Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V dnešním přehledu novinek: premiéra inscenace Poutníci – Extended Play od Dočasné Company, pozvánka od Pop Baletu nebo na festival Žonglobalizace do Plzně a změny na baletních šéfovských postech v Německu.

Dočasná Company – Poutníci (foto ze zkoušky Anna Benháková)

Premiéra inscenace Poutníci – Extended Play od Dočasné Company
Dočasná Company
uvádí další květnovou premiéru ve své produkci s názvem Poutníci. Celovečerní událost propojující koncert autorských písní a taneční inscenaci. První, hudební polovinou provedou diváky autorka projektu Anna Benháková se skladatelem a hudebníkem Václavem Chalupským. V druhé části rozpohybují obrazy čtyři interpretky ve scénografii Marjetky Kürner Kalous. Premiéra se uskuteční v neděli 15. května 2022 od 20:00 v pražském Divadle X10.

Představení Poutníci je součástí cyklu Extended Play, který zahrnuje díla kombinující tanec a zpěv. Zakladatelka Dočasné Company Anna Benháková v něm vychází ze svých autorských textů a písní. V jednom dílu kombinuje obvykle dva až tři texty či písně, které dohromady dávají vzniknout specifickým tématům. Spolu s dalšími umělci tvoří pak konkrétní díla, ve kterých se objevuje performer, jenž je zároveň tanečníkem i zpěvákem. V novém díle s názvem Poutníci předává své zkušenosti z výzkumu čtyřem performerkám a ve spolupráci se skladatelem Václavem Chalupským prohlubuje možnosti tohoto propojení.

Předmětem zkoumání je pocit, který nastává ve změněném stavu mysli úzkostného až depresivního člověka, naprosté odloučení od světa, osamělost, únava, strach, že již nikdy nebude lépe, neschopnost si pomoci, zacyklenost. Tématem projektu Poutníci je snaha člověka vrátit zpět do normálního psychického stavu. Jeden z nejstěžejnější motivů choreografie je zdánlivě nekonečná pouť.

Dočasná Company – Poutníci (grafika Anna Benháková)

Dílo bylo vytvořeno ve spolupráci s Marjetkou Kürner Kalous, scénografkou, která spolupracuje s renomovanými tvůrci z oblasti současného tance, jako je Tereza Lenerová, Kateřina Stupecká nebo Petr Tyc. Část scénografie je využitá i jako kostým tanečnic. „Díky deformaci těla skrze kostým, látky a scénografii se divákovi před očima vytvoří hned několik světů. Jedním z nich je například pavoučí síť představující neuronové synapse. Vizuálně podtrhují myšlenku poutníka, nomáda. Tento kostým je určitou hyperbolou, jak by lidé mohli vypadat po rozpadnutí systému, v kterém jsme zvyklí žít,“ přibližují tvůrci. Dalším významným spolutvůrcem pro tuto inscenaci je skladatel, klavírista a kytarista Václav Chalupský, který úzce spolupracuje s konzervatoří Duncan centre.

Tančit budou Iveta Krmelová, Petra Houšková, Natálie Matysková, Tereza Svobodová, Anna Benháková a Daniela Kolková.

Dočasná Company je uskupení tvůrců a umělců v oblasti současného tance a fyzického divadla, kteří různými způsoby přesahují do jiných uměleckých stylů, žánrů a forem. Dočasná Company kolem sebe sdružuje skupinu lidí a vytváří platformu propojující umělce z oblasti hudby, fotografie, filmu a výtvarného umění. Členové se také aktivně zapojují do lektorské a pedagogické činnosti. Cílem Dočasné Company je rozmělnit hranice mezi tvorbou pro širokou veřejnost a intelektuálním uměním pro odborné publikum, stejně jako nacházet přesahy divadelních a nedivadelních forem. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech.

Taneční soubor Pop Balet v novém představení Soul Seekers pro veřejnost
Soubor Pop Balet uvede v Divadle Komedie celovečerní inscenaci s názvem Soul Seekers. Premiéra proběhne v sobotu 14. května od 19:30, repríza druhého dne. Taneční skupina Pop Balet pracuje v posledních letech pod vedením bývalé členky a choreografky Zuzany Dobešové, která uspěla v prvním ročníku Summer Lab 2017 vítězná choreografie bude součástí představení. Vedle choreografie The Blame Game se představí projekt Demon Cleaner, který vznikl během týdenní rezidence německého choreografa Kenana Dinkelmana letos v únoru. Nová ústřední choreografie Soul Seekers dle tvůrců sleduje „hledače ztracené podstaty“, postavy obrněné před bolestí, které se „hlučně ženou kupředu, aby neslyšeli, co se dere na povrch a skrytě usedá za kormidla jejich životů. Je ale možné necítit těžké, a přesto cítit?

Skupina se prezentuje jako soubor profesionálních tanečníků. Kořeny má v předrevolučním období v oblasti scénického tance, Studio Pop Balet jako taneční školu založila v roce 1990 Věra Veselá, která působila jako profesorka tance a pohybové výchovy na oddělení populární hudby a hudebně dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Její dcera Majka Piskořová Veselá, která se souborem vyrostla, vede soubor od roku 1995. Druhá generace tanečníků se po vzoru své umělecké vedoucí věnovala studiu na konzervatoři Taneční centrum Praha, kde všichni tehdejší členové absolvovali. Z této generace je i současná choreografka souboru Zuzana Dobešová. Tanečníci souboru měli v průběhu let možnost pracovat s různými choreografy a tanečními pedagogy z Čech i zahraničí (Václav Janeček, Pavla Šmerdová, Monika Rebcová, Michele Assaf, Michele Oliva, Florence Meragalli, aj.)

Žongléros Ansámbl – Vpřed (foto archiv souboru)

V rámci plzeňského festivalu Žonglobaizace vyroste v Borském parku cirkusové Šapitó
Již 12. ročník festivalu nového cirkusu Žonglobalizace oživí v termínu 16.-22. května 2022 celou Plzeň. Po dvou předchozích ročnících poznamenaných pandemií covidu se ředitel festivalu Jiří Misař těší na velké změny: „Největší letošní novinkou a lákadlem je určitě pravé cirkusové šapitó, které se na festivalový týden zabydlí v Borském parku. Program jsme pečlivě vybírali, aby byl pro diváky atraktivní a připravili jsme i speciální představení pro školy. Určitě bych chtěl Plzeňany pozvat na špičku českého nového cirkusu Losers Cirque Company s jejich novinkou Konkurz, poprvé v Česku představíme i kvarteto německých umělců s jejich dechberoucím propojením nového cirkusu a výtvarna Galleria Secchia.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments