Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tentokrát vyrazíme za tancem do Studia Alta, Paláce Akropolis, Venuše ve Švehlovce i Jatek78, kde chystají Hostinu My Kluci, co spolu chodíme. Do Braníku se vrací zase Losers Cirque Company s odloženou premiérou inscenace Grandiózní. Podíváme se rovněž na novinky ve světě publikací o tanci a připomene životní jubileum tanečníka Jana Kuchaře.

Losers Cirque Company, Grandiozní (foto archiv souboru)

Losers Cirque Company a jejich Grandiózní premiéra v novém termínu-
Přední český novocirkusový soubor Losers Cirque Company se z venkovní letní scény v Anežském klášteře vrací do svých vlastních prostor v bývalém Branickém divadle, do Divadla BRAVO!, kam diváky lákají na premiéru svého nejnovějšího představení s názvem Grandiózní, ve kterém publikum svým specificky suchým lůzřím humorem plným nadsázky seznamují s krutou realitou vznikání tuzemských uměleckých projektů. O působivé akrobatické triky vás však neochudí.

Připravované představení divákům poodhalí proces vzniku mnohých divadelních projektů u nás, na první pohled velkolepý název Grandiózní totiž nepřímo odkazuje i ke slovu grant, tedy proces financování kulturních děl, který bývá často vyčerpávající. Autorem námětu a režisérem je člověk, který má k tomuto tématu opravdu co říct: Matyáš Ramba je členem Losers Cirque Company od jejich úplného začátku a v současné době coby choreograf spolupracuje i s Národním divadlem.

Středobodem představení Grandiózní je samotné představení. “Diváci sledují skupinu akrobatů, kteří touží vytvořit průlomové umělecké dílo s mimořádnou duchovní a kulturní hodnotou, něco, co přesahuje je samotné. Takový projekt ale vyžaduje spoustu času, sil – a především peněz. Tak jako ve skutečném světě inscenace vzniká v duchu starého dobrého motta: vždyť se to nakonec vždycky nějak udělá,” říká Matyáš Ramba.

Naši hlavní hrdinové investují část peněz ze svého, část získávají od sponzorů, ale hlavně spoléhají na nejistý kulturní grant. “Jakmile se zkoušky rozjedou, není cesty zpátky, premiéra zkrátka musí být a musí se zvládnout. Akrobaté pracují pod silným tlakem a navíc čelí dalším více či méně bizarním problémům,” dodává autor. Diváky v sále čeká nervy drásající příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Chraň Bůh, aby naše hlavní postavy většinu těžce vybojovaného budgetu utratily za francouzskou tanečnici!

V Grandiózním se představí čtveřice ostřílených performerů z řad Losers Cirque Company ve složení Vítězslav Ramba, Lukáš Macháček, Jindřich Panský, Mates Petrák – zcela netradičně v roli sebe samých. Doplní je Julliet Jean, která do představení vnese ženský element a pohled na věc z příbuzného oboru. “Inscenace se soustředí na dvě hlavní témata: na souboj s neúprosnými grantovými komisemi a na přátelské pouto mezi divadelními kolegy, které bývá často tím nejdůležitějším důvodem pro to v profesi setrvat, i když je to občas fakt na hlavu,” říká Matyáš Ramba.

Původně byla premiéra plánována na konec září, nakonec se odehraje ve dnech 26. a 27. října ve výše zmiňovaném Divadle BRAVO! vždy od 19.00.

Tanec ve Studiu Alta, Paláci Akropolis i Divadle X10

Šimon Klus, Nomhades (foto archiv Divadla X10)

Choreograf Šimon Klus představuje v Divadle X10 své dílo Nomhades s hudbou Vojtěcha Šembery a světelným designem Tomáše Morávka. Inscenaci uvádí následovně: ,,Přišli jsme o vše. O domov, majetek, rodiny, své blízké. Ze dne na den jsme nikým, nechtěným zbožím. Vydali jsme se tedy na cestu. Na cestu do Evropy. Na cestu za novým životem. Ale octli jsme se tady. Za plotem. V ohradě. Jsme zavřeni a nechtěni i tady v Evropě. Jsme v začarovaném kruhu. Kilometr, kilometr, kilometr.”

Nejbližší představení se chystá 3. listopadu od 19.30.

Palác Akropolis uvede 1. listopadu novinku Ridiny Ahmedové Sádlo, představení pro jednu ženu a její tělo. „Je moje sádlo opravdu moje, a nebo je tak trochu sádlem všech, kdo mé tělo komentují a rozdávají nevyžádané rady? Jak se hodnocení na sebe sama proměňuje v závislosti na tom, jak mě zrovna hodnotí okolí? Jak si hledat cestu k vlastnímu tělu, které nenaplňuje standardy a očekávání společnosti?“ ptá se anotace.

Dramaturgicky na inscenaci spolupravoala Miřenka Čechová a Alice Koubová, režijně poté Alena Dittrichová.

Ridina Ahmedová, Sádlo (foto archiv Palác Akropolis)

Již ve čtvrtek 28. října proběhne ve Studiu Alta premiéra díla The End of Blaho? uskupení Manus Art Collective. „Co je to blaho? Chceme víc, ale máme všechno. Blaho je touha, návyková látka, kterou prostě chceš. Čtyři stěny a sama v sobě. Čas plyne jinak a já se nacházím na zvláštním místě, které tak dobře znám. Teď se všechno mění, už jdu zase s davem a nechávám se opít blahem.

Studi Alta zve své diváky rovněž následujícími slovy: „V době pandemie jsme neměli možnost se s vámi potkávat osobně a otevřít ALTU široké veřejnosti. Teď, když je to možné, vám proto chceme být ještě blíž. Rozhodli jsme se, že na naše programy v roce 2021 nebudeme vybírat žádné vstupné, aby mohl přijít opravdu každý. Kulturu všem!

Hostina v Jatkách78

My kluci, co spolu chodíme, Hostina (foto archiv souboru)

Soubor My kluci, co spolu chodíme si na přelom října a listopadu připravil novou inscenaci s názvem Hostina, která se bude odehrávat v imerzivních kulisách jedné z přidružených budov Jatek78. Premiéru bude mít Hostina v neděli 31. 10., s dalšími reprízami 1. 11. a 3. 11. Divák bude pohoštěn v prostoru, kde se vizuálně jedno bije s druhým, kde všemu vládne absurdita, kde neplatí pravidla stolování. „Kluci“ se stanou číšníky, spolusedícími, ale především vypravěči příběhu, u kterého nikdo nemůže dopředu říct, kam povede. Každé představení bude jiné a určené pro vybranou společnost 50 spolustrávníků, kteří se sami stanou součástí děje.

„Cítili jsme s Klukama potřebu jít v improvizaci dál, najít pro nás nový tvar. Nastolit si pravidla a pak je zničit. A taky to určitě vzešlo z nějaké potřeby se s diváky setkávat jinak, přímějším a upřímnějším způsobem; zažívat tu nervozitu z improvizace s nimi, to zvláštní vlnění a střídání komfortu s nekomfortem. Jíst je nezbytnost, ale zároveň se k jídlu váže spoustu zvyků, pravidel a nánosů. A podobně jako recept i my vnímáme že musíme společně uvařit nějaký nový tvar.“ uvádí k premiéře Lukas Blaha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments