Týden s tancem

Letní Letná představuje svůj bohatý program letošního ročníku, Cirk La Putyka se v září dočká vysněné premiéry inscenace Cesta a Pražské Quadriennale zveřejnilo výzvu pro účastníky hlavní části programu festivalu, který se uskuteční v pražské Holešovické tržnici v červnu 2023.
Air Gym Art Company, Hotel Laputa (foto archiv Letní Letná)

Ti nejlepší tuzemští akrobaté, žongléři a klauni se představí na mezinárodním festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Jen zde je možné vidět české novocirkusové hvězdy i začínající artisty pohromadě. Svůj um předvedou v českém stanu i na zdarma přístupné Open Air scéně. Komu z českého nového cirkusu něco uniklo nebo to naopak nechce promeškat, má jedinečnou šanci od 12. do 31. srpna tradičně na pražské Letné.

„V rámci Letní Letné pořádáme i letos samostatný Festival české novocirkusové scény. V Letenských sadech vystoupí celkem 22 souborů s 30 představeními. Čeká nás hned několik premiér i představení vytvořené speciálně pro festival,” říká Jiří Turek, ředitel Letní Letné.

Premiéru si pro Letní Letnou připravil soubor AirGym Art Company, novou inscenaci akrobaté dokonce vytvořili speciálně pro letošní ročník festivalu. V Hotelu Laputa připravili jedinečný večer mezi nebem a zemí. Vzdušná férie o tom, že stoupáte-li vzhůru, musíte otevřít všechny dveře a nahlédnout do všech oken, je totiž přehlídkou špičkové závěsné akrobacie.

Další zasloužilý novocirkusový ansámbl Losers Cirque Company si přichystal dokonce dvě novinky. Poprvé ve své historii uvedou představení i pro ty nejmenší. MiMJOVÉ se postarají o rodinnou divadelní show. „V dobrodružném příběhu boje dobra proti zlu diváci zažijí napínavý děj, nevšední podívanou i humor. V režii Radima Vizváryho. Uvidíte nejen členy souboru Losers Cirque Company, ale také Vandu Hybnerovou, Annu Polívkovou nebo Irenu Kristekovou,“ slibuje spoluzakladatel „Lůzrů“ Petr Horníček. Sám se pustil do režie druhé novinky nazvané Konkurz. Účastníci konkurzu se pokusí diváckou pozornost získat talentem i ostrými lokty v akrobatické show, která je podle tvůrců stejně pestrá jako vylhaný životopis. O vítězi rozhodne publikum.

Tím ale festivalové novinky nejsou vyčerpány. Český stan 14. srpna otevře Cirk La Putyka a jeho Runners. Mezinárodně obsazená inscenace vychází z pocitů současného člověka, který by chtěl jít s dobou, i když ta už ho dávno předběhla. Podobně současnost vnímá i Žongléros Ansámbl. Vpřed – vyzývají v názvu představení, k němuž se inspirovali stejnojmennou optickou básní Václava Havla. Nezastavitelné tempo společnosti a konzumu je na Letní Letné strhne, a s nimi i diváky, dokonce v premiéře.

Losers Cirque Company, Heroes (foto František Ortmann)

Žongléros Ansámbl do programu přispěje ještě poetickým představením pro nejmenší publikum. Hvězdář zavede na magickou vesmírnou cestu. Ponocovat s dětmi hodlá i Divadlo DRAK v poetické grotesce Do hajan! Dvěma tituly se v Českém stanu představí Cirkus TeTy. V obou se pohybují na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla a využívají  prvky vzdušné akrobacie. Experimentální inscenace Voyerky se zaměřuje na kontrast idealizujícího očekávání a reality. Hra Narušení vychází z absurdního dramatu.

Absurdní divadlo a smích à la Buster Keaton spojil do projektu Absurd Hero cirkusový umělec a performer Roman Škadra. Žonglér Filip Zahradnický vytvořil Collection of Sceptical Pleasures, tedy abstraktní koláž inspirovanou zbytečností i nezbytností umění. Nonverbální představení Zuzany Drábové 7CIHEL zase vypovídá o tom, že někdy sami sebe svazujeme a jen my sami se zase můžeme rozvázat. A Zoja Mikotová a Tonda Novotný v nonverbální inscenaci Čekání na… s prvky pantomimy upozorňují, že člověk celý život na něco  čeká. Vlastní malé šapitó pro 25 osob na Letné rozbije soubor Le Cabaret Nomade, uvede v něm představení Kaleido.

Do Českého stanu zavítají i inscenace a soubory z předchozích ročníků. Losers Cirque Company se vracejí s projektem Heroes i speciální edicí napěchovanou tím nejlepším, co dovedou. AirGym Art Company vypráví prostřednictvím netradiční závěsné akrobacie příběh o létání Wendigo. Bratři v tricku opět uvádí Žonglérskou galashow a pro velký úspěch se vrací Teens Cirkabaret. Nejmladší generace přesvědčí, že artistům a cirkusákům rostou talentovaní pokračovatelé.

Festival Letní Letná i letos otevírá oblíbenou venkovní scénu. Příznivcům nového cirkusu a divadla dává skvělou možnost vidět vybraná představení zcela zdarma. K open air novinkám patří Link the Click, v níž česko-skotské novocirkusové duo Balancealots udržuje rovnováhu mezi online a offline přítomností. O rozdílech mezi opravdovým dobrodružstvím a líbivým virtuálním dramatem hovoří na pozadí pohádkového příběhu také Airgym Art Company. Na Letné totiž uvede Tajemství oblaků. Důležitost mezilidského kontaktu zpracovává také Eliška Brtnická. V inscenaci Fish Eye se ptá Co s námi dělá izolace? Holektiv vypustí Vrány, tedy pohybovou performanci o ptácích, kteří se stali symbolem smrti, ale i narození. Vážná témata odlehčí Squadra Sua a jejich Bezdéčka v pouliční grotesce se sdělením, že někdy stačí málo, abyste nepotřebovali nic. 

Na venkovní scénu se vracejí rovněž inscenace, které se za dobrovolné vstupné do klobouku hrály už dříve. Jonatán Vnouček a Michaela Stará znovu prožijí jako Johnny & Jenny barevnou romanci z mobilních toalet. Bratři v tricku se vydávají na nekonečnou Běžkařskou odysseu. Divadlo VOSTO5 předvede svůj „maximální improvizační standard“ ve Stand’artním kabaretu a Flow Arts Night to roztočí ve stále populárnější disciplíně.

Letní Letná se uskuteční od 12. do 31. srpna 2021 v pražských Letenských sadech. Vstupenky na jednotlivá představení jsou již nyní k dostání na webové stránce festivalu.

Cirk La Putyka, Cesta (foto archiv Cirk La Putyka)

Nová premiéra Cirku La Putyka v září 2021

Cesty, vysněné představení Cirku La Putyka, získává po dvou letech příprav a odkladů z důvodu koronavirové pandemie pevné obrysy. Největší a nejnáročnější projekt v historii souboru, jehož premiéra měla proběhnout letos v dubnu v hale O2 universum, se přesouvá na září do nového cirkusového šapitó Azyl78 v dolní parkové části Výstaviště v pražských Holešovicích. Spolupořadatelem představení, která proběhnou od 11. do 23. září 2021, zůstává i v novém místě konání Bestsport, provozovatel O2 universa, pro kterého jde o první podobný „externí” projekt.

V Cestách vystoupí přes 35 herců, akrobatů, tanečníků a hudebníků. „Uvidíte vrcholný nový cirkus plný akrobacie, žonglování, tance a náročných čísel. Budete tajit dech i zažijete smích při klaunských výstupech. Očekávejte velkolepou scénu, výpravu i techniku. Přípravám jsme věnovali téměř dva roky a premiéře předchází dlouhé a náročné zkoušení,“ láká principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák. Vzhledem k náročnosti projektu budou Cesty uváděny exkluzivně letos v září, žádné další reprízy nejsou v plánu.

Všechny vstupenky zakoupené na představení do O2 universa budou vyměněny do nového prostoru Azyl78. Držitelé zakoupených vstupenek obdrží e-mailem přesné instrukce k dalšímu postupu.

 „Když jsme stáli společně s vedením O2 universa před otázkou, zda projekt rušit, nebo přesouvat na další rok, rozhodli jsme se udělat ten nejriskantnější a nejodvážnější krok – dovést Cesty v celé jejich kráse k premiéře již v letošním roce. Chceme s vámi sdílet zážitek a radovat se o to více, že jsme našli společnou cestu, jak projekt realizovat,” vysvětluje rozhodnutí Novák.

Jsme fascinováni cirkusovým uměním. Uměním, které je plné opravdovosti, svobody, risku, poezie, smíchu, slz, potu, bolesti a souhry. Respektu a důvěry. Umění, které je tu s námi několik stovek let. Umění, které nás uhranulo a přivedlo nás k projektu Cesty,” říká dále principál Cirku La Putyka, který je režisérem představení. „Poslední rok jsem snil o tom, jak najít cestu k Cestám. Uvědomil jsem si, že je to srdcový projekt, do kterého jsem dal nejen ze sebe, ale z celého souboru a kreativního týmu maximum. V tom projektu je vše o tom, jak vnímáme současné cirkusové umění. Pracujeme s fascinací tímto uměním. Uvidíte to nejlepší, co umíme nabídnout. Uvidíte věci, které jste v našem podání ještě neviděli. Uvidíte nás živě a oslavíte s námi výjimečný okamžik. Za Cesty se zaručuji vlastním jménem,“ dodává.

Cirk La Putyka (foto Milan Jaroš)

Cesty budou uvedeny v unikátním prostoru nového velkokapacitního šapitó Azyl78, které nabízí nejvyšší divácký standard i prvotřídní technické vybavení, navíc v krásném parkovém prostředí holešovického Výstaviště Praha. „Současná situace nás přivede na místo, kde se potkávají moderní technologie, světla, zvuk a náš pohled na cirkusové umění s tradicí cirkusových šapitó a historií českého cirkusového umění,” uvádí Rosťa Novák.

V představení projdou diváci společně s umělci čtyři cesty, které jsou důležité pro soubor, jeho tvůrce, akrobaty, tanečníky, herce, scénografa, kostýmního výtvarníka, technickou složku i produkci. „Cesty, po kterých jsme šli, po kterých bychom chtěli jít a na kterých hlavně chceme být s vámi,” říká Novák. První z cest je inspirovaná největším evropským Cirkusem Kludský, jeho stanem se třemi manéžemi pro deset tisíc lidí, největšími cirkusovými čísly a drezúrami. „Láskou k řemeslu. K poezii cirkusu a cirkusové manéži. K neuvěřitelným příběhům a skutečnostem. K opravdové cirkusové magii,” doplňuje Novák.

Druhá cesta trvá již dvanáct let. Kráčí po ní přímo soubor Cirk La Putyka a je o osobnostech, které jej tvoří. Je o multifunkčnosti a opravdovosti. Třetí cesta je ta, která se dotkla všech v posledním roce. „Opustili jsme divadla a hledali cesty k divákům. Kde všude jsme se setkali s cirkusem, tancem, divadlem? Kde všude se podařilo držet kulturu při životě? Toho diváci byli a jsou součástí,” líčí Novák. Poslední inspirační cestou je pak přímo den, kdy návštěvníci usednou v šapitó Azyl78 a kdy je celá cirkusová rodina společně s pořadateli z O2 universa budou moct přivítat.

„Držme si palce, abychom mohli společně oslavit to, že můžeme. Že můžeme hrát. Že můžeme hrát pro diváky a s diváky. Že můžeme fascinací cirkusem okouzlit i je. Že můžeme žít cirkusem,” uzavírá Rosťa Novák.

Pražské Quadriennale (foto Kryštof Kalina)

Pražské Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale (PQ) je největší mezinárodní festival v oblasti scénografie a performance designu, který se odehrává v Praze každé čtyři roky. Jeho 15. ročník proběhne od 8. do 18. června 2023 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Tématem PQ 2023 je RARE, ve smyslu vzácné i syrové. Právě byla zveřejněna otevřená výzva pro účastníky do hlavních výstavních částí festivalu.

RARE jako téma 15. ročníku Pražského Quadriennale se obrací směrem k unikátnosti a autenticitě zážitků, prostorů a komunit, které jim vdechují život. „V rámci PQ 2023 bychom chtěli vytvořit prostor ke sdílení unikátního umění a jedinečné scénografie pramenící z inspirace materiály, originálními uměleckými postupy a inovacemi, které jsou ovlivněny prostředím, lokalitou a geniem loci, ve kterém vznikají,“ vysvětluje umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová. Scénografové reprezentující svou zemi tak představí jedinečné a vizionářské projekty reflektující společenské, kulturní a politické změny či ztvárňující post-pandemickou vizi divadla, performance a scénografie.

Lokalitou nadcházejícího ročníku PQ, které proběhne od 8. do 18. června 2023, bude secesní a novorenesanční areál Pražské tržnice v Holešovicích. Stejně jako poslední ročník PQ v roce 2019, kdy se akce vrátila do původní lokality v areálu Výstaviště, i nyní zůstane hlavní festivalové centrum na území městské části Praha 7. „Těšíme se na rozmanité možnosti, které areál Pražské tržnice nabízí. Již nyní se z Pražské tržnice stává další z důležitých společenských a kulturních center Prahy a my věříme, že PQ patří právě na takové místo,” vysvětluje hlavní manažerka PQ Michaela Buriánková.

Každá země či region nominuje svého kurátora či pořádající instituci, která zasílá přihlášku organizátorovi PQ. Proces výběru kurátora je ryze v kompetenci každé země, která se rozhodne festivalu zúčastnit. Ve třech hlavních výstavních částech PQ, které tvoří Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Fragmenty II, mohou být každá země či region zastoupeny pouze jednou. Každá zúčastněná země či region jsou zodpovědní za organizační, finanční a uměleckou stránku své prezentace na PQ. Termín pro podávání přihlášek do hlavních výstav je 30. listopad 2021.

Česká národní výstava do hlavní sekce Země a regiony PQ bude vybrána v rámci dvoukolového výběrového řízení odbornou Komisí PQ, jejíž členy nominoval ministr kultury ČR. Pro nadcházející ročník komisi tvoří Jan Bažant, Beranová Pavla, doc. Marie Jirásková, Ewan McLaren, Martin Pošta, Simona Rybáková a Tereza Sieglová. V prvním kole otevřené výzvy uchazeči do konce září 2021 předloží stručný návrh představující hlavní ideu výstavy, předpokládanou produkci a způsob zpracování. Během října Komise rozhodne o projektech, které postoupí do 2. kola, v němž představí detailně rozpracovaný návrh. O finálním výběru jednoho projektu se rozhodne v lednu. Studentská národní výstava bude vyhlášena v podobě jednokolové otevřené výzvy. Detailně zpracované návrhy budou přijímány do konce února 2022. Vítěze, který bude Česko reprezentovat na Studentské výstavě, vyhlásí Komise v březnu 2022. Podrobnosti budou zveřejněny 30. června 2021 na webových stránkách www.pq.cz.

Pražské Quadriennale (foto Eva Neužilová)

Ocenění ministra kultury pro Hanu Machovou-Jureczkovou

Ministr kultury Lubomír Zaorálek dne 23. června 2021 předal na Ministerstvu kultury medaili Artis Bohemiae Amicis významné české choreografce Haně Machové-Jureczkové. Prestižní resortní ocenění laureátka dostala za celoživotní práci a dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí.  

Hana Machová-Jureczková byla choreografkou s výrazným, osobitým a racionálním  pohybovým slovníkem, klasiku obohacovala  prvky novodobých tanečních technik. Její práce se vždy vyznačovala pečlivou přípravou a vysokou muzikalitou. Dramaturgii přizpůsobovala stavu souboru, orientovala se na původní česká díla a novinky, dbala na režijní proporce a herecké dotváření rolí. Za svou uměleckou činnost byla oceněna tvůrčími prémiemi Českého literárního fondu (1967 a 1981) a Pamětní medailí Ministerstva kultury (1983). Do vysokého věku si uchovává neobyčejnou duševní i fyzickou svěžest.

„Jsem rád, že jsem měl dnes tu čest a mohl jsem předat medaili Artis Bohemiae Amicis paní Haně Machové-Jureczkové. Je to forma poděkování za její celoživotní  úspěšnou uměleckou práci ve prospěch českého baletu a za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Paní Hana Machová-Jureczková se narodila v Praze 16. září 1930. Patřila do prvého ročníku nově otevřeného tanečního oddělení Státní konzervatoře v Praze, kterou absolvovala v roce 1949. Choreografickou odbornost si doplňovala během taneční kariéry stážemi v Kolíně nad Rýnem. Její první sólové angažmá bylo v Ústí nad Labem (1949-1958), kde prošla dráhou od lyrických partů, přes dramatické k charakterním a komickým rolím v choreografiích Laurette Hrdinové a Josefa Judla; např. Smrt ve Špalíčku, Zerbinetta v Maškarádě, Čarodějka v Labutím jezeře, Zarema v Bachčisarajské fontáně, Primaballerina v Plesu kadetů, titulní role v Šeherezádě, Královna ve Sněhurce.

Během dalších let se pak plně soustředila na choreografii. Nejprve jako šéfka baletu v Opavě (1958-1962), pak v Hudebním divadle Karlín (1963-1970) a opět v Ústí nad Labem (1977-1988). V letech 1970-1977 působila ve svobodném povolání. V Opavě nastudovala např. Coppélii, Louskáčka, původní premiéru Nové Odysseji V. Brunse, Nikotinu, Lašské tance, Dona Juana V. Kašlíka, Prométhea. V Karlíně se věnovala, s obrovským citem pro swingový a jazzový tanec (její synkopické a rytmicky obtížné choreografie byly proslulé), především muzikálům Kiss me KateHello Dolly!. V Brně uvedla např. muzikál Malá noční hudba H. Macourka, v Liberci pohostinsky choreografovala Vola na střeše a Pulcinellu. Spolupracovala i s dalšími operními i činoherními divadly, např. v Brně, Plzni, pražském Semaforu, a podílela se také na velké řadě televizních pořadů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments