Týden s tancem

Absolventská představení konzervatoří, premiéra Slezského divadla v Opavě, které hostí Kyjevský městský balet, nová choreografie Jiřího Bartovance a další aktuality z tance.
Z absolventských představení TKP (foto Martin Roedl)

Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
Červen je měsícem absolventských koncertů. Taneční konzervatoř hl. m. Prahy připravila svůj program tradičně ve Stavovském divadle. Dvě představení proběhnou 20. a 21. června. Na programu bude Pocta Bournonvillovi – pas de deux z baletu La Sylphide, ze Slavnosti květin v Genzanu a tarantela z Napoli. Mladí tanečníci se představí ve stylu dánské školy, která si zachovává přes sto padesát let své charakteristiky a odlišnosti. Představení doplní také moderní a lidový tanec: choreografie 5 elementů a Mozartissimo, dále charakterní tance z baletu Raymonda a lidové tance domácí.

Taneční centrum Praha mělo absolventské představení již 31. května, rovněž ve Stavovském divadle. Chystá se ještě Závěrečné představení v Divadle Hybernia, kde se představí všechny ročníky a soubory včetně baletní přípravky.

Soukromá Pražská taneční konzervatoř měla absolventské představení v Divadle Na Vinohradech 12. června.

Absolventský koncert Taneční konzervatoře Brno se uskuteční 16. června v Mahenově divadle.

Janáčkova konzervatoř Ostrava pořádá dvě představení Tanečního koncertu 23. června (klasický a lidový tanec) a 24. června (moderní a lidový tanec).


Tančírny pod širým nebem (foto archiv Art 4 People)

Art 4 People zvou na tančírny pod širým nebem
Tančírny pod širým nebem, které organizují Art 4 People budou probíhat celé léto až do září střídavě na Kostnickém náměstí a na Střeleckém ostrově. Akce jsou zdarma a návštěvníci si mohou přijít vychutnat workshopy s ukázkami nejrůznějších tanečních žánrů s profesionálními lektory. Připojit se můžete každý měsíc v pondělky zpravidla od 19:00 na tančírny v rytmech standardu a latiny, salsy, folklóru, swingu a dalších.

„Tančírnami rozšiřujeme možnosti trávení volného času Pražanů, a nabízíme jim tak příležitost osvojovat si umění společenských tanců. Obsah i tempo každé tančírny přizpůsobujeme věku, možnostem a taneční úrovni návštěvníků. Tančírny pořádáme už několik let na Střeleckém ostrově a letošek nebude výjimkou. Před dvěma lety jsme nicméně aktivity rozšířili i na Žižkov, kde máme od roku 2019 naši taneční základnu – studio Place 4 People ve Vlkově ulici,“ uvádí koordinátorka projektu Alexandra Šebestová.

Program Tančíren pod širým nebem 2022:
6. června: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
20. června: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
4. července: Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
18. července: Foklór a lidové tance – Balfolk | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
1. srpna: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
15. srpna: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
29. srpna: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
12. září: Salsa – Bohemian Salsa | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
26. září: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)

Tančírny jsou vhodné pro ženy i muže každého věku, dorazit lze sám i s partnerem nebo přáteli. Akce probíhá pod hlavičkou Pražského Montmarteru /II ve spolupráci s MČ Praha 3 i za podpory MČ Praha 1 a Ministerstva kultury České republiky. Aktuální informace k tančírnám lze sledovat v událostech na Facebooku: Tančírny na Střeleckém ostrově a Tančírny na Kostničáku.


Zkouška choreografie Andando (foto archiv J. Bartovance)

Nový projekt Jiřího Bartovance Andando
Ve čtvrtek 16. června se v Bonnu uskuteční již třetí červnová premiéra českého choreografa a tanečníka Jiřího Bartovance, který dlouhodobě působí v Německu. Tři projekty, Kraanerg, Rezistance a Andando, byly připravovány dlouhodobě a náhodně je pojí jen měsíc uvedení. Ke všem si choreograf přizval i české umělce.

Novou choreografii inspiroval v ýraz pro tempo, pohyb, povzbuzení, „pokračujte!“, „Rychle!“ – Andando! Tato choreografie, která vznikla na tanečních workshopech v Bonnu, má několik zvláštností. Jednou z nich je, že není založena na žádném konkrétním tématu nebo hudbě, ale na tvůrčím procesu a samotných protagonistech. Další je spolupráce s JUNIOR COMPANY – CocoonDance, mladých tanečníků ve věku 13 až 20 let. Příprava představení se tedy týká jejich jedinečnosti, omezení, individuálních darů, možností, osobních příběhů, postojů a životních rytmů.

Andando je symbolická žádost „Udělej to!“ Buď tím, kým jsi! Vytvořte si svůj život jako svou vlastní choreografii a buďte mimořádným uměleckým dílem jako je váš život. Proto proces, ve kterém nápad rostl, jen málo provázely konkrétní úkoly a témata. Prostor je dán individualitou, rozmanitostí, a především mládím a jejich potřebou „být spolu a sdílet“. Právě sdílení v kolektivu, setkávání se a akt sdílených chvil byly mladým lidem za poslední dva roky odebrány nebo alespoň „rozebrány“. Z této perspektivy lze tedy choreografii Jiřího Bartovance dle organizátorů vnímat jako oslavu – vzácné setkání při tvorbě představení. „Symbolický nádech po dlouhých měsících izolace a řízeného odcizení, které zpřetrhaly lidská pouta. Obnova jemné sítě vztahů a přátelství bude svěřena do rukou generace, která pravděpodobně utrpěla nejvíce.“ Hudbu Wolfganga Amadea Mozarta a Vincenza Belliniho doplňuje Martin Tvrdý.


Slezské divadlo Opava – Já, Karolína

Slezské divadlo v Opavě připravuje premiéru baletu Já, Karolína
Slezské divadlo v Opavě připravuje premiéru baletu Já, Karolína, která vzniká ve spolupráci s Kyjevským městským baletem. Program bude složený ze tří baletních vystoupení, tanečníci z Ukrajiny se představí v jedné části. Předvedou klasickou taneční techniku ve Fokinově choreografii Chopiniana. Premiéra se koná v neděli 19. června.

„Dvě choreografie jsme připravili v našem divadle. Ke třetí jsme přizvali kyjevský balet. Režisér a choreograf Matrin Tomsa pak jako supervizor všechny tři části propojil příběhem tanečnice Karolíny, která prochází různými prostředími,“ uvádí dramaturgyně divadla Jana Andělová Pletichová.

Kyjevský městský balet založil v roce 2014 se svou ženou Ivan Kozlov, bývalý sólista baletu Mariinského divadla v Petrohradu. Soubor má na repertoáru přes 20 titulů. Válka na Ukrajině zastihla tanečníky v Paříži, starostka francouzské metropole Anne Hidalgová nabídla začátkem března umělcům z Ukrajiny časově neomezený pobyt. Postupně pak umělci začali spolupracovat s českými baletními soubory. „Také naše divadlo nabídlo pomoc Kyjevskému městskému baletu, a to formou účinkování v plnohodnotném celovečerním představení s deseti reprízami,“ doplňuje Martin Tomsa.

Příběh tanečnice Karoliny začíná, když přichází do divadla a připravuje se na své další představení složené ze tří částí řízených třemi choreografy a vytvořené ve třech odlišných tanečních stylech, od moderního stylu až po ten klasický.


(ilustrační foto Tanec Praha)

Open call do nového představení Viktora Černického – poslední dva dny
Tanec Praha zve zájemce: Viktor Černický otevírá unikátní kreativní laboratoř k chystané inscenaci Prima. Cílem třídenního zážitku je fyzicky se zapojit, sdílet společně radost, potkat ostatní a spolupracovat s nimi v respektujícím a kreativním prostředí. 

Jste to v? Chcete si vyzkoušet kreativní proces? Máte rádi pohyb? Nejste profesionální tanečníci?

Kdy a kde:
22. června 18:00-20:00 | první schůzka, Studio Krenovka (Husitská 22, Praha)
Po první schůzce bude následovat ještě jedno kolo výběru. Přibližně 9 lidí požádáme, aby se připojili k laboratoři a premiéře v následujících dnech v divadle PONEC (Husitská 24a, Praha):
24. června 17:30-21:30 | laboratoř 
25. června 13:00-17:00 | laboratoř + 17:00-18:00 generální zkouška
26. června 13:00-17:00 | laboratoř + 18:30-20:00 warm up, příprava + 20:00-21:00 premiéra 

Jak se zapojit:
Registrovat se můžete do 16. června 12:00 vyplněním formuláře. Vyplnění vám zabere cca. 2 minuty.
Vybraným účastníkům/icím se produkce ozve hned 17. června 2022.


Lenka Kniha Bartůňková, Eymen (foto Vojtěch Brtnický)

Tanec Praha v nejbližších dnech:
Eymen – Úhel Pohledu + Gbei! 16. června v divadle Ponec
Premiéra dokumentu doplněná tanečním vystoupením

Eymen – Úhel pohledu (Umělecký dokument Dominika Žižky)
Spolupráce umělců rozdílných světadílů přináší nové zkušenosti, témata, různé úhly pohledu. V Africe ti nejstarší jsou přirozeně nejváženějšími členy rodiny i společnosti, jejich odchod ze života je pak nejvýznamnější oslavou moudrosti, zkušeností a dobra. Jak se liší nebo naopak potkává vnímání smrti a konečnosti života v tak různých místech, jako jsou Ghana a Česká republika?
Lenka Kniha Bartůňková a Ridina Ahmedová se vydaly do ghanské Akkry v roce 2019, vedly zde a nahrávaly rozhovory na téma „smrt“ s lidmi z různých sociálních vrstev. Tím započal tvůrčí proces tohoto projektu – ve sběru audio rozhovorů pak pokračovaly i v ČR. V červnu 2019 nazkoušely s tanečníky z Ghany, ČR a se seniory autorské představení, které mělo turné na festivalu TANEC PRAHA 2019.  V roce 2020 Covid projekt zarazil, ale v létě 2021 se podařilo realizovat ghanskou verzi přímo v Akkře. Dominik Žižka z ní zachytil nejsilnější momenty. Premiéru jeho uměleckého dokumentu uvádí festival TANEC PRAHA 2022.

Sena Atsugah: Gbei!
Také občas ve své hlavě slyšíte hlasy? V sólu posouvajícím představy o „afro contemporary dance“ s názvem Gbei! k nám promlouvají skrze tělo a pohyb ghanské tanečnice Seny Atsugah. Přicházejí z minulosti, přítomnosti i budoucnosti, nemusíme se jich ale bát, snažit se jich zbavit nebo je ignorovat. Začněme s nimi dialog a nechme se unést do jiných světů, nebo přímo do nitra nás samých.

City Horses18. a 19. června, socha Jana Žižky na Vítkově
Byström Källblad (choreografka Anna Källblad, výtvarná umělkyně Helena Byström): City Horses
Majestátní vládcové na nás shlížejí z hřbetů bronzových koní a jejich moc a mužskou dominanci máme každý den na očích. Kde je prostor pro ženy? A jaký příběh chceme předávat příštím generacím? V site-specific choreografii City Horses švédských umělkyň Anny Källblad a Heleny Bystrom „stádo“ / skupina tanečnic cválá městem, vytváří živoucí pomník v pohybu a oslavuje sílu a odvahu žen napříč staletími. Lidské – koňské stádo se bude na jednotlivých lokalitách zakreslených v mapě zdržovat po relativně krátkou dobu, performance je založená na dynamickém pohybu po trase. Osobám se sníženou pohyblivostí, rodinám s dětmi apod. doporučujeme sledovat naše sociální sítě, kde budeme s blížícím se termínem informovat o orientačních časech průběhu jednotlivými místy. 


420PEOPLE – Panthera (foto Pavel Ovsík)

Bleskem: Derniéra inscenace Panthera 420PEOPLE
Svou derniéru má 14. června v pražské La Fabrice představení PANTHERA tanečního souboru 420PEOPLE. To se inspirovalo současným bestsellerem SAPIENS, který pojednává o úchvatném i děsivém příběhu lidstva, je plné emocí, a hlavně otázek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments