Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Z aktuálních tanečních premiér, které připravuje Divadlo F. X. Šaldy, Národní divadlo Brno, Pražský komorní balet, Dočasná Company v Praze a další zprávy. Týden nabitý tancem a pohybovým divadlem je zde:

Na jediný večer se spojí Cirk La Putyka s tvůrci z finského Circo Aereo a švédského Cirkusu Cirkör
Na jediný večer 10. listopadu se na pražských Jatkách78 spojí vůdčí osobnosti tří novocirkusových souborů, Tilde Björfors z švédského Cirkusu Cirkör, Maksim Komaro z finského Circo Aereo a Rostislav Novák ml. z českého Cirku La Putyka. Společně s mezinárodní sestavou dvaceti akrobatů, tanečníků, herců a hudebníků uvedou jednorázové představení Late Night Show s tématem Culture Never Stops – Kulturu nezastavíš. Naváží tak na více než desetiletou spolupráci, kterou přerušila koronavirová opatření. Večer bude doprovázen živou hudbou a projekcemi.

Cirkus Cirkör a Circo Aereo jsou průkopníky novocirkusového umění ve svých zemích a pro Cirk La Putyka jsou zásadní inspirací a technickou i uměleckou oporou,” zdůrazňuje principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák ml. „Speciální program pro Jatka78 se bude točit okolo tématu, které nás v posledním roce a půl provází každý den. Vedle cirkusového umění zástupců těchto souborů se totiž večer dotkne také projektů, které realizovaly v období pandemie,” dodává.

Každý z režisérů režíruje třetinu tohoto cirkusového happeningu: Maksim Komaro spolupracuje s hvězdou závěsné akrobacie Ilonou Jänti, která experimentuje s možnostmi lidského těla ve vzduchu, s materiály i formou. Dalším hostem je Onni Toivonen, finská žonglérská hvězda, která má svůj osobitý styl v žonglování s kužely, ale diváci uvidí i manipulaci s pavími pery.

Tilde Björfors přiveze Patrika Elmerta a Fouzii „Fofo“ Rakez. Fouzii „Fofo“ Rakez znají diváci z představení Wear it like a Crown jako akrobatku s číslem, které obletělo celý svět. Patrik Elmnert je jeden ze zakládajících členů již neexistující žonglérské skupiny Water on Mars. Odehrál několik desítek představení v Las Vegas. Dva zahraniční žongléry doplní česká hvězda Filip Zahradnický. „Všichni tři se pro tento večer spojí a zkombinují své originální žonglérské přístupy a principy,” doplňuje Novák.

Za českou stranu budete moci zhlédnout inscenovanou divadelní přednášku o kultuře v období covidu. „Přednáškou vás provede režisér Vít Neznal. Dotkneme se většiny projektů, které vznikly právě díky nečekané situaci, ve které jsme se všichni ocitli,” říká Novák. #Kulturunezastavis je platforma, kterou Cirk La Putyka založil v době prvního lockdownu. Soubor hledal různé cesty k divákům. Jednorázový mezinárodní projekt je šancí nahlédnout a pochopit, jak je na tom nový cirkus v severní Evropě a jakými cestami se může vydat v dalších měsících a letech. „Cirkusové umění nás spojuje,” uzavírá Novák.

Late Night Show – Culture Never Stops budou moci sledovat jak naživo diváci v sále Jatek78 (vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut), tak i online jako live stream na platformě Filmnazivo.cz.

Ze zkoušky choreografie MašínGun Brothers (foto archiv DFXŠ)

MašínGun Brothers v Liberci pod taktovkou DEKKADANCERS
V pátek 12. listopadu se v Divadle F. X. Šaldy v Liberci uskuteční premiéra nové taneční inscenace, MašínGun Brothers. Za tvorbou stojí soubor DEKKADANCERS a uvádí ji jako „tragikomickou taneční gangsterku z československých padesátek“.

Tragikomická baletní gangsterka o době, která neznala slitování, kradla nevinnost a vydávala o sobě bezostyšně křivá svědectví. Jedni obětovali na oltář pokroku v zájmu lidstva, druzí na oltář svobody v zájmu lidskosti. Nemůžeme přinést dokumentární svědectví o každém detailu kontroverzního příběhu, ale můžeme přinést emociální portrét doby plné protikladů a násilí, poznamenané odkazem světové války a vyrovnáváním účtů. Formu kruté taneční gangsterky volíme, protože dvě strany našeho konfliktu se každá cítí povznesena nad zákon: totalitní režim překračuje nejen zákony morálky, ale i ty, které sám proklamuje, zatímco Mašínovi se necítí vázáni zákony žádných uzurpátorů. Jeden zrádný režim je pro ně stejný jako druhý,“ komentují tvůrci. Choreografie je dílem Viktora Konvalinky a Marka Svobodníka, režíruje Štěpán Benyovszký. K inscenaci hudbu složil Ivan Acher, výpravu vytvořil Pavel Knolle a o světelný design se postaral Jan Hugo Hejzlar.

Umělecká skupina DEKKADANCERS působí jako otevřená projektová taneční skupina od roku 2009, její „druhou“ generaci tvoří především tanečníci-choreografové Marek Svobodník a Štěpán Pechar a dramaturg Štěpán Benyovszký. Mají za sebou kromě tvorby pro vlastní soubor i celou řadu produkcí a inscenací napříč žánry v mnoha divadlech. K další realizaci vlastního projektu si autoři vybrali soubor baletu divadla, který mu vtiskne svoji osobitost a společně představí „skutečnou“ atmosféru československých padesátých let.

Balet NdB – Beethoven (Foto Arthur Abram)

Premiéra brněnského baletu – Beethoven
V Janáčkově divadle se 13. listopadu uskuteční premiéra Baletu Národního divadla Brno v choreografii šéfa souboru Mária Radačovského Beethoven. Premiéra se měla konat již minulou sezonu, protože vznikla ke 250. výročí narození hudebního génia Ludwiga van Beethovena, spojil se v ní Balet NdB s Janáčkovou operou. Důvodem vzniku původního díla nebyla pouze inspirace velkým výročím, ale především umělecká přitažlivost velké a mimořádné Beethovenovy osobnosti, jeho nelehkého života i geniálního díla.

Beethoven prakticky již od mládí zažíval těžké zkoušky osudu. Byl drcen despotickým otcem a následnými zdravotními potížemi ústícími v naprostou hluchotu. Pro jiného skladatele hudby zdánlivý konec, ne tak pro Beethovena. Jeho tvorba, jejíž zrod si přes totální zdravotní handicap umíme jen stěží představit, má nesmírnou hloubku a ideovou hodnotu. „Použitá hudba baletu vychází z jeho symfonií, kde osobité místo zaujímá 9. symfonie se Schillerovou Ódou na radost. K ideálům této básně nejsme totiž o nic blíže než v době zrodu této symfonie symfonií. Beethoven byl génius volající po svobodě a lidskosti a i po 250 letech je jeho hlas, uzamknutý v jeho nesmrtelném a nepřekonatelném díle, stále aktuální,“ říkají tvůrci.

Balet NdB – Beethoven (Foto Arthur Abram)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments