Týden s tancem

Tento týden se ohlédneme za úspěšným hostováním Cirku La Putyka ve Skotsku na festivalu Fringe i tuzemskou Letní Letnou, pozveme na novinky 420PEOPLE nebo Věrky Ondrašíkové a nahlédneme i do zahraničí, kde se chystá premiéra nově vzniklého souboru The United Ukrainian Ballet.
Stories (foto archiv souboru)

O stromech a lidech z jiné perspektivy. Premiéra souboru Věra Ondrašíková & Kolektiv

Na České taneční platformě 2022 oceněná inscenace Witness se dočká nové adaptace. Pod názvem Stories (Witness) vzniklo dílo, které má potenciál zakořenit v jakémkoli prostředí a není svázáno technologickými ani prostorovými požadavky.

Premiéra je současně slavnostním zahájením činnosti souboru Věra Ondrašíková & Kolektiv, k čemuž samotná choreografka uvádí: ,,Je to pro soubor významný okamžik. Ačkoliv fungujeme již více jak 10 let a kontinuálně na něčem stále pracujeme, až nyní se nám podařilo získat grant na celoroční činnost, což znamená především komplexnější a důstojnější fungování souboru. Mám radost, že můžeme naši “první oficiální sezonu” zahájit právě premiérou Stories (Witness) v krásných prostorách Volnočasového centra H55.”

Na uvedení Stories (Witness) se můžete těšit 10. září od 17. a 19. hodiny ve Volnočasovém centru H55 v Praze.

Ever, nová premiéra souboru 420PEOPLE

Kdo jste, když se nikdo nedívá? A kdo jste, když vás pozorují? Na podobné otázky se snaží odpovědět nejnovější inscenace choreografa a uměleckého šéfa souboru 420PEOPLE Václava Kuneše s názvem Ever, která bude uvedena 12. a 13. září v divadle La Fabrika.

Na Ever spolupracoval prověřený tým dramaturgyně Lucie Němečkové, scénografky Lucie Škandíkové a designérky Olo Křížové, hudbu vytvořil český DJ a hudebník Ladislav Zensora alias Exhausted Modern.

Ever není klasickým příběhem, ale momentem zachyceným v tanci. „Posláním tance je chtíč komunikovat jinak než slovy. Tančíme z radosti. Tančíme, abychom zahnali smutek. Tančíme, protože nemůžeme jinak. Tančíme, abychom vyjádřili to, na co slova už nestačí. A když slova opravdu dojdou, odhodíme masky a necháme, aby za nás mluvila naše těla, naše gesta a energie,” popisuje námět nové inscenace choreograf Václav Kuneš a dodává: „Při tvorbě pro mě bylo důležité zapojit mysl samotného diváka, dát mu možnost použít svou imaginaci a najít si vlastní odpovědi na to, kým jsme, když se nikdo nedívá.“

V novince se představí čtveřice tanečníků Francesca Amy Amante, Veronika Tököly, Michal Toman a Filip Staněk. Po premiérách 12. a 13. září budou následovat reprízy 18. a 19. října, vždy uvedeny v divadle La Fabrika.

Cirk La Putyka úspěšný na festivalu Fringe ve Skotsku

Cirk La Putyka na Fringe Festival (foto archiv souboru)

Tuzemský novocirkusový soubor Cirk La Putyka v srpnu nadmíru úspěšně odehrál v rámci renomovaného festivalu Fringe ve skotském Edinburgu své inscenace Runners a Boom.

Pozornosti a přízně se oběma dílům i souboru dostalo od recenzentů renomovaných periodik jako The Guardian, The Telegraph či The Scotsman i samotných 8 tisíců diváků. Soubor se dočkal rovněž nabídek na další hostování v kanadském Montrealu, Hongkongu nebo jinde ve Velké Británií.

Principál Rosťa Novák ml. k účasti na přehlídce Fringe uvedl: “Má pro nás obrovský význam. Vidíme, že úspěch a divácký zájem není v obrovské konkurenci automatický, že si ho musíme sami tvrdě vybojovat – každý den lákat akrobacií přímo v ulicích, vylepovat plakáty a rozdávat letáky. Navíc máme šanci navštívit i další představení a načerpat inspiraci a zkušenosti. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se za tento úspěch zasloužili – účinkující, ale i realizační tým – produkční i propagace, kteří odvedli na našem hostování v Edinburghu obrovský kus práce.

Cirk La Putyka svým hostováním na Fringe festivalu navázalo na své zdejší pobyty v letech 2011 (La Putyka), 2015 (Dolls) a 2017 (Batacchio). 75. ročník Edinburgh Fringe Festivalu, který je největším uměleckým festivalem na světě, proběhl od 5. do 29. srpna 2022.

Rekordní Letní Letná 2022

Letní Letná (foto František Ortmann)

Mezinárodní přehlídka nového cirkusu a divadla v 19. ročníku přilákala 60 tisíc návštěvníků. V areálu Letní Letné je od 11. do 31. srpna zabavilo 208 různých představení plných akrobatických čísel, dětský program i zajímavé workshopy.

Letošní ročník s sebou nesl velká očekávání. Sami jsme byli zvědaví, zda se k nám publikum vrátí v plné míře. Je skvělé vidět, že lidé si chtějí užívat svobodně živé umění. I přes určitou nepřízeň počasí Letenské sady každý den opravdu žily, areál byl naplněný lidmi a představení se vyprodávala každým dnem,“ komentuje Ivana Pěkná Vrbíková, manažerka festivalu Letní Letná.

Diváků bylo nakonec na 60 tisíc, tedy o celých deset tisíc více než v loňském roce, a mohli si vybrat z bohatého programu čítajícího na 200 akcí. Mezi nimi bylo možné vidět představení souborů jako Cirkus Cirkör ze Švédska, Compañía de Circo „eia“, Johanna Le Guillerma nebo tuzemských Losers Cirque Company či AirGym Art Company.

Pro nadcházející 20. ročník Letní Letné chystáme pár velkých překvapení, novinek, ale i návratů. Našim věrným fanouškům odtajníme během vánočního předprodeje jednu ze zahraničních hvězd, kterou je určitě potěšíme,“ slibuje Ivana Pěkná Vrbíková s pozvánkou na příští léto.

Ukrajinský balet v Giselle Alexeje Ratmanského

Giselle (foto archiv The United Ukrainian Ballet)

Již příští týden bude v londýnském Coliseu odehrána série představení baletu Giselle v inscenaci Alexeje Ratmanského v podání souboru The United Ukrainian Ballet.

Soubor 60 ukrajinských tanečníků, kteří byli nuceni prchnout ze své okupované vlasti, vznikl pod záštitou The United Ukrainian Ballet Foundation, jeho programovou ředitelkou je nizozemská primabalerína Igone de Jongh a role konzultanta se ujal choreograf Alexej Ratmanskij.

První inscenací souboru bude romantická Giselle v inscenaci zmíněného Ratmanského, který tento titul v historicky poučené interpretaci uvedl poprvé v roce 2019 pro Velké divadlo v Moskvě.

V rámci londýnské série se během čtyř večerů představí v ústřední roli Giselle i hostující hvězdy – ukrajinská sólistka English National Ballet Katja Khaniukova a bývalá primabalerína The Royal Ballet, English National Ballet a stálý host Hamburg Ballett Alina Cojocaru, která získala baletní vzdělání v Kyjevě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments