Týden s tancem

Tento týden pozveme na premiéru SPOLKu i workshop Dekkadancers, blíží se Dance Life! v Brně i premiéra tamního juniorského souboru Balet NdB 2 a už přístí týden rovněž proběhne letošní World Ballet Day.
SPOLK (foto archiv souboru)

SPOLK uvádí projekt Mimořádné

Kolektiv SPOLK uvede 1. listopadu 2022 svůj imerzivní projekt Mimořádní v prostorách vinohradské galerie Club 3. břeh. Dílo oživuje galerii a nabízí divákovi sledovat těla performerů z bezprostřední blízkosti, ponořit se plně do dění, být obklopen příběhem a motivován k aktivnímu sledování.

David Králík, jeden z tvůrců, o projektu říká: „Zabýváme se tématem působení společnosti na jedince. V představení pracujeme s různými úhly vnímání reality, duševním zdravím a mocí systému. Experimentujeme s mírou výpovědi abstraktního tance v příběhu, který je roztroušen v prostoru a odehrává se na více místech zároveň. Je to výzva.”

Autorskou hudbu pro inscenaci vytvořil Václav Chalupský, scénografii Klára Pavlíčková a světelný design Tomáš Morávek.

Považujeme za důležité věnovat se podobným projektům, které mísí různé oblasti umění a přispívají tak svým dílem k diverzitě současného umění u nás,” dodává tvůrce Žaneta Musilová.

Premiéra proběhne 1. listopadu v 19.30, reprízy poté hned v následujících dnech 2. a 3. listopadu vždy v 17.00 a 19.30.

Dance Life! 2022 již brzy v Brně

Dance Life! 2022

O víkendu 4. – 6. listopadu se na brněnské výstaviště vrací největší festival tance ve střední Evropě Dance Life!. Letošní desátý ročník festivalu opět přináší to nejlepší z české a zahraniční taneční scény – na návštěvníky čekají desítky workshopů a masterclasses v 5 studiích, přes 50 vystoupení včetně gala profesionálních tanečních souborů z celé republiky, 5 tanečních soutěží a pro talentované mladé tanečníky bude navíc opět zorganizován konkurz do prestižní baletní školy The Royal Ballet School.

Během tří dnů se jako lektoři více než stovky workshopů představí Daria Klimentová, David Strnad, Veronika Tökoly, Jitka Tůmová nebo Fanny Barrouquére. Kromě workshopů budou návštěvníci moct navštívit řadu vystoupení napříč tanečními styly, včetně speciálního bloku TOP DANCE Life! ART SHOW. Program festivalu současně přináší taneční soutěže, kterých se každoročně účastní ti nejlepší tanečníci z celé republiky a mezi kterými lze vyjmenovat například DANCE Life! Cup.

Vrcholem programu bude taneční Ballet and Contemporary Gala v sobotu 5. listopadu od 15.30, v rámci něhož se představí jak profesionální soubory, tak zástupci tanečních konzervatoří, aby představili to nejlepší z tuzemské scény. Mezi účinkujícími opět nebudou chybět soubory českých národních a významných regionálních divadel i nezávislé soubory, jako např. Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Divadlo F.X. Šaldy Liberec, Dekkadancers a další.

Na závěr festivalu nebude ani letos chybět konkurz do jedné s nejprestižnějších baletních škol na světě TheRoyal Ballet School, a to za účasti pedadožky a někdejší prvnísólistky baletu Anglického národního baletu Darii Klimentové. Zájemci o studium mají výjimečnou příležitost zúčastnit se tohoto mezinárodního konkurzu v neděli 6. listopadu – stačí se registrovat až do 31. října 2022. Více informací naleznete na odkazu ZDE.

Více info o festivalu naleznete na webu nebo na Facebooku.

Balet NDB 2 se představuje

Balet NdB 2: Uroboros / Na krásném modrém… / Vodník (zdroj Národní divadlo Brno)
Balet NdB 2 (zdroj Národní divadlo Brno)

Historicky první představení nového juniorského souboru Balet NdB 2 se blíží. Komponovaný večer se skládá ze tří choreografií s názvem Uroboros, Na krásném modrém… a Vodník. Podíleli se na nich demisólista Baletu NdB Uladzimir Ivanou, baletní mistryně Markéta Pimek Habalová a umělecký šéf Baletu NdB Mário Radačovský. Premiéru bude mít Balet NdB 2 v pondělí 31. října 2022 v 19.00 hodin v divadle Reduta.

Úvodní choreografie se symbolicky vztahuje k věčnému boji dobra se zlem. Uroboros je starodávný symbol, který zobrazuje hada či draka požírajícího svůj vlastní ocas. Symbolizuje cyklickou podstatu věcí, čas a nekonečný běh života, jehož součástí je i věčný boj dobra se zlem. Je tento souboj pouze mýtus nebo se jedná o nekonečný souboj v našem nitru? „Podle mých představ každý z nás stojí před volbou, zda zůstat člověkem nebo zradit, tj. využít příležitosti, porušit principy, zásady, zkrátka stát se drakem,“ uvažuje choreograf Uladzimir Ivanou.

Mário Radačovský si pro druhou část večera zvolil hudební doprovod odkazující se k roztančené Vídni za doby Johanna Strausse mladšího. Na hudbu jeho valčíků a polek vytvořil hravou choreografii Na krásném modrém…, ve které dominují nejen rychlé nohy mladých tanečníků, ale také energičnost či naivita. „Nechci vytvářet portrét těchto mladých lidí nebo se ztrácet v příběhu. Obsahem je pohyb a rychlost, které jsou hlavními atributy mladosti a samozřejmě radosti z nich vycházející.“

Program 1 zakončí choreografie s názvem Vodník Markéty Pimek Habalové, která se inspirovala stejnojmenným příběhem z básnické sbírky Karla Jaromíra Erbena Kytice. Hlavní postavou je Vodník, rozpolcená bytost plná vášnivé lásky, ale i výbušné zvířeckosti, která jej v zoufalství dovede až k hrůznému činu. „Můj vodník je v moderním pohybovém rukopisu. Snažila jsem se o souznění a naplnění nádherné Dvořákovi hudby, která je velmi silná a plná emocí od začátků až do konce. Je také úžasně čitelná, takže se příběh tvořil skoro sám,“ popisuje baletní mistryně Markéta P. Habalová.

Projekt Balet NDB 2 pro mladé tanečníky na samém počátku kariéry vznikl jako první svého druhu ve střední a východní Evropě a letos v září započal svou premiérovou sezónu.

Workshop s Dekkadancers

Dekkadancers workshop

Přijďte nahlédnout pod pokličku tvorby tanečníků a choreografů ze souboru Dekkadancers. Během workshopu, který proběhne ve dnech 12. a 13. listopadu v prostorách Taneční katedry pražské HAMU si budou účastníci moci společně s členy souboru zatančit choreografie známé z jejich inscenací i mnoho dalšího. Lektoři je provedou tancem od rozcvičky přes párový tanec, street dance až po pohybovou improvizaci. Účastníci kurzu automaticky získávají slevu na listopadová představení Dekkadancers na Jatkách78.

Těšit se můžete na lekce se Štěpánem Pecharem, Ondřejem Vinklátem či Viktorem Konvalinkou a Natalií Metodijevou, kteří společně představí principy partnerské práce v současném tanci.

Cena dvoudenního workshopu je 2 000,- Kč a je určen pro pokročilé a zkušené tanečníky. Kapacita sálů je omezena, zájemci se proto hlaste na e-mailu [email protected], a to do 7. listopadu.

Familie Flöz v listopadu opět v Praze

Familie Flöz – Feste (foto: Simon Wachter)

Po tříleté pauze se na Jatka78 vrátí Familie Flöz, slavné divadlo masek, které svým osobitým mistrovstvím vyprodává sály po celém světě. Novinku Festeuvedou v Praze pouze třikrát, a to od 24. do 26. listopadu. Jak je pro soubor typické, opět zde překročí všechny jazykové bariéry. Expresivní, jemné masky a virtuózní fyzické divadlo pojednávají o složitosti světa našich dnů; od změny klimatu přes rostoucí problém mezi bohatstvím a chudobou až po nezastavitelný pokrok, který nás ovládá.

V poetické směsi hořké tragédie a temné grotesky Familie Flöz zavedou pražské diváky do svého jedinečného světa umění beze slov. Feste se odehrává v honosném sídle u moře, kde probíhají přípravy na svatbu.

„Jedná se o velmi jednoduchý příběh, který vypráví o komplexnosti dnešního světa. Zabývá se třeba klimatickou krizí a také stále se zvětšující propastí mezi bohatými a chudými,” říká jeden z tvůrců a herců Thomas van Ouwerkerk. Kromě něj na jevišti vystoupí herci Andres Angulo a Johannes Stubenvoll. Jejich pantomimické výstupy dokreslí jen zvuky a hudba. 

„Těším se na každou novou premiéru Familie Flöz. A ještě víc se vždy těším až ji přivezeme do Prahy ukázat našim divákům. Obdivuji práci tohoto souboru a miluji jejich masky. Jejich strnulost a geniální mimiku v jednom,” komentuje Štěpán Kubišta, ředitel divadla Jatka78, kde budou hostovat v pořadí počtvrté. 

Nástupce Johna Neumeiera vybrán

John Neumeier (foto Kiran West)
John Neumeier (foto Kiran West)

Soubor Hamburg Ballett bude mít od srpna 2024 nového uměleckého šéfa. Po Johnu Neumeierovi, který svůj post opustí po 50 letech, nastoupí mladý argentinský tanečník a choreograf Demis Volpi.

Volpi vystudoval tanec na Instituto Superior de Arte Teatro Colón, na National Ballet School v Torontu a na John Cranko Schule ve Stuttgartu, působil jako residenční choreograf v Das Stuttgarter Ballett (2013 – 2017) a v roce 2020 byl jmenován uměleckým šéfem a hlavním choreografem souboru Ballet am Rhein Düsseldorf. Na post do Hamburku byl zvolen jednomyslně výběrovou komisí.

World Ballet Day letos podeváté

World Ballet Day

Světový den baletu se vrací již v devátém ročníku, který letos proběhne 2. listopadu 2022. Živými přenosy se do něj zapojí na 60 souborů z Oceánie, Evropy, Afriky i Severní a Jižní Ameriky. Z pochopitelných důvodů bude chybět jeden z tradičních partnerů – Velké divadlo v Moskvě, stejně jako další ruské baletní soubory a školy.

Těšit se naopak můžete na tradiční streamy z The Royal Ballet v Londýně, National Ballet of Canada, American Ballet Theatre, San Francisco Ballet i Teatro alla Scala, Opéra national de Paris, Les Ballets de Monte Carlo a celou řadu dalších včetně jihoafrického Cape Town City Ballet.

Pro podrobné časy přenosů jednotlivých baletních těles i konkrétní program sledujte webové stránky World Ballet Day zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments