Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tento týden se podíváme na roadtrip Studia Alta s jejich novým PerformanceBusem, nový festival improvizace v Brně i připravovanou a dlouho očekávanou premiéru souboru Losers Cirque Company. Nahlédneme rovněž na jeviště českých baletních souborů a jejich nejnovější premiéry.

Studio Alta, PerformanceBus

PerformanceBus Studia Alta

Pražské Studio Alta chystá na sobotu 12. listopadu jednodenní cestu přes Čechy, Moravu, Slezsko a zpět. Ve spolupráci s opavskou platformou Bludný kámen se za kulturou a současným uměním rozjede speciální PerformanceBus. Jeho zastávkami budou kulturní instituce, parkoviště na městském okruhu či benzínové pumpy, které se stanou dějištěm performativních intervencí.

„PerformanceBus odráží naši snahu decentralizovat pozornost směřovanou k různorodým platformám, institucím i individuálním aktivitám věnujícím se performance artu v různých částech České republiky. Tato cesta chce být zároveň určitým gestem, vybídnutím k většímu propojování a spolupráci jednotlivých aktérů a aktérek na kulturní scéně. PerformanceBus tak můžeme vnímat jako kouzelný portál, poznávací zájezd i epické putování.“ Říkají o akci kurátoři SPA Petr Dlouhý a Antonín Brinda.

Projekt je jednou z programových cest Studia Alta a Studio Performance Art (SPA), která se zaměřuje na současné podoby performance art.

Sobotní program nabídne např. prohlídku výstavy v humpolecké galerii 8smička, koncert AVA Moving Spaces na městském okruhu u Brna, performance na benzínové pumpě v podání studentů a studentek soustředěných kolem Basement Project a finální program v Opavě zastřešený programem platformy Bludný kámen i několik dalších drobných překvapení.

Nový festival improvizace Immediatus O. v Brně

Ve dnech 10. – 13. listopadu se v Brně uskuteční nultý ročník nového mezinárodního festivalu Immediatus O. Zaměřuje se na improvizaci a instantní kompozici tance a hudby. Přinesse 5 čerstvých performativních konstelací vznikajících ze setkání lokálních a zahraničních umělců tance, hudby a vizuálního umění, koncert a hodiny tance.  

Mezi vystupujícími umělci se objeví např. Tomáš Vtípil, Ursula Sabatin, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina, Matthieu Legros a další. Kompletní program naleznete zde.

Nová generace ve Mlejně

The Miners (foto Michal Hančovský)

Pražský KD Mlejn bude v sobotu 12. listopadu patřit Nové generaci a mladým choreografkám z Katedry tance HAMU. Své inscenace představí Adéla Kašparová, Ester Trčková a Kateryna Lopakhtina.

V první části večera bude k vidění choreografie studentky Kataryny Lopakhtiny Astrea, dílo inspirované mytologickou postavou řecké bohyně Astreou, bojovnicí za spravedlnost . Jedná se o sólo, jehož tvůrkyně je zároveň jeho interpretkou. Dále se diváci mohou těšit na dílo Adély Kašparové Is This Enough?, které na jevišti pracuje nezvykle pouze s mužskouenergií. Choreografka se v této práci zabývá tématem postavení mužů ve společnosti, jaké nároky jsou na muže kladeny a jak se s tím jednotlivci vypořádávají. Kašparová je tělem i duší street dance tanečnicí a ve své tvorbě propojuje tento styl se současným uměleckým tancem.

V druhé části večera bude uvedena inscenace The Miners Ester Trčkové, která se opírá o téma štěstí. S nadsázkou upozorňuje na jeho pomíjivost a nedosažitelnost. Trčková zpracovala téma s interprety uskupení SPOLK metaforicky, za doprovodu výrazné scénografie a s lehkým humorem tak, jak je pro autorku typické.

Žena, růže, píseň, kostnová inscenace Losers Cirque Company

Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto Jana Lábrová Rabenhauptová)
Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto Jana Lábrová Rabenhauptová)

Frida Kahlo, Madonna, babička a trenérka, čtyři ženy, čtyři ikonické postavy jako ženské vzory a role ženy v dnešním světě, která se ještě nikdy v dějinách neproměňovala s takovou razancí a v tak globálním rozsahu. Nové celovečerní představení Losers Cirque Company přináší na scénu Čtyři zdánlivě nesouvisející osobnosti, které jsou vzorem pro ženy v blízkém okolí i generace po celém světě. Akrobaticko-taneční představení Žena, růže, píseň, kost o ženských vzorech bude mít premiéru 1. prosince od 19:00 na domovské scéně Losers v Divadle BRAVO!

Svět se s neuvěřitelnou dynamikou proměňuje. Není jednoduché v něm najít svou životní cestu, svoje pevné místo a uspořádat si vztahy. Je nutné adaptovat se na nové situace novými přístupy. Budovat si svoje vlastní hodnotové žebříčky, rozhodovat se podle svých vlastních kritérií a pravidel. Obzvlášť, když jste žena. V této situaci získávají na ceně vzory, příklady, inspirace.

Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto ze zkoušky David Borovička)

Každá z aktérek představení Martina Illichová, Kristýna Stránská, Ivona Szantová a Šárka Tětěruková vypráví, co jí v životě inspiruje, co obdivuje, co jí fascinuje. Co jí pomáhá se na své cestě životem zorientovat. Jako svou inspiraci si každá vybrala jednu ikonickou osobnost a tu v choreografii Jindřicha Panského pohybově ztvárnila.

„Bylo strašně zajímavé dávat představení dohromady a rozvíjet ho. Známe se sice všichni dost dlouho, pravidelně spolu vystupujeme a trávíme spolu dost času, ale poznali jsme se zas trochu jinak. Myslím, že každý z nás prostřednictvím té role poznal i kus sebe,” říká choreograf představení a člen Losers Cirque Company Jindřich Panský. „Doufám, že se v jednotlivých rolích poznají i sami diváci,” dodává choreograf.

Projekt Žena, Růže, Píseň, kost bude mít premiéru 1. 12. v 19:00 a představení se poté zařadí do programu Divadla BRAVO! Vstupenky jsou již nyní k zakoupení v systému GoOut.cz

Louskáček – Vánoční koleda již ve středu v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské, Louskáček – Vánoční koleda (foto Sergei Gherciu)

Balet ostravského Národního divadla moravskoslezského uvede ve středu 10. listopadu svou první premiéru a současně se jako první baletní soubor letos otevře vánoční sezónu. Louskáček – Vánoční koleda maďarského choreografa Youriho Vàmose v sobě kombinuje jak známý příběh původního baletu na motivy pohádky Louskáček a myší král E. T. A. Hoffmanna, tak příběh Vánoční koledy Charlese Dickense, který je baletním divákům znám již dlouhé roky z pražského Národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments