Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Charitativní gala v Brně
Novinkou v programu brněnského baletu bude galakoncert zároveň uskutečněný ve Vídni i Brně, Charity Awards Gala. Na galakoncertu vítězů mezinárodní baletní soutěže pro mladé talenty European Ballet Grand Prix konané ve Vídni, vystoupí kromě vítězů seniorské kategorie jako hosté i evropské baletní hvězdy a domácí sólisté Baletu NdB. Představení se uskuteční 9. února 2019 v Mahenově divadle.

Začne festival Cirkopolis
Aktuální trendy novocirkusové scény v podání českých i zahraničních performerů přinese od 10. do 16. února již šestý ročník mezinárodního festivalu Cirkopolis. Během sedmi večerů se na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec a Kasáren Karlín vystřídá celkem osm souborů. Festival zahájí žonglérsko-bubenická show Loop v podání francouzského Cie Stoptoï.

Cílem festivalu je seznámit diváky se současnou rozmanitou zahraniční i českou novocirkusovou scénou, která v mnohém hraničí se současným tancem, trendem dneška stále je stírání hranic mezi uměleckými žánry a jejich fúze. „Dlouhodobě se zaměřujeme na aktuální trendy autorské novocirkusové tvorby. Vybíráme představení, která mají přesah do jiných uměleckých žánrů a druhů. Jsou zkrátka trochu odvážnější. Ve výběru klademe důraz i na různé cirkusové techniky, které se snažíme představovat. Každý Cirkopolis má trochu jinou energii a náboj. A letos jsme rozšířili programovou nabídku i o site specific projekt Elišky Brtnické v Kasárnách Karlín,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu.

Festival zahájí francouzští Cie Stoptoï za doprovodu bubenického rytmu s žonglérskými kruhy. Jedna z dvojice, Neta Oren, se již v roce 2016 festivalu představila se skupinou EaEo. Katalánský ansámbl PSiRC, který před třemi lety vystoupil v rámci PLZEŇ 2015 s úspěšným představením Acrometria, uvede svůj program i v Praze. Představení propojuje moderní akrobacii a pohybové divadlo a ukazuje, v čem tkví mnohovrstevnatá podoba nového cirkusu a pestrost tohoto žánru: „Aktéři staví a dekonstruují prostor i scénu, hrají si s geometrií nejen objektovou, ale i vztahovou. Představení má dynamiku i ohromnou křehkost a jemnost,“ vyzdvihuje Šárka Maršíková. „Jemnost a krása pohybu“ by měla charakterizovat belgicko-holandské akrobatické duo Zinzi & Evertjan. Pražskému publiku představí poetickou performance MEMO. V současné době se zaměřují na autorskou tvorbu, která vychází z cirkusové techniky, poezie těla a vizuální hry. Představení Masse Critique francouzské skupiny Lonely Circus propojuje balanční techniku a vizuální hudební instalaci. Čtyři muži si v něm za doprovodu minimalistické hudby pohrávají s kameny. Kámen tu symbolizuje základní stavební prvek, který je předmětem fanatických excesů, dětských her i největší architektonickou výzvou. Kámen je možností pro stavbu, leč nestabilní a pomíjivou. „Lonely Circus nejsou žádní elévové. Provazochodec Sébastien Le Guen a hudební skladatel Jérôme Hoffman se dlouhodobě zaměřují na propojení netradičních balančních cirkusových technik a snímání zvuků, které v reálném čase mixují do hudebního celku.“

Největší překvapení festivalu se odehraje až na úplný závěr. V prostorách nuselského CIRQUEONu nazkouší pětice performerů dlouhodobě tvořících v Berlíně vystoupení Cirkopolis Vol. 6: Berlin Spirit, které bude premiérou a derniérou zároveň. „Tento jednorázový formát se během šesti let trvání festivalu osvědčil a těší se nebývalému diváckému zájmu. Všichni, umělci, diváci, režisér i my, dramaturgové, sázíme na lidskou kreativitu a totální umělecký zápal a evidentně se nám každoročně daří vytvořit prostor pro sdílení zkušeností a zábavy. Ale vždy je to sázka, co nakonec vznikne. Tentokrát je to okořeněno tím, že jsme pozvali berlínské novocirkusové umělce ve spolupráci s Berlin Circus Festival…“ říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.

Cirkopolis se každoročně zaměřuje i na českou scénu. Letošní program nabídne tři zástupce. Akrobatickou site-specific performance Opticon oživí Eliška Brtnická bývalý bazén Kasáren Karlín. Inspirovaná fotografickou prací svého bratra Vojtěcha Brtnického se v představení snaží zachytit pohyb očima fotografa, a přitom ho nezastavit. Představení Lukase Blahy a Evy Staré propojuje tanec a cirkus v haiku poezii. Cirkopolí Cirksession přivede na jeviště šest studentů a absolventů novocirkusových profesionálních škol v šesti sólových vystoupeních. Každá performance spojuje jedno téma: jak zahraniční studium ovlivňuje tvorbu a budoucí kariéru umělců. Během festivalu pořádá CIRQUEON také čtyři velká setkání novocirkusových profesionálů.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat