Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Absolventská představení konzervatoří, premiéra Slezského divadla v Opavě, které hostí Kyjevský městský balet, nová choreografie Jiřího Bartovance a další aktuality z tance.

Z absolventských představení TKP (foto Martin Roedl)

Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
Červen je měsícem absolventských koncertů. Taneční konzervatoř hl. m. Prahy připravila svůj program tradičně ve Stavovském divadle. Dvě představení proběhnou 20. a 21. června. Na programu bude Pocta Bournonvillovi – pas de deux z baletu La Sylphide, ze Slavnosti květin v Genzanu a tarantela z Napoli. Mladí tanečníci se představí ve stylu dánské školy, která si zachovává přes sto padesát let své charakteristiky a odlišnosti. Představení doplní také moderní a lidový tanec: choreografie 5 elementů a Mozartissimo, dále charakterní tance z baletu Raymonda a lidové tance domácí.

Taneční centrum Praha mělo absolventské představení již 31. května, rovněž ve Stavovském divadle. Chystá se ještě Závěrečné představení v Divadle Hybernia, kde se představí všechny ročníky a soubory včetně baletní přípravky.

Soukromá Pražská taneční konzervatoř měla absolventské představení v Divadle Na Vinohradech 12. června.

Absolventský koncert Taneční konzervatoře Brno se uskuteční 16. června v Mahenově divadle.

Janáčkova konzervatoř Ostrava pořádá dvě představení Tanečního koncertu 23. června (klasický a lidový tanec) a 24. června (moderní a lidový tanec).


Tančírny pod širým nebem (foto archiv Art 4 People)

Art 4 People zvou na tančírny pod širým nebem
Tančírny pod širým nebem, které organizují Art 4 People budou probíhat celé léto až do září střídavě na Kostnickém náměstí a na Střeleckém ostrově. Akce jsou zdarma a návštěvníci si mohou přijít vychutnat workshopy s ukázkami nejrůznějších tanečních žánrů s profesionálními lektory. Připojit se můžete každý měsíc v pondělky zpravidla od 19:00 na tančírny v rytmech standardu a latiny, salsy, folklóru, swingu a dalších.

„Tančírnami rozšiřujeme možnosti trávení volného času Pražanů, a nabízíme jim tak příležitost osvojovat si umění společenských tanců. Obsah i tempo každé tančírny přizpůsobujeme věku, možnostem a taneční úrovni návštěvníků. Tančírny pořádáme už několik let na Střeleckém ostrově a letošek nebude výjimkou. Před dvěma lety jsme nicméně aktivity rozšířili i na Žižkov, kde máme od roku 2019 naši taneční základnu – studio Place 4 People ve Vlkově ulici,“ uvádí koordinátorka projektu Alexandra Šebestová.

Program Tančíren pod širým nebem 2022:
6. června: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
20. června: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
4. července: Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
18. července: Foklór a lidové tance – Balfolk | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
1. srpna: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
15. srpna: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
29. srpna: Swing – Zig-Zag tap&swing | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)
12. září: Salsa – Bohemian Salsa | Standard & latina – Place 4 People (Kostnické náměstí)
26. září: Bachata – Mauritius & Elvira | Standard & latina – Place 4 People (Střelecký ostrov)

Tančírny jsou vhodné pro ženy i muže každého věku, dorazit lze sám i s partnerem nebo přáteli. Akce probíhá pod hlavičkou Pražského Montmarteru /II ve spolupráci s MČ Praha 3 i za podpory MČ Praha 1 a Ministerstva kultury České republiky. Aktuální informace k tančírnám lze sledovat v událostech na Facebooku: Tančírny na Střeleckém ostrově a Tančírny na Kostničáku.


Zkouška choreografie Andando (foto archiv J. Bartovance)

Nový projekt Jiřího Bartovance Andando
Ve čtvrtek 16. června se v Bonnu uskuteční již třetí červnová premiéra českého choreografa a tanečníka Jiřího Bartovance, který dlouhodobě působí v Německu. Tři projekty, Kraanerg, Rezistance a Andando, byly připravovány dlouhodobě a náhodně je pojí jen měsíc uvedení. Ke všem si choreograf přizval i české umělce.

Novou choreografii inspiroval v ýraz pro tempo, pohyb, povzbuzení, „pokračujte!“, „Rychle!“ – Andando! Tato choreografie, která vznikla na tanečních workshopech v Bonnu, má několik zvláštností. Jednou z nich je, že není založena na žádném konkrétním tématu nebo hudbě, ale na tvůrčím procesu a samotných protagonistech. Další je spolupráce s JUNIOR COMPANY – CocoonDance, mladých tanečníků ve věku 13 až 20 let. Příprava představení se tedy týká jejich jedinečnosti, omezení, individuálních darů, možností, osobních příběhů, postojů a životních rytmů.

Andando je symbolická žádost „Udělej to!“ Buď tím, kým jsi! Vytvořte si svůj život jako svou vlastní choreografii a buďte mimořádným uměleckým dílem jako je váš život. Proto proces, ve kterém nápad rostl, jen málo provázely konkrétní úkoly a témata. Prostor je dán individualitou, rozmanitostí, a především mládím a jejich potřebou „být spolu a sdílet“. Právě sdílení v kolektivu, setkávání se a akt sdílených chvil byly mladým lidem za poslední dva roky odebrány nebo alespoň „rozebrány“. Z této perspektivy lze tedy choreografii Jiřího Bartovance dle organizátorů vnímat jako oslavu – vzácné setkání při tvorbě představení. „Symbolický nádech po dlouhých měsících izolace a řízeného odcizení, které zpřetrhaly lidská pouta. Obnova jemné sítě vztahů a přátelství bude svěřena do rukou generace, která pravděpodobně utrpěla nejvíce.“ Hudbu Wolfganga Amadea Mozarta a Vincenza Belliniho doplňuje Martin Tvrdý.


Slezské divadlo Opava – Já, Karolína

Slezské divadlo v Opavě připravuje premiéru baletu Já, Karolína
Slezské divadlo v Opavě připravuje premiéru baletu Já, Karolína, která vzniká ve spolupráci s Kyjevským městským baletem. Program bude složený ze tří baletních vystoupení, tanečníci z Ukrajiny se představí v jedné části. Předvedou klasickou taneční techniku ve Fokinově choreografii Chopiniana. Premiéra se koná v neděli 19. června.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments