Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Do Brna na současný tanec do Industry, v Praze na vernisáž na Novou scénu, na další představení Bohemia Baletu nebo na hostování inscenace Brave New Life. V Trutnově hostuje banskobystrické Divadlo Štúdio tanca.

Daniela Hanelová (foto Industra)

Česko-rakouský taneční večer spojený s premiérou: Identity – Anonymous + Cadavre exquis
V brněnské Industře se v sobotu 21. ledna uskuteční večer současného tance, který přinese českou premiéru tanečnice a choreografky Daniely Hanelové. Julia Farkas a Juliana Rodriguez uvedou choreografii Identity: Anonymous, Daniela Hanelová kus s názvem Cadavre Exquis.

Rakouští tvůrci o svém díle říkají: „Jako dva cizinci žijící v Rakousku jsme si všimli, jak se v zahraničí zvýrazňuje ta část naší identity, která souvisí s naší národností. V našich zemích je naše národnost zřejmá a přehlíží se. Když se však stane výjimkou, je pochopení toho, jaký je náš vztah k našim zemím, důležitým výzkumem. Takovým, k němuž přistupujeme na základě vlastních zkušeností, které tímto procesem získáváme. Prostřednictvím opakování, kumulace a hrubosti chce naše dílo kritizovat normalizování stereotypních komentářů, vtipů a představ, které jsou internalizovány v našem chování a vzdalují nás od skutečné kulturní výměny.“

Taneční performance Identity: Anonymous byla v roce 2022 uvedena na dvou festivalech současného tance v Rakousku: tanz_house v Salzburgu a festival Tanztage, pořádaný prestižním choreografickým centrem Dance Identity v Eisenstadtu.

Daniela Hanelová v sólu s názvem Cadavre Exquis zkoumá paměť těla, proměnlivou touhu po bytí a nebytí. Taneční monolog zachycuje tělo mizející, chybějící, zraňované, tělo pulzující, i tělo pohlcované prázdnotou.

„Cadavre exquis neboli Znamenitá mrtvola odkazuje k surrealistické hře, v níž se slova nebo obrazy skládají v řetězci nahodilých asociací se záměrem narušit logické a kauzální uvažování. V tanečním představení se princip cadavre exquis stává specifickým způsobem vnímání. Co vzniká? Hybridní stvoření, nová bytost, výsledek kolektivního podvědomí. Metafora pro člověka, který nalézá sám sebe v mnoha podobách. Samotné slovo cadavre – mrtvola evokuje tělo bez identity, odosobněnou hmotu, bod nula. Pohyb se pak stává výkřikem, bizarním, groteskním, děsivým i osvobozujícím zápasem o existenci. Paměť těla si vytváří svůj vlastní narativní prostor, z něhož se vynořují obrazy, gesta a dynamické stopy pohybu,“ popisuje svůj projekt autorka.

Choreografie se volně inspiruje surrealistickými vizemi slavné výtvarnice Toyen (1902–1980). Kdo, nebo co je Toyen? Přízrak, šelma, neklid, pustina, past skutečnosti. „Prožitek tělesnosti a vnitřní napětí snových obrazů jsou výchozím bodem pro vytváření specifického pohybového slovníku, který převádí reference díla Toyen do abstraktní formy. Přezkoumává tělo, probouzí imaginaci, hledá nové významy. Nechává prostor interpretacím. Cadavre exquis se snaží vypořádat s tlaky současného světa. Po vzoru surrealistů navozuje stav, v němž realita a sen, přítomné a minulé, zjevné a tušené splývají v jednu skutečnost.“

Představení ve formátu work in progress bylo uvedeno v rakouském Linci, dále v rámci platformy Raw Matters ve Vídni a na mezinárodním festivalu alternativního divadla a tance Alter Ego v Sofii. Česká premiéra se nyní koná 21. ledna 2023 v Brně.


Mr. Kriss – z připravované výstavy

Tanečník a ilustrátor Mr. Kriss spolu s Laternou magikou zve na vernisáž výstavy „In Our Hands
Multitalentovaný umělec Kristián Mensa, působící pod uměleckou značkou Mr. Kriss a kterého diváci znají z projektů festivalu KoresponDance a z inscenace Laterny magiky Krajina těla, je nejen skvělým tanečníkem, ale také velmi nadaným ilustrátorem. V pátek 20. ledna budou mít návštěvníci možnost vidět jeho kresby naživo v prostorách Café NONA na Nové scéně, kde v 18.00 proběhne zahájení výstavy In Our Hands.

„Naše tělo je jakýsi výtvarný objekt a zaslouží si pozornost. Nejvíce mě asi fascinují ruce, protože jsou vždy „po ruce“ a nabízí nekonečnou možnost kreativního vyjádření,“ říká Kristián.

Skrze harmonickou kombinaci detailních fotek těla a ilustrací se Mr. Kriss snaží metaforicky poukázat na myšlenku, že osud naší Země a stav přírody je jen a pouze v našich rukách. Naše těla jsou produktem přírody a patří do jejího cyklu. Intervencí či odtržením tento cyklus narušujeme. Kreativní pohled na tělo v pohybu má pak možnost rozpohybovat city i myšlenky pozorovatele.

Součástí expozice bude dvacet ilustrací, které vznikly na základě inscenace Krajina těla. Kristián zde propojuje ladné pohyby těla s kresbami, ve kterých silným, ale velmi jemným způsobem reflektuje současný svět. Nejen jeho krásy, ale i zkázu, kterou za sebou na planetě Zemi zanechává člověk. Ve Videogalerii Nové scény bude možné zhlédnout také krátký film.

Harmonogram:
18:00 – zahájení výstavy
18:45 – koncert hudebníka Thoma Artwaye
20:00 – představení Krajina těla na Nové Scéně Národního divadla
21:15 – DJ Rubba Dubba – Funk, Jazz, Soul and other rare Grooves

Na vernisáži si budete moci zakoupit ilustrace ve větších i menších formátech. Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma. Výstava potrvá do 18. března 2023.


Bohemia Balet – Don Quijote (foto Martin Roedl)

Bohemia Balet a TKP uvede v neděli na Vinohradech Dona Quijota
Bohemia Balet a studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy připravili další celovečerní balet, který uvedou v neděli 22. ledna, opět v Divadle na Vinohradech. Nastudování a režie se ujal ředitel konzervatoře Jaroslav Slavický a představení bude tentokrát doprovázeno i živou hudbou.

„Vystoupení představí nejkrásnější taneční scény ze slavného baletu Ludwiga Minkuse a choreografa Maria Petipy Don Quijote,“ říká. „Balet nabízí atraktivní, strhující taneční celky vystavené na virtuózní technice klasického tance a dynamice španělského koloritu.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments