Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ruri Mito Dance Company v Centru současného umění DOX, klauni a aktivisté v Brně, nadNárodní týden Národního divadla, seminář ATU, pozvánky do divadla BRAVO, na současný tanec do Ostravy, tanec v televizi i na síti.

Sumika (foto Centrum současného umění DOX)

Ruri Mito Dance Company v Centru současného umění DOX
Taneční soubor oceňované japonské choreografky a tanečnice Ruri Mito v české premiéře představí křehkou taneční inscenaci Sumika. Ruri Mito Dance Company zde vystoupí v rámci evropského turné po dva dny – 22. a 23. března, vždy od 19:00 hodin.

„Sumika“ (v japonštině „obydlí“) je abstraktní poezie, která se odvozuje od toho, jak naše těla ustavičně mění svou podobu a povahu. Těla se složitě a citlivě zaplétají a rozplétají. Mito pečlivě připravuje choreografii tak, aby každá část těla vytvářela toto křehké, a přece působivé dílo. Důležitou součástí její práce je důraz na citlivost těla, přesnost pohybu, dýchání a pocitové vjemy v kůži.

Ruri Mito se narodila v Tokiu v roce 1982. Tanec studovala od svých pěti let v tokijském Ústavu moderního baletu. V letech 2000–2004 se věnovala tanci a choreografii na japonské fakultě tělesné výchovy. Nyní vystupuje v mnoha zemích a získala četné ceny. Rovněž pracovala s choreografy Damienem Jaletem, Sashou Waltz a Wimem Vandekeybusem. V roce 2017 jí byla udělena Cena Tacumiho Hidžikaty. V letech 2018–2019 byla stipendistkou Saison Foundation.

Po prvním uvedení ve středu bude následovat diskuze a Q&A s choreografkou Ruri Mito a s uměleckým ředitelem Farmy v jeskyni Viliamem Dočolomanským. Na diskuzi bude přítomna překladatelka. Systém aktuálně hlásí, že vstupenky na obě představení jsou rozebrány.


Asociace tanečních umělců zve na další seminář
Vzdělávací seminář na téma „Pracovně-právní minimum a daňová problematika“ s Martinou Hájkovou, který se uskuteční v pondělí 27. března od 15 hodin v Domě tanečního umění v Braníku (učebna, 2.patro).

V rámci semináře se zájemci například dozví, jak si založit živnost, jaké jsou výhody a nevýhody u OSVČ, pracovního poměru či jiných pracovně-právních smluv, anebo jak správně podat daňové přiznání.

Kapacita zúčastněných je prozatím 30 osob. V případě zájmu potvrďte svou účast nejpozději do pátku 24. března emailem na [email protected].

Mgr. Martina Hájková je právní konzultantka Asociace profesionálních divadel ČR a Opery Národního divadla v Praze, vedoucí projektu Czech Mobility Infopoint v Divadelním ústavu. Seminář se uskuteční v rámci projektu TANUM – komunikační platforma Asociace tanečních umělců ČR s odbornou veřejností a představiteli státní správy.


nadNárodní týden divadla

nadNárodní týden divadla s Národním divadlem
Světový den divadla pro děti a mládež, Mezinárodní den loutkového divadla, Světový den poezie, Světový den mimů či Světový den divadla – to vše jsou významné dny, jejichž poselství se dotýká divadla a všechny se setkávají v jednom týdnu mezi 20. a 27. březnem. Proto lektorky doprovodných programů Národního divadla ND+ připravily pro všechny milovníky divadla intenzivní, žánrově a tematicky přepestrý týden doprovodných programů, workshopů, setkání a představení, při kterých společně oslavíme jednotlivé významné dny. A protože jde o oslavu, jsou všechny programy zdarma. Celý nadNárodní týden divadla se odehrává v přízemí provozní budovy B se vstupem přímo z náměstí V. Havla a je snadno přístupný všem divadelním zájemcům, bez rozdílů.

Kompletní program najdete na webu ND zde.

Který den je z celé série nejblíže tanečnímu a nonverbálnímu divadlu? Světový den mimů, který připadá na datum narození Marcela Marceaua, od něhož ve středu 22. března uplyne už rovných 100 let. Na náměstí Václava Havla se sejdou od 17 hodin mladí mimové a mimky, kteří promění veřejný prostor svými mikroimprovizacemi. Od 18 hodin na ně naváže ukázka z představení (K)ROK studentů katedry nonverbálního divadla HAMU.


Squadra Sua – Happy Hour (foto Miloš Šálek z exteriéru)

Squadra Sua opět v Divadle BRAVO
Ve středu 22. března se v branickém divadle opět objeví klaunérie v podání uskupení Squadra Sua. Od 19 hodin, lístky najdete na stránce zde.

Host přijde do restaurace, usedne k prostřenému stolu, objedná si jídlo, které mu kuchaři připraví a číšníci donesou. Co by se mohlo pokazit na tak jednoduchém receptu? … COKOLI!

Tři klauni, kteří se pouhým mávnutím lítaček vedoucích do kuchyně proměňují z číšníků na kuchaře a zpátky ve víru nehod, přešlapů a zakopnutí.

Vítejte v Happy Hour restauraci a vychutnejte si all you can(‘t) eat.

Hrají: Roman Horák, Lukáš Houdek a Robert Janč


Setkání klaunů Brno (foto Tomáš Háček)

Klauni a aktivisté z Evropy se spojí v Brně
Od 23. do 26. března
se bude v Brně konat setkání N.A.Toˇ – Nose Assembly for Tomorrowˇ (Shromáždění nosů pro budoucnost), na němž se potkají klauni a aktivisté z celé Evropy. Budou společně sdílet své zkušenosti s klimatickým či proti-válečným aktivismem a performativním uměním. Součástí setkání je i série workshopů, přednášek a diskusí pro veřejnost.

Autorem myšlenky setkání je klaun-aktivista a performer Florent Golfier: „V posledních letech jsem jako klaun Atlas v rámci performativních procházek vyzýval lidi, aby si nasadili nos a spolu se mnou se stali součastí shromážědní N.A.Toˇ. Ne že by se tím problémy světa vyřešily, ale přes humor a imaginaci získáme odstup a nové nápady, jak se k výzvám postavit,“ říká Glofier. „Kromě klaunské kanceláře, kterou jsem si otevřel u odpadkových košů v různých městech, jsem se také účastnil aktivistických akcí – klima-jízd, klima-kempů apod. A napadlo mne, že by se aktivistické a umělecké světy mohly zajímavě inspirovat,“ dodává spoluzakladatel a člen kolektivu tYhle.

Setkání N.A.Toˇ organizuje mezinárodní, nehierarchicky organizovaný tým, který kromě Florenta Golfiera tvoří Laura Brechman, Ondřej Holba, Barbora Liška, Jakub Liška a Roman Zmrzlý. Na setkání byla vypsána otevřená výzva, v jejímž rámci se přihlásilo 20 účastníků a účastnic. Ti absolvují čtyři dny intenzivního programu, který povedou zahraniční i čeští lektoři*ky. Jeho součástí jsou i pléna, na nichž účastníci a účastnice budou sami rozhodovat o podobě některých workshopů a o podobě happeningu, který se odehraje 26. 3. v ulicích Brna. Část programu je otevřena veřejnosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments