Vesmírné turné Janáčkovy filharmonie zahájí Šostakovičova Leningradská

Bývalé kino Vesmír, multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích, městská galerie PLATO Bauhaus nebo kostel sv. Václava v Opavě – právě sem jsou zváni posluchači na program 69. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Janáčkova filharmonie Ostrava a Vasilij Sinajskij (foto Ivan Korc)
Janáčkova filharmonie Ostrava a Vasilij Sinajskij (foto Ivan Korc)

Domovskou stanicí Janáčkovy filharmonie Ostrava budou však především prostory bývalého kina Vesmír. „Během léta jsme opustili stávající Dům kultury města Ostravy, se kterým je naše filharmonie spjatá po více jak šedesát let. Nyní orchestr i posluchače čeká ještě větší provizorium, které má však své opodstatnění. Za pár let bychom se měli spolu s posluchači vrátit zpět do kompletně zrekonstruované budovy a nového koncertního sálu,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla. Programová nabídka si po dramaturgické stránce zachovává vysoký standard i nadále. Nadcházející sezónu velkolepě zahájí 14. září v Gongu Šostakovičova „Leningradská“ pod taktovkou šéfdirigenta JFO Vassily Sinaiského.

„Šostakovičovy symfonie jsou důležitým dokumentem doby a je z nich cítit mimo jiné jeho celoživotní vzdor vůči tehdejšímu režimu. Historie se bohužel opakuje. Jak příhodná doba ke stále aktuální situaci,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla. Historicky poprvé zahajuje JFO sezónu mimo společenský sál kulturního domu a Leningradskou rozezní ostravský Gong. „Díky letitým zkušenostem s koncertováním v Gongu, jsme seznámeni s úskalími a přednostmi tohoto prostoru i po akustické stránce. Během několika desítek realizovaných koncertů jsme ověřili ty nejlepší spolupracovníky ve věci technického zabezpečení. Omezíme kapacitu sálu a speciálními opatřeními snížíme dobu dozvuku tak, aby zněl orchestr maximálně přirozeně,“ dodává manažer orchestru Ondřej Daněk.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments