Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Herecká asociace zveřejnila novinky ohledně nadcházejícího ročníku Cen Thálie, soubor Ufftenživot připravuje novou premiéru, Losers Cirque Company vytvořili akrobatickou rozhlasovou hru, do Azylu78 zavítá berlínská skupina Analog a slovenská primabalerína Nina Poláková se od nadcházející sezóny stane šéfkou baletu Slovenského národného divadla.

Cena Thálie (zdroj FB)

Ceny Thálie budou v letošním roce vyhlášeny 9. října 2021, po loňské pauze opět na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze. S ohledem na uzavření scén v divadelní sezoně 2020/2021 nebudou tentokrát uděleny Ceny Thálie za mimořádné umělecké jevištní výkony.

Tituly, které měly premiéru v této sezoně, jsou přeřazeny do následujícího hodnotícího období 2021/2022. Budou uděleny ceny za celoživotní mistrovství v oblasti divadelního umění v oborech činohra, opera, balet, muzikál, alternativní divadlo a loutkové divadlo i další ocenění. Novináře o tom informoval prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

„Myslím, že nejdůležitější změnou letošního ročníku je mimořádné jednorázové rozšíření počtu celoživotních činoherních cen. Letos budou uděleny tři celoživotní ženské a tři mužské Ceny Thálie. Tím se dostane na třikrát tolik osobností než během normálního roku. Ale stejně ještě zůstávají některá velká jména neoceněna a to mě mrzí,” řekl ČTK Kepka.

Moderátorem slavnostního večera v přímém přenosu České televize bude Václav Moravec. Vyhlášení loňských Thálií se vzhledem k protiepidemickým opatřením uskutečnilo v on-line přenosu.

Návrhy k cenám za celoživotní mistrovství mohou vzejít z příslušných odborných porot a od členů České akademie divadelníků. Byla založena v roce 2019 ve snaze Herecké asociace zapojit co nejširší divadelní obec do spolurozhodování o Cenách Thálie, jejími členy mohou být všichni dosavadní nositelé Cen Thálie a další osobnosti, o jejichž výběru rozhoduje prezidium asociace.

Premiéra Ufftenživot

This is not a lovesong (foto Ufftenživot)

Divadelní soubor Ufftenživot uvede 28. 6. v 19:30 na jevišti kulturního paláce Vzlet novou autorskou inscenaci s názvem This is not a love song. Druhá premiéra souboru v této sezoně se zabývá fenoménem populárních milostných písní a poodhalí divákům, jak hudební průmysl ovlivňuje náš život, ať chceme, nebo ne.

Melodie. Refrén. Slova. Choreografie. Obraz. Autorská inscenace v režii Sáry Arnstein vychází z hledání významu a funkce milostné písně. Recykluje různými způsoby známé současné popové milostné písně a skládá z nich vlastní mozaiku, která hovoří o možné výpovědní hodnotě, která je v nich obsažena.

Inspirací pro vznik tohoto představení se staly samotné texty a videoklipy milostných písní, kniha Love songs – The hidden history (Milostné písně – skrytá historie) nebo komiks autorky Liv Strömquist Prins Charles Känsla (Pocity prince Charlese). Hlavním cílem projektu je výzkum kulturního fenoménu, jímž milostné písně jsou a k němuž se váže bezpočet stereotypů, které se snažíme na jevišti s humorem reflektovat,“ vysvětluje záměr režisérka Sára Arnstein.

Výrazným rysem inscenace je hudební složka v podání zpěvačky a skladatelky Báry Zmekové, která je po celou dobu přítomna na jevišti a živě doprovází herečky v jednotlivých scénách. „Je to taková poloimprovizace, některé části jsou pevně dané, ale jindy jen pozoruji, co se děje na scéně a pocitově tvořím hudební podkres. Proto je taky důležité být s herečkami na jedné vlně,“ doplňuje Zmeková. Pro fanoušky popkultury je lákadlem také kostýmní výprava, která se snaží důvtipně přiblížit vzhledu ikonických popových hvězd. Pro inscenaci ji vytvořila výtvarnice Natálie Rajnišová.

„Populární písně, stejně jako celý hudební průmysl, ovlivňují náš život, ať chceme, nebo ne. Někdy jsme pasivními posluchači, jimž se písně jen tak mimoděk ukládají do paměti a povědomí, jindy pro nás popstars a hudební skupiny představují vzory a ikony, ke kterým se od mala upínáme,“ říká režisérka, pro kterou je tato inscenace zároveň režijní prvotinou.

Čtyři ženy zkoumají na jevišti všudypřítomnost a sílu populárních písní, ale do jaké míry jsme i my složeni ze střípků a znaků útočících videoklipů? „Sám Ted Gioia v knize Love songs zmiňuje, že první milostnou píseň složila žena, ale proslavil se díky ní muž. Co slovo láska v těchto písních symbolizuje? Jsou milostné písně ve skutečnosti opravdu o lásce? Těším se, že diváci budou hledat odpověď spolu s námi,“ doplňuje herečka Nataša Bednářová.

Losers v éteru a premiéra Analogu v Azylu78

Členové Losers Cirque Company nahráli akrobatickou rozhlasovou hru AkroAudio. Poslechnout (i zhlédnout) ji můžete zde a zjistit, jak Losers zvládají náročné akrobatické triky pod taktovkou Terezy Ramba.

Analog (foto Jarka Chalásová)

Když se sejdou přátelé a slaví, svět se zdá rázem krásnější. Již ve čtvrtek 24. června diváci Azylu78 zjistí, jak taková oslava vypadá, jsou-li vašimi přáteli vrcholoví akrobaté. Novocirkusovou podívanou nabitou nápady a energií přiveze berlínský soubor Analog. Představení Opening bude zároveň oslavou jejich setkání s publikem po více než roce odloučení. Kromě disciplín jako jsou žonglování, cyr wheel, závěsná akrobacie, hoop diving, čínská tyč, handstandy či chůze po laně, čeká návštěvníky letní scény Jatek78 i svěží humor a nová autorská hudba. Po premiérovém uvedení následují dvě reprízy, z nichž druhá 26. června bude zároveň živě vysílána prostřednictvím projektu Film Naživo.

Do Prahy se Analog vrací po třech letech a svou novou show připravují právě teď na Jatkách78 i přímo v šapitó ve Stromovce. “Už se strašně těšíme. Rok jsme se s členy Analogu neviděli pohromadě a nehráli jsme před živým publikem,” uvedl zakladatel souboru Florian Zumkehr. O Analogu říká, že na jevišti nehrají role, ale sami sebe. Jsou zkrátka parta přátel, co se sejde, aby oslavila život. S divokou i hravou energičností se k lepším výkonům a stále více a více odvážným kouskům rádi nechávají vybízet reakcemi diváků. Ti se sami mají cítit součástí show.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments