Umělci dnes převzali ceny Divadelních novin za období pandemie

Ceny Divadelních novin za loňské období pandemie dnes převzali Adam Steinbauer za režii streamované verze inscenace Orten! a Lenka Dřímalová a členové souboru Baletu Národního divadla moravskoslezského za přípravu a realizaci projektů Balet venku a Tančící mosty. Porota dále ocenila Adrianu Světlíkovou a Petra Polu za uspořádání 19. online i offline ročníku festivalu Malá inventura a kolektiv tvůrců kolem Cirku La Putyka za iniciativu #kulturunezastavis, díky které vznikly desítky kulturních akcí ve veřejném prostoru.
metaBALETKY (zdroj Spitfire Company)

Osobností bez ohledu na profesi byl vyhlášen Rostislav Novák ml. Principál souboru Cirk La Putyka se také ujal vyhlášení a předávání cen, které rozdával při téměř hodinovém běhu na běžícím pásu v pražském kulturním prostoru Jatka78.

Online premiéra streamované verze oceněné inscenace Orten! se na Dramoxu uskutečnila letos 14. ledna. Na základě publikovaných deníků předčasně zemřelého básníka Jiřího Ortena vznikla v koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a brněnského Divadla 3+KK inscenace, která měla mít premiéru loni 30. října. Kvůli epidemické situaci ji divadelníci odložili.

Ocenění obdrželi také za publikační počin v oblasti divadla Barbora Liška, Jakub Liška a Petr Kubala za časopis CEDIT – kontexty a přesahy tvorby Centra experimentálního divadla.

Cenu redakce Divadelních novin za tvůrčí počin v období pandemie získala tanečnice a choreografka Miřenka Čechová za koncept a režii multimediálního projektu metaBaletky. Představení metaBaletky vychází z její autobiografické knihy, která způsobila rozruch v baletní komunitě. Autorka v ní popisuje prostředí taneční konzervatoře v 90. letech a své někdy drsné zážitky z ní.

O laureátkách a laureátech rozhodla porota jmenovaná redakcí Divadelních novin.

Ceny Divadelních novin se udílejí na základě hlasování kritiků a publicistů. S Cenami divadelní kritiky (dříve cenami Alfréda Radoka) patří k prestižním domácím divadelním oceněním. Ceny Divadelních novin byly letos uděleny pojedenadvacáté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments