Týden s tancem

Tento týden se zaměříme především na svět nového cirkusu. V Olomouci chystají přehlídku Cirkuzkus, ve Volyni festival Letopruhy a pražská Letní Letná krom programu láká také na nový podcast.

Letní Letná má podcast

Festival nového cirskusu Letní Letná si pro své příznivce připravil novinku, podcast, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu. K poslechu je všem zdarma na Spotify nebo Apple podcasts.

Hosty prvních dvou dílů jsou Jiří Turek a Petr Forman, dva ředitelé novocirkusových festivalů, a Petr Král, divadelní kritik a publicista.

V dalších dílech podcastu lidé uslyší bratry Rosťu a Vítka Nováka z Cirk La Putyka, Petra Horníčka z Losers Cirque Company či dvorního fotografa Letní Letné Františka Ortmanna a další české osobnosti, pro které je nový cirkus vášeň, práce a mnohdy i smysl života. První dva díly moderovala Veronika Štefanová, nových se ujme Alena Rokosová.

Festival Letopruhy zve na divadlo, koncerty i současný cirkus

Laryla (foto Miroslava Sarová)

Rodinný festival Letopruhy 9. července nabídne bohatý program. V jihočeské Volyni zahraje bejbypankový Kašpárek v rohlíku, soubor Holektiv vynese malé i větší diváky do výšek, slovenská Lalyra přiveze pohádkový příběh se vzdušnou akrobacií a teenagerům festival nabídne slam poetry show s mistrem České republiky. Hlavní program doplní dílny vedené účinkujícími umělci, Animárium na cestách dětské galerie Sladovna Písek, workshopy akrobacie na zemi i ve vzduchu nebo akční dílna velkoformátového tisku.

„Po vydařeném loňském ročníku pokračujeme vjízdě s nejlepšími umělci, kteří svou tvorbu zaměřují na dětského diváka. Cílem festivalu je představit dětskému publiku kvalitní uměleckou tvorbu napříč žánry. Mám velkou radost, že k nám letos zavítá Kašpárek v rohlíku aslovenský soubor Lalyra, který uvede poetické vyprávění oJankovi Polienkovi plné vzdušné akrobacie na šálách, hrazdě istrapsech. Do oblak diváky vynesou také Letkyně předního českého novocirkusového souboru Holektiv. Pevně věřím, že tímto atraktivním formátem, který spojuje poezii a show vinterakci sporotou, jíž tvoří samotní diváci, oslovíme iteenagery,“ přibližuje program Martin Roškaňuk, ředitel pořádající Kultury Volyně.

Vmístě konání bude po celý den kdispozici možnost zapůjčení dětských knih, přístup do vody adětské hřiště sHobitím domečkem. Kompletní program včetně předprodeje vstupenek najdete na www.letopruhy.cz nebo na facebooku Letopruhy.

Novocirkusová přehlídka Cirkuzkus v Olomouvi

Divadla Continuo otevře v Olomouci v první polovině července přehlídku novodobých cirkusů s názvem Cirkuzkus. V programu pořadatelé nabízejí také akrobatické vystoupení novocirkusového souboru Losers Cirque Company či italsko-chilskou závěsnou akrobacii v podání Depáso Company. Druhý ročník festivalu, který pořádá olomoucké Divadlo na cucky, se uskuteční 9. až 17. července a nabídne v devíti dnech celkem jednadvacet akcí.

Většinu akcí se uskuteční v areálu letního kina, kam zamíří po úvodním představení Divadla Continuo také tanečně-akrobatická performance v ženském podání souboru Holektiv. V letním kině se mohou diváci těšit také na představí Voyerky Cirkusu TeTy.

Festival nabídne divákům také řadu doprovodných akcí – půjde například o workshopy vystupujících souborů, zájemce povedou zástupci Divadla Continuo či z Chaos company – základy párové akrobacie ve svém workshopu nabídne zájemcům také soubor Holektiv. Závěsnou akrobacie a hooping si mohou zájemci vyzkoušet také během workshopu s Cirkusem TeTy.

Festival doprovodí u hudební vystoupení – 12. července v letním kině vystoupí Point of Few, instrumentální kvarteto organicky propojující elektroniku a populární hudbu se současným jazzem. Jejich koncertu bude předcházet akce s názvem Zahraj si s kapelou Point of Few – pořadatelé vyzývají zájemce, aby si vzali svůj hudební nástroj a zahráli si se členy skupiny na velké stage. Dva z koncertů – Franzie a ukrajinské kapely Ingret se uskuteční také v prostorách Divadla na cucky na Dolním náměstí. Na zahrádce Café na cucky se zase chystají po dva večery DJ sety.

Kompletní program a vešker informace naleznete na webu zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments