Týden s tancem

Tento týden se podíváme na roadtrip Studia Alta s jejich novým PerformanceBusem, nový festival improvizace v Brně i připravovanou a dlouho očekávanou premiéru souboru Losers Cirque Company. Nahlédneme rovněž na jeviště českých baletních souborů a jejich nejnovější premiéry.
Studio Alta, PerformanceBus

PerformanceBus Studia Alta

Pražské Studio Alta chystá na sobotu 12. listopadu jednodenní cestu přes Čechy, Moravu, Slezsko a zpět. Ve spolupráci s opavskou platformou Bludný kámen se za kulturou a současným uměním rozjede speciální PerformanceBus. Jeho zastávkami budou kulturní instituce, parkoviště na městském okruhu či benzínové pumpy, které se stanou dějištěm performativních intervencí.

„PerformanceBus odráží naši snahu decentralizovat pozornost směřovanou k různorodým platformám, institucím i individuálním aktivitám věnujícím se performance artu v různých částech České republiky. Tato cesta chce být zároveň určitým gestem, vybídnutím k většímu propojování a spolupráci jednotlivých aktérů a aktérek na kulturní scéně. PerformanceBus tak můžeme vnímat jako kouzelný portál, poznávací zájezd i epické putování.“ Říkají o akci kurátoři SPA Petr Dlouhý a Antonín Brinda.

Projekt je jednou z programových cest Studia Alta a Studio Performance Art (SPA), která se zaměřuje na současné podoby performance art.

Sobotní program nabídne např. prohlídku výstavy v humpolecké galerii 8smička, koncert AVA Moving Spaces na městském okruhu u Brna, performance na benzínové pumpě v podání studentů a studentek soustředěných kolem Basement Project a finální program v Opavě zastřešený programem platformy Bludný kámen i několik dalších drobných překvapení.

Nový festival improvizace Immediatus O. v Brně

Ve dnech 10. – 13. listopadu se v Brně uskuteční nultý ročník nového mezinárodního festivalu Immediatus O. Zaměřuje se na improvizaci a instantní kompozici tance a hudby. Přinesse 5 čerstvých performativních konstelací vznikajících ze setkání lokálních a zahraničních umělců tance, hudby a vizuálního umění, koncert a hodiny tance.  

Mezi vystupujícími umělci se objeví např. Tomáš Vtípil, Ursula Sabatin, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina, Matthieu Legros a další. Kompletní program naleznete zde.

Nová generace ve Mlejně

The Miners (foto Michal Hančovský)

Pražský KD Mlejn bude v sobotu 12. listopadu patřit Nové generaci a mladým choreografkám z Katedry tance HAMU. Své inscenace představí Adéla Kašparová, Ester Trčková a Kateryna Lopakhtina.

V první části večera bude k vidění choreografie studentky Kataryny Lopakhtiny Astrea, dílo inspirované mytologickou postavou řecké bohyně Astreou, bojovnicí za spravedlnost . Jedná se o sólo, jehož tvůrkyně je zároveň jeho interpretkou. Dále se diváci mohou těšit na dílo Adély Kašparové Is This Enough?, které na jevišti pracuje nezvykle pouze s mužskouenergií. Choreografka se v této práci zabývá tématem postavení mužů ve společnosti, jaké nároky jsou na muže kladeny a jak se s tím jednotlivci vypořádávají. Kašparová je tělem i duší street dance tanečnicí a ve své tvorbě propojuje tento styl se současným uměleckým tancem.

V druhé části večera bude uvedena inscenace The Miners Ester Trčkové, která se opírá o téma štěstí. S nadsázkou upozorňuje na jeho pomíjivost a nedosažitelnost. Trčková zpracovala téma s interprety uskupení SPOLK metaforicky, za doprovodu výrazné scénografie a s lehkým humorem tak, jak je pro autorku typické.

Žena, růže, píseň, kostnová inscenace Losers Cirque Company

Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto Jana Lábrová Rabenhauptová)
Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto Jana Lábrová Rabenhauptová)

Frida Kahlo, Madonna, babička a trenérka, čtyři ženy, čtyři ikonické postavy jako ženské vzory a role ženy v dnešním světě, která se ještě nikdy v dějinách neproměňovala s takovou razancí a v tak globálním rozsahu. Nové celovečerní představení Losers Cirque Company přináší na scénu Čtyři zdánlivě nesouvisející osobnosti, které jsou vzorem pro ženy v blízkém okolí i generace po celém světě. Akrobaticko-taneční představení Žena, růže, píseň, kost o ženských vzorech bude mít premiéru 1. prosince od 19:00 na domovské scéně Losers v Divadle BRAVO!

Svět se s neuvěřitelnou dynamikou proměňuje. Není jednoduché v něm najít svou životní cestu, svoje pevné místo a uspořádat si vztahy. Je nutné adaptovat se na nové situace novými přístupy. Budovat si svoje vlastní hodnotové žebříčky, rozhodovat se podle svých vlastních kritérií a pravidel. Obzvlášť, když jste žena. V této situaci získávají na ceně vzory, příklady, inspirace.

Divadlo BRAVO – Žena, růže, píseň, kost (foto ze zkoušky David Borovička)

Každá z aktérek představení Martina Illichová, Kristýna Stránská, Ivona Szantová a Šárka Tětěruková vypráví, co jí v životě inspiruje, co obdivuje, co jí fascinuje. Co jí pomáhá se na své cestě životem zorientovat. Jako svou inspiraci si každá vybrala jednu ikonickou osobnost a tu v choreografii Jindřicha Panského pohybově ztvárnila.

„Bylo strašně zajímavé dávat představení dohromady a rozvíjet ho. Známe se sice všichni dost dlouho, pravidelně spolu vystupujeme a trávíme spolu dost času, ale poznali jsme se zas trochu jinak. Myslím, že každý z nás prostřednictvím té role poznal i kus sebe,” říká choreograf představení a člen Losers Cirque Company Jindřich Panský. „Doufám, že se v jednotlivých rolích poznají i sami diváci,” dodává choreograf.

Projekt Žena, Růže, Píseň, kost bude mít premiéru 1. 12. v 19:00 a představení se poté zařadí do programu Divadla BRAVO! Vstupenky jsou již nyní k zakoupení v systému GoOut.cz

Louskáček – Vánoční koleda již ve středu v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské, Louskáček – Vánoční koleda (foto Sergei Gherciu)

Balet ostravského Národního divadla moravskoslezského uvede ve středu 10. listopadu svou první premiéru a současně se jako první baletní soubor letos otevře vánoční sezónu. Louskáček – Vánoční koleda maďarského choreografa Youriho Vàmose v sobě kombinuje jak známý příběh původního baletu na motivy pohádky Louskáček a myší král E. T. A. Hoffmanna, tak příběh Vánoční koledy Charlese Dickense, který je baletním divákům znám již dlouhé roky z pražského Národního divadla.

Ostravská inscenace s kostýmy Romana Šolce představí v mnoha rolích prakticky celý svůj ansámbl, v roli Kláry se představí např. Eleonora Ancona, Andrea Diaz a Shino Sakurando, jejím princem se pak stane Rei Masatomi, Solieh Samudio nebo Takafumi Tamagawa.

Ivan Hrozný v Olomouci

Moravské divadlo Olomouc, Ivan Hrozný (foto Sergei Gherciu)

Ve dnech 4. a 5. listopadu v Moravském divadle Olomouc proběhla premiéra nového baletu choreografa Libora Vaculíka Ivan Hrozný (hudba Sergej Prokofjev, hudební režie Petr Malásek) a v kostýmní výpravě Romana Šolce.

Balet na motivy příběhu vlády cara Ivana Hrozného inscenoval Vaculík již potřetí. Poprvé se s příběhem setkal v roce 2002 v Brně, o šest let později jej poté uvedl v Bratislavě.

„Říká se do třetice všeho dobrého. Olomoucké představení je hodně jiné. Je použitá jiná hudba, protože jsme řešili problémy s autorskými právy, a tím pádem jsme museli vymyslet do značné míry i novou choreografii. Je to tzv. ,malá verze‘ i vzhledem ke komornější scéně Moravského divadla,“ vysvětlil Libor Vaculík, který se kromě režie a choreografie postaral o světelnou koncepci a výběr hudby.

Ke spolupráci si na post hudebního režiséra přizval Petra Maláska, jenž vymyslel propojení skladeb, aby hudba neztrácela dynamiku a logickou návaznost.

K titulu nový umělecký šéf baletu Jan Fousek uvedl: „Když jsem nastupoval do vedení souboru, sliboval jsem velké dramatické dějové balety. V režii a choreografii Libora Vaculíka, který je skutečným mistrem v této oblasti a cítí se v ní jako ryba ve vodě, vznikl titul, za kterým si hrdě stojím. Jedná se o taneční drama plné emocí a přirozeného herectví, které je podtrženo nádhernou hudbou Sergeje Prokofjeva a nápaditou hudební režií Petra Maláska. Nápad uvést tento titul vznikl ještě před vypuknutím války na Ukrajině, přesto mě ani tato skutečnost od jeho uvedení neodradila. Nevidím spojitost mezi ruskou kulturní historií a současnými politickými problémy. Právě naopak téma mocenství a krutosti se bohužel zdá v současné době stále aktuální.”

Nejbližší repríza je naplánována na čtvrtek 11. lisotpadu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments