Týden s tancem

Tento týden připomínáme proběhnuvší festival Cirkulum a akci Prodloužená, která se uskutečnila v pražských Vršovicích. Dále zveme na festival Aréna, představení Bohemia Baletu a připomeneme i zahraniční události včetně jubilea Ohada Naharina.

8lidí vzdalo hold tanečním Prodlouženou

Prodloužená (foto Dan Kvapil)

V neděli 19. června proběhlo ve vršovickém Vzletu setkání na tanečním parketu. Díky Prodloužené si páry mohly projít celým procesem tanečních za doprovodu orchestru a lektorky v prostorách nového kulturního sálu v centru Prahy. Tančila se polka, valčík, mazurka a další tance. Páry tvořili mladí tanečníci ze skupiny 8lidí a senioři ze souborů La Fiamma a Pavanela.

„Po náročných dvou letech, kdy byl fyzický kontakt riskantní, zvlášť mezi mladší a starší generací, jsme připravili společný taneční večer, ve kterém můžete na vlastní kůži zažít historii doteku v párovém tanci,“ prozradil Petr Erbes, jeden z členů 8lidí a dramaturg Divadla Na zábradlí.

„Jsme ohromeni energií a nadšením, se kterým do Prodloužené naši taneční partneři a partnerky šli. Sdílíme společně zážitky a zkušenosti. Chceme dát prostor všem, kteří chtějí na taneční parket vyzvat své rodiče a prarodiče nebo děti,“ dodává Emílie Formanová, producentka skupiny 8lidí.

Festival Cirkulum oslavil svůj 6. ročník

Cirkulum (foto archiv festivalu)

Šestý ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM proběhl od 8. do 12. června poprvé na Slezskoostravském hradě. Během pěti festivalových dní mohli diváci zhlédnout na osm desítek vystoupení předních světových i českých umělců.

Už ve středu večer zahájil přehlídku belgický Circus RONALDO, který přivezl svou kabaretní show Swing a diváci ji pak mohli během festivalu vidět ještě čtyřikrát. Středeční program pak doplnil argentinský umělec Manic Freak se svou ztřeštěnou show a zakončili jej beskydští Lam Trio svým pohodovým swingem.

Lorenzo Galli (foto archiv festivalu)

Jednou z novinek letošního programu byla představení pro školy. Už ve čtvrtek ráno mohly školní děti a mládež zhlédnout představní Just Try It, které propojilo české umělce s islandskými kolegy. Hlavním cílem projektu Education by CIRCUS, jehož součástí představení Just Try It je, je motivovat děti a mládež k aktivnímu a zdravému trávení volného času.

Ve čtvrtek večer mohli diváci poprvé vidět zábavnou a milou show argentinské Muruyi, která vystoupila také ve všech následujících festivalových dnech. Čtyři dny dodávali návštěvníkům energii svou divokou hudební show horkokrevní Španělé Residual Gurus, kteří zakončili program druhého dne na scéně Předhradí.

Just try it (foto archiv festivalu)

Scéna CIRKULUM umístěná v tradičním šapitó se divákům poprvé otevřela ve čtvrtek a nabídla poetické představení českých umělců Vlez v les. V pátek v 18.00 hodin se divákům poprvé otevřela scéna Hrad. Na pěti scénách mohli diváci vidět pouliční umělce i větší novocirkusová vystoupení v hradním amfiteátru. Poprvé se zde předvedli například španělští Caricatos. Dále vystoupil také Ital Lorenzo Galli nebo švýcarští umělci Circo Pitanga, islandský Hringleikur a streetfunková kapela Fredy & Krasty.

Sobotní a nedělní program doplnila ještě trojice francouzských umělců Cie Zec, dua Poppy a Adélka a Choker a Cheka či Swing Circus Ronaldo.

„Kruh se uzavřel, je konec. Nemůžu uvěřit, že už je po všem, bylo to velice emotivních pět dní a zažili jsme několik neuvěřitelných okamžiků, ze kterých teď budeme těžit nejen energii, ale také inspiraci pro další ročník,“ komentoval Václav Pokorný posední vystoupení letošního ročníku.

„Jsem nadšený z umělecko-vzdělávacích projektů, které jsou nesmírně úspěšné. Díky stabilním partnerům, kteří nás podporují už dlouho, a také díky těm novým, můžeme lidem předat něco úplně nového. Za to všem moc děkuji. A děkuji také svému týmu, který odvedl kus dobré práce,“ dodává.

Bohemia Balet zve na dva večery Bilance

Bohemia Balet – Premiéra 2022 (1. 4. 2022, foto Martin Roedl)

V Divadle Na Rejdišti proběhne ve dnech 25. a 26. června vždy od 18.00 komponovaný večer souboru Bohemia Balet. s názvem Bilance I. a Bilance II. Uvedena budou mimo jiné díla Anna Karenina, Paridův soud, Matka nebo Mozartissimo.

Bratři Formanové uvádějí v Praze zahraniční novocirkusové soubory

Divadlo bratří Formanů letos popáté uvádí festival Aréna, jenž spojuje divadlo, nový cirkus, hudbu i výtvarné umění. Probíhá na smíchovské náplavce od 21. června do 2. července.

Novinkou jsou víkendové divadelní pohádky pro nejmenší. Chybět nebudou ani umělecké dílny, hudební program či speciální den ukrajinských umělců.

Les P’tits Bras (foto archiv festivalu)

Letošní hlavní program festivalu nabízí sedm představení, mezi nimi nové počiny od souborů Rasposo a Cirkus Ronaldo, autorskou one-man show člena populárního souboru Cirque Trottola s živým překladem Petra Formana přímo na jevišti či velkolepou venkovní show od francouzských Les P’tits Bras s lákavou vzdušnou akrobacií.

V parku na Hořejším nábřeží uvítá diváky francouzský soubor Rasposo s představením Oraison plným akrobatů, létajících nožů a s tajemným bílým klaunem. Hned vedle rozloží stan belgický Cirkus Ronaldo s novým představením o střetu cirkusových generací Sono io?.

Harlequinade ve streamu z The Australian Ballet

Soubor The Australian Ballet si na pátek 24. června připravil stream baletu Harlequinade Maria Petipy v historicky poučené rekonstrukci Alexeje Ratmanského.

Dílo, které mělo premiéru v roce 1900 a Ratmanskij jej obnovil pro Amercan Ballet Theatre roku 2018, bude možné zhlédnout po zakoupení vstupenky za 25 dolarů, online bude po 48 hodin. Více informací naleznete zde.

Aurelie Dupont odstupuje z pozice umělecké šéfky baletu Opéra de Paris

Opéra National de Paris (foto Pavel Horník)

Minulý čtvrtek 16. června oznámil pařížský operní dům šokující zprávu o odstoupení šéfky baletního souboru Aurelie Dupont. Ta byla na pozici dosazena v roce 2016 po náhlém odchodu tehdejšího šéfa Benjamina Millepieda.

Dupont odchází k 31. červenci, jako důvody uvedla přání věnovat se soukromým uměleckým projektům a rodině.

„Odcházím z této vynikající instituce s pocitem naplnění a zadostiučinění. Jsem hrdá, že jsem mohla přispět rozvoji nových talentovaných umělců, tanečníků i choreografů a bylo mi ctí a potěšením pracovat po boku pozorných režisérů, hudebníků, kostymérů, jevištních techniků. Chtěla bych poděkovat všem mým šéfům za důvěru, kterou do mě vložili a stále se rozrůstajícímu publiku,“ doplnila bývalá étoile Opéra de Paris.

Nástupce Dupont ještě není znám, stejně jako termín výběrového řízení.

Oslavenec Ohad Naharin

Tomer Heymann a Ohad Naharin (zdroj Festival tanečních filmů 2017 / foto Itai Raziel)

Dne 22. června oslaví své sedmdesátiny izraleský choreograf a jedna z nejvýznamnějších tanečních osobností současnosti Ohad Naharin.

Naharin se narodil roku 1952 v kibutzu Mizra do rodiny tanečnice a herce a umění se věnoval od útlého dětsví. Jeho kariéru nejvíce formoval soubor Batsheva Dance Company, kde byl nejprve zaměstnán jako tanečník a v roce 1990 byl jmenován uměleckým šéfem. Z pozice odešel v roce 2018, nadále však působí jako choreograf souboru.

Kromě významných choreografických děl a spoluprací se soubory jako NDT, Les Grands Ballets Canadiens nebo Kibbutz Contemporary Dance Company se Naharin proslavil rovněž vlastním tanečním jazykem a pohybovou metodou Gaga, již neustále vyvýjí a díky autorizovaným lektorům rozšiřuje po celém světě. V našich zeměpisných šířkách je lektorkou této metody tanečnice Nataša Novotná.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments