Severočeské divadlo uvede Baletní Triptych

Na tři baletní vystoupení během jednoho představení se budou moct lidé podívat v pátek v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. První část, Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho, diváky uvede do příběhu ztvárněného několika výraznějšími postavami v ději, Faunovo odpoledne Clauda Debussyho inspirované básní znázorní baletní duo a celou triádu dramaticky zakončí sólové Bolero Maurice Ravela.

Severočeské divadlo, Baletní triptych (zdroj Severočeské divadlo)
Severočeské divadlo, Baletní triptych (zdroj Severočeské divadlo)

„Je to takové odlehčení pro diváka. Není to ucelené. Divák může ochutnat tři různé části. Každá z nich je jiná a každý divák si přijde na své,“ řekli k výběru vystoupení jejich režiséři Vladimir Gončarov a Margarita Plešková. Bolero i Faunovo odpoledne měli vybrané dlouho, o Čtveru ročních období rozhodl až čas. „Když jsme přišli na Vivaldiho, řekli jsme si, že tyto tři věci budou společně krásně ladit,“ doplnila Plešková.

Po dnešní generální zkoušce se režiséři shodli na tom, že je potřeba přenést umění z herců na diváka. „To chvíli trvá. Sice je to hotová věc, ale nikdy není nic tak hotové, aby nebylo na čem pracovat. Ani po premiéře,“ uvedl Gončarov. Dodal, že sbor nacvičuje představení dva měsíce. Na samotném nápadu pracovali Gončarov s Pleškovou zhruba půl roku.

Všechny tři části měl původně doprovázet divadelní orchestr, u Vivaldiho nakonec z provozních důvodů chybí a nahradí ho nahrávka. Gončarov věří, že během dalších představení se podaří orchestr zapojit i do prvního vystoupení.

Při páteční premiéře se ve vystoupení Čtvero ročních období představí Pavel Enekeš, Linda Buňková, Blanka Tasi či Fernando Velasco. Faunovo odpoledne odehraje Máté Brünn s Kristýnou Petráškovou. Sólově zatančí Zuzana Novoborská v doprovodu členů sboru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments