Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Po roce se opět vrací Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, proběhne také třetí ročník Culture get-together se zaměřením na ekonomickou situaci pracujících v divadelním prostředí a pozveme rovněž na dvě premiéry Okdaz a Dobrodružství zbloudilého vojáka. Divadlo Continuo slaví.

59. ročník Zlaté Prahy

Filmové premiéry, hudební představení i bohatý doprovodný program včetně hudebně-tanečního večera v latinskoamerických rytmech. Takový bude 59- ročník mezinárodního festivalu Zlatá Praha, který nabídne osmaosmdesát soutěžních a dva nesoutěžní snímky o hudbě a tanci z celého světa, díky nimž diváci kromě tradičních operních či tanečních domů a koncertních sálů navštíví třeba vrcholky švýcarských Alp, řecký ostrov Delos nebo hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Jeden z nejstarších televizních festivalů v Evropě hostí Nová scéna Národního divadla od středy 21. do soboty 24. září 2022.

„Velký počet kvalitních hudebních i tanečních pořadů z celého světa, významná televizní osobnost z vedení ARTE v čele mezinárodní poroty, hvězdná umělkyně jako nová držitelka ceny za mimořádný umělecký přínos a k tomu spousta projekcí, doprovodných programů i osobních setkávání s českými hudebníky, zpěváky, tanečníky a zahraničními tvůrci. To všechno je letošní festival, díky němuž se Praha opět stává hlavním městem pořadů o hudbě, tanci a divadle na světě. Naplňuje mě to radostí a také přesvědčením, že kultura může – a dokonce musí – v této nepříliš veselé době lidi spojovat,“ říká ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel programu ČT art Tomáš Motl.

V pořadí již devětapadesátý ročník festivalu slavnostně odstartuje operní pěvkyně Dagmar Pecková a její hosté. O slavné Mozartovy árie, operetní repertoár či písně Gustava Mahlera ale tradičně nepřijdou ani televizní diváci, kterým zahajovací večer v přímém přenosu nabídne kulturní program ČT art. O významné pěvkyni pojednává dokument Stoptime Dagmar Peckové, jenž bude mít slavnostní festivalovou premiéru o den později, ve čtvrtek 22. září.

Zlatá Praha rovněž uctí odkaz jednoho z nejvýznamnějších choreografů své generace, Jiřího Kyliána. Dokumentární snímek Divadelní tajemství popisující zrození, život a smrt prvního divadla zasvěceného tanečnímu umění, Nederlands Dans Theater, jehož byl Kylián dlouholetým uměleckým ředitelem, uvede festival ve světové premiéře v pátek 23. září. Následovat bude premiéra dokumentu Martina Kubaly o primabaleríně Baletu Národního divadla Nikole Márové s titulem Nikola Márová: portrét primabaleríny.

Kromě mnoha slavnostních premiér a dohromady devadesáti snímků nabídne letošní ročník i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se v průběhu čtyř festivalových dní mohou těšit na speciální projekce, Tančírnu i sobotní komentované prohlídky historické budovy Národního divadla a odpoledne se StarDance, na němž osobnosti populární soutěže roztančí náměstí Václava Havla. 

O ocenění těch nejlepších snímků rozhodne již tradičně pětičlenná mezinárodní porota, do které v letošním roce zasedne výkonný ředitel německé ARTE Wolfgang Bergmann, ředitel oblasti múzických umění portugalské RTP Daniel Gorjão, ředitelka hudebního oddělení srbské RTS Silvana Grujić, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen a obchodní ředitelka oblasti múzických umění italské RAI Rita Lombardi. Slavnostní předávání cen se uskuteční v sobotu 24. září. Divákům jej od 21:45 hodin nabídne ČT art.


Divadlo X10 uvádí protiválečnou performance Janise Povilaitise

Dobrodružství zbloudilého vojáka (foto Patrik Borecký)

Dobrodružství zbloudilého vojáka je název nové inscenace rusko-litevského performera Janise Povilaitise. Premiéra inscenace, z níž mohli vidět diváci první ukázky v rámci work in progress, proběhne 25. září v Divadle X10.

Inscenace propojující prvky fyzického a loutkového divadla je ironickou parabolou o vojákovi, který se vůlí osudu ocitl ve válce, které se zúčastnit nechtěl. Na půdorysu příběhu vojáka Povilaitis reflektuje pocity, které v něm agrese vyvolává. Hlavní myšlenkou inscenace je hledání odpovědi na otázky: Jak daleko můžeme zajít, než si uvědomíme, že jsme vždy odpovědni za násilí, které pácháme? Pokud se na něčem přímo nepodílíme, znamená to, že neneseme odpovědnost za to, co se děje naším jménem?

Východní politolog Vladimir Pastuhov řekl: „Cesta k obrácené přeměně ruské zombie v člověka je cestou komplexního pokání a sebeobjevování. Rusové potřebují milovat ne Ukrajince, ale sami sebe – potřebují se naučit zacházet se sebou jako s lidmi, a teprve potom začnou cítit bolest někoho jiného. Nebude to možné, dokud se národ nepodívá do zrcadla, neuvidí se v něm a ve výsledku nebude zděšen. To se nestane samo od sebe. Někdo musí umístit zrcadlo tam, kde je teď televize. Inscenace propojuje fyzické divadlo s hudbou a prvky loutkového divadla.“

Divadlo X10 se v rámci svých koprodukčních a festivalových aktivit dlouhodobě a koncepčně věnuje spolupráci s umělci, jejichž činnost je vážně ohrožena autoritářským nebo diktátorským režimem. Tyto aktivity začaly již během strašnického působení Divadla X10 a výrazně se rozvíjely v letech 2020 a 2021 především v rámci Divadelního Festivalu Kutná Hora. Divadlo X10 pravidelně vypisuje open cally pro rezidence projektů, které jsou osobně nebo tematicky propojeny s děním v Bělorusku nebo Ukrajině.


Culture Get-Together 2022

Již třetí ročník konference o spolupráci v kultuře Culture Get-Together proběhne ve dnech 26. a 27. září v kulturním centru Vzlet v pražských Vršovicích. Hlavním tématem letošního ročníku je ekonomická a sociální situace lidí pracujících v českém divadelním prostředí, pozornost bude věnována rovněž potřebám kultury v regionech a prostor dostanou i necenzurované příspěvky v rámci Kulturního Open Micu. Cílem dvoudenní akce je zprostředkovat setkání zástupců především scénických umění a představitelů samospráv a státního sektoru.

„Hlavní pozornost letošní konference bude mít opět změna kulturní praxe, tentokrát s užším zaměřením na hodnotu práce v kultuře, a to nejen z hlediska ekonomických podmínek.“ říká Adriana Světlíková, ředitelka organizace Nová síť z.s., která konferenci pořádá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments