Týden s tancem

Letní program Studia Alta je v plném proudu a v následujících týdnech bude plný novinek. Krom živého umění se pak i nadále děje nemálo rovněž v online světě.
Effugio (foto Anna Benháková)

Letní sezóna ve Studiu Alta je zahájena. Jejím tématem je živý tvůrčí proces (ALTA LIVE), kterému je vytvořeno provozní i umělecké zázemí. Snahou Alty je nechat umělce, umělkyně i diváky růst, podporovat sdílení myšlenek, nahlédnout do procesu tvorby a vytvořit bezpečné prostředí, kde je potřebné a vítané poskytnout si vzájemnou zpětnou vazbu. Společně pak dochází k vytvoření kreativního hubu.

Studio Alta podporuje myšlenku rezidencí a v srpnu bude možnost nahlédnout hned na několik výstupů z nich: 14. srpna proběhne prezentace studentských rezidencí, ukázky tvorby budou doprovázeny diskuzí.

Ve dnech 24.-26. srpna pak bude k vidění představení spojující tanec a multimediální výstavu Effugio volume 2. Pořádá jej Natálie Podešvová z Dočasná company, která jej taktéž rezidentkou Studia Alta. V inscenaci tematizuje sebedestrukci a ptá se: „Psychická nepohoda – každý se s ní vyrovnává po svém. Co tak nesnesitelného se v životě člověka musí dít, že si vybere zrovna fyzické sebepoškozování, jako cestu, jak psychické nepohodě uniknout?“ 26. srpna pak na témata inscenace proběhne panelová diskuze s umělci i odborníky na danou problematiku.

Součástí podpory živého tvůrčího dění je také nahlédnutí do procesu vzniku díla, work in progress. 7. a 11. srpna představí svoji práci Alica Minár and Col., kteří působí na poli tance a ve svém současném projektu Permeance se budu zabývat ekologickou tematikou. 13. srpna se se svým work in progress předvede také švýcarský kolektiv Sijoz pracující se světelnými objekty.

Effugio (foto Anna Benháková)

Živá a ukotvená v přítomnosti je také další událost ze série SPA – Studio Performance Art. Srpnová edice, s lehce bizarním názvem Performance a §◜•。◬━〞⦙®, bude jemnou provokací a experimentujícím příspěvkem do nekonečné diskuze: Co je divadlo a co je performance?

Jako vedoucí k růstu a společensky potřebnou vnímá Studio Alta také ekologickou problematiku. Kromě výše zmíněného bude na toto téma uvedeno hned několik událostí v rámci festivalu Bazzar – jako například inscenace Pět knih Iana Mikysky a Venduly Tomšů, kteří za pomoci všeobjímajícího atmosferického zvuku, poezie a knih, jako archaických totemů západní společnosti, prozkoumávají dimenze věčné a nekonečné přítomnosti a v intimním prostoru si společně kladou otázku, jaká je naše pozice vůči planetě, slunci, nebo vlastnímu dechu.

Součástí festivalu je také dvoudenní program workshopů a diskuzí The Nature of Us opening lab s projektovými umělci, umělkyněmi a středoevropskými vědci a vědkyněmi o přírodě a kultuře. Zahájení The Nature of Us, projektu středoevropských organizací Bazaar Festival (CZ), PlaST (SK), polka dot (PL) a Műhely Alapítvány / Workshop Foundation (HU) proběhne 29. 8. Projekt chce dát prostor novým vzorcům v umělecké praxi v kontextu aktuálních vážných změn životního prostředí. Zavazuje se propojit tanečníky a performery s lokálními vědci a ekology, chce je povzbudit, aby společně měnili vnímání středoevropské identity ve vztahu k přírodě.

Přírodu tematizuje také příměstský tábor Stromy, kytky, plevel, v rámci něhož budou děti zkoumat tenké hranice divokého města a městské divočiny, objevovat a zachycovat místa a jejich obyvatele, o kterých možná ani nevědí.

Studio Alta tedy po celé léto vítá ve svých vnitřních prostorách i zahradě všechny, kteří se chtějí dotknout procesu tvorby a sdílení.

Ábrakkinn (foto MANUS Art Collective)

MANUS Art Collective přichází s Novou krví

Ve středu 28. srpna uvede MANUS Art Collective na pražském Rohanském ostrově představení Árbakkinn Štěpánky Mancové. Představení, v němž je člověk vnímán jako hmota, která svým zásajem přetváří krajinu a hledá si v ní své místo.

Krajina jako tělo, tělo jako krajina. Čas, který nerušeně plyne, vzdálený času, jak jej člověk prožívá. Tělo je vnímáno jako součást celku. Je součást přirozenosti, krajinou svého druhu, která chce být tvrdá a nesmlouvavá jako betonové domy a architektura, která ho obklopuje. Pocity, citlivost a inteligence člověka váže k přírodě silněji, než si uvědomuje.

Světový tanec online

Na platformách, které řada souborů založila v uplynulé sezóně, se i v průběhu divadelních prázdnin objevují další streamy či záznamy ke sledování.

Pařížská Opera na svém webu chez soi nabízí vedle klasických a velkých výpravných titulů rovněž tvorbu současných tvůrců, na příklad triptych z děl Anny Teresy de Keersmaeker, O złozony / O composite americké choreografky Trishy Brown nebo 3. symfonii Gustava Mahlera od Johna Neumeiera.

Newyorský soubor American Ballet Theatre uspořádal tradiční Summer Celebration. Komponovaný program se odehrál pod širým nebem a úryvky z něj lze zhlédnout na jejich Youtube kanálu. Těšit se můžete jak na balkónové pas de deux z Romea a Julie Kennetha MacMillana, tak výňatky z Bernstein in a Bubble Alexeje Ratmanského, Collage and creed Silase Farleyho nebo Desire Helen Pickett a další.

Se záznamem na 360° kameru si hráli v Boston Ballet. Výsledkem jsou svě díla Petal Helen Pickett a Zoom in Kena Ossoly, obě zdarma ke zhlédnutí na Youtube souboru.

https://www.youtube.com/watch?v=lHihaLiCizE

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments