti sama autorka ztělesněním svobody a přirozenosti. S lidskostí a humorem sobě vlastním boří genderové stereotypy, otřepaná klišé a zdánlivou nedokonalost proměňuje v umělecké dílo plné lehkosti a půvabu. Reprízy se odehrají hned následující dny, tedy ve čtvrtek 3. a pátek 4. června.

A krátká noticka ze zahraničních online streamů

Holandské NDT uvede ve dnech 3. a 4. června speciální projekt Switch ’21 složený z choreografií tanečníků skupin NDT 1 a NDT 2. Každoročně konaný program bude živě streamován na webu divadla za 15 euro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments