Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Putinovi agenti se naposled představí na Jatkách78, Cirk La Putyka připravuje představení ve spolupráci se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění a k tomu se blíží Světový den divadla, jehož letošní motto se obrací k motivům války a míru. Podíváme se rovněž, jak se vyvíjí situace v baletním světě, který k dění na Ukrajině nemůže a není hluchý.

Cirkl La Putyka a studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění (foto Karlín Cudlín)

Česko a Ukrajina spojené cirkusovým uměním

Cirk La Putyka a Jatka78 propojí 22. března v unikátním jednorázovém představení mladé české herce, tanečníky a akrobaty se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, kteří utekli před válkou z Ukrajiny do Prahy. Na jednom jevišti se tak poprvé sejdou členové dlouhodobého projektu Young Bloods Cirku La Putyka, kteří v únoru začali zkoušet nové představení BOOM, s dvacetičlennou skupinou zkušených ukrajinských studentů, které Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku války dostat do bezpečí. Navíc pro ně zajistil nejen ubytování, ale i možnost tréninků, které jsou pro ně jako pro budoucí profesionální artisty zásadní. V jednorázovém představení nazvaném BOOM vol. 1 v režii principála souboru Rostislava Nováka ml. uvidí diváci například akrobacii na čínské tyči, vzdušnou akrobacii na hrazdě a kruhu i další ukázky vrcholného nového cirkusu. Výtěžek z večera půjde na pokrytí nákladů spojených s pobytem ukrajinských studentů v Praze.

Zkoušení inscenace BOOM, která bude mít premiéru v září 2022 na Jatkách78 v režii Rosti Nováka ml., začalo se členy Young Bloods v únoru letošního roku. Inscenace má za cíl zkoumat, jaké jsou hodnoty a sny této generace a zároveň ukázat výbuch pozitivní energie, který je v ní skryt. Pak ale začala válka na Ukrajině.

Cirkl La Putyka a studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění (foto Karlín Cudlín)

I pro nás se zastavil svět a začali jsme přemýšlet, jak můžeme pomoci. Výsledkem je, že tu s námi momentálně pobývá dvacet kyjevských studentů. Žijí s námi, cvičí s námi, staráme se o ně a navzájem se obohacujeme. Naše zkoumání mladé generace tak získalo zcela nový rozměr,” vysvětluje principál souboru Rosťa Novák ml.

Učíme se spolu mluvit. Učíme se spolu žít. Snažíme se porozumět si. Koukáme na sebe a spoustu věcí si jen domýšlíme. Poznáváme se bez pomoci technologií. Přijďte se podívat, jak jsme se seznámili, co jsme na obou stranách prožívali. Česko a Ukrajina propojené cirkusovým uměním. Mladé cirkusové generace spojené jedním jevištěm, jednou událostí, jedním okamžikem. Doba nás dovedla k tomuto setkání. Buďte u toho s námi,” dodává Rosťa Novák ml.

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut, přispět lze také na portálu Darujme.cz.  

V Plzni se chystá baletní gala

Balet gala (foto archiv DJKT)

Po nechtěné odmlce se vrací vzácný a s nadšením očekávaný večer. Setkání umělců naší i zahraničních scén se uskuteční 17. dubna 2022 ve Velkém divadle. Vstupenky jsou již v prodeji.

Vedle sólistů DJKT účast přislíbili například první sólisté Národního divadla v Praze Nikola Márová Adam Zvonař, z drážďanské Semperoper přijede Václav Lamparter a americká tanečnice Jennifer Hackbarth. Pozvání přijala též hvězda světových baletních galavečerů Lucía Lacarra, sólistka Ballet National de Marseille, San Francisco Ballet či Bavorského státního baletu. Diváky čeká pestrý večer, plný ukázek toho nejlepšího, co mohou tanečníci světové úrovně nabídnout.

Putinovi agenti na konci března naposledy ovládnou Jatka78

Putinovi agenti (foto archiv Jatka 78)

Putinovi agenti končí. Chystá se derniéra úspěšné inscenace, která ve světle posledních krvavých událostí na Ukrajině dostává zcela nové rozměry. V holešovickém experimentálním divadelním prostoru se inscenace Putinovi agenti publiku naposledy představí 29. a 30. března 2022. Kromě večerních repríz se v rámci bloku uvedení bude konat i vzdělávací program pro mladé diváky Mezi řádky – jak média někdy lžou. Workshopy vedou kromě samotného inscenačního týmu i renomovaní odborníci Ondřej Kundra (týdeník Respekt), Bob Kartous (mluvčí Českých elfů) a Jaroslav Spurný (týdeník Respekt).

Soubor Temporary Collective v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou si v projektu volně inspirovaném stejnojmennou knihou Ondřeje Kundry vzal do hledáčku zpravodajské tajné služby v příběhu jediného odhaleného ruského agenta po roce 1989, českého občana Roberta Rachardža. Průvodcem a jediným hercem večera je Petr Vančura. Ten diváky provede jedinečným zážitkem, který se odehraje jenom jednou, právě v ten daný večer. Do tvůrčího týmu si režisérka přizvala dále dramaturgy Jana Tošovského a Ninu Jacques, scénografa Antonína Šilara, střihačky Zuzanu Walter a Petru Maceridu, kameramany Kryštofa Melku, Marka Bartoše, Dominika Žižku a další.

Žánr live cinema, ve kterém dochází k propojení divadelního jazyka a filmové technologie, je pro přenesení tématu politické a špionážní kauzy na divadelní scénu ideální.

„Na live cinema mě baví zejména rozpor mezi tím, co se reálně odehrává na jevišti a tím, co divák vidí na plátně. Film umí podávat důkaz i o tom, co se nikdy nestalo. Tentokrát pracujeme s úplně novou filmovou technikou a zkoumáme zcela jiný způsob vyprávění. Celé je to jedna velká hra, ve které účinkuje jeden herec a v komparzu se objeví tak trochu celá naše země a její občané,“ vysvětluje Petra Tejnorová.

Putinovi agenti (foto archiv Jatka 78)

Divadelní film skládá fragmenty ze života agenta Roberta Rachardža, včetně jeho mnohých špionážních úspěchů. Vzhledem k tomu, že kauza ruského agenta není ani po deseti letech uzavřená a stále se v ní objevují nové informace, dávalo inscenátorům smysl se jí v divadle i dnes zabývat. Podařilo se jim najít průsečík mezi divadlem a špionážním thrillerem, mezi tajemstvím, napětím a fakty a dávají možnost divákům tento neuvěřitelný příběh prožít.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments