Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Temperamentní a energické flamenco ze slunné Andalusie v podání předních španělských umělců nabídne již tento týden festival Den flamenka neboli Día del Flamenco. Každoroční oslava Mezinárodního dne flamenka zve od 24. do 28. listopadu v Praze, Olomouci i Českých Budějovicích na vystoupení předních španělských tanečníků Ivana Vargase, Virginii Delgado nebo uznávaného flamenkového zpěváka Andrése de Jereze i nabitý koncertní program k poctě věhlasného kytaristy Paca de Lucía.

Festival otevře ve středu 24. listopadu v olomouckém Divadle na cucky koncert vynikajícího zpěváka Andrése de Jerez, jednoho ze zapálených ochránců pravého flamenkového zpěvu, z jehož strhujícího projevu, plného nejčistších emocí, se bude těšit o den později 25. listopadu i pražské publikum v Českém muzeu hudby

V Divadle U Hasičů proběhnou další pražská taneční představení. Já osobně je název programu, kterým se 26. listopadu se se svými hudebníky představí vynikající flamenkový tanečník Ivan Vargas, jenž fanoušky zavede do rodné Granady. Ve svém představení akcentuje současný koncept flamenka, ale nezapomíná při tom na kořeny a historii flamenka tradičního. 27. listopadu nabídne festival ve stejném sále nejprve exhibiční choreografie tanečních akademií a poté premiéru představení Zahrada souboru madridské tanečnice Virginie Delgado, která momentálně žije v Praze.

V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích 28. listopadu uzavře festival Den flamenka koncert k poctě legendárního kytaristy Paca De Lucía, v němž se jako hosté našeho nejlepšího flamenkového kytaristy Morenito de Triany představí jak Ivan Vargas, tak Andrés de Jerez. Den flamenka tak opět připomene, že flamenko dokáže vnést radost do duše a rozproudit krev v těle každého vnímavého posluchače.

Online konference Vize Tance

Profesní organizace sdružující nezávislé profesionály v tanečním oboru Vize tance z.s. pořádá 24. listopadu 2021 oborovou konferenci s názvem Role současného tance v regionálním rozvoji. Cílem konference je definovat sociální, kulturní, marketingové, estetické a ekonomické dopady současného tance a pohybového umění na regionální rozvoj. Mezi řečníky na konferenci vystoupí experti ze zahraničí, zástupci veřejné správy, politických stran, podnikatelského sektoru i umělci. Vzhledem k aktuálním opatřením proti pandemii covid se celá konference uskuteční online.  

Na konferenci jako hosté vystoupí jak zástupci tanečníků, tak představitelé politických stran, veřejné správy, kulturních center a podnikatelů. Zahraniční experti – Benoit Milord či Kyrre Dahl – představí přístupy a příklady dobré praxe z jiných zemí. Na konferenci dále vystoupí například kulturní koordinátorka statutárního města Ostravy Daniela Zarodňanská, zastupitelka města Opavy Hana Brňáková, ředitel kulturního centra DEPO2015 v Plzni Jiří Suchánek a další.

Registrace je možná pod tímto odkazem https://forms.gle/ShwvU2VtDNJ5e3EfA. Kompletní program naleznete na facebookové události akce.

Krátce ze zahraničí

Dne 17. listopadu byl prestižní Dr. Günther Buch-Preis pro rok 2021 oceněn hamburský choreograf a umělecký šéf tamního baletního souboru John Neumeier za svůj přínos humanitním vědám. Spolu s ním si stejnou cenu za rok 2020 odnesl jeho manžel Hermann Reichenspurner za přínos v oblasti medicíny.

Marion Barbeau, Faunes (foto Yonathan Kellerman)

Francouzská Opéra National de Paris připravuje světovou premiéru izraleské choreografky Sharon Eyal. Ta vytváří svou vizi slavného Faunova odpoledne zkráceně nazvanou Faunes. Poprvé bude uvedena v rámci triptychu spolu se Svěcením jara Václava Nižinského a Rhapsody Fredericka Ashtona 1. prosince v historické budově Palais Garnier.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments