Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Z aktuálního zpravodajství ze světa tance a pohybového divadla vybíráme: Nové dílny Baletu ND pro veřejnost, aktivity Asociace tanečních umělců, návrat Knihy džunglí do Azylu78, premiéra Spielraum Kollektiv, divadlo PONEC na Žižkovských mezidvorcích, avízo na letošní Letní Letnou ad.

Baletní dílna Baletu ND (foto Martin Roedl)

Nové dílny z cyklu Balet nás baví
Balet Národního divadla se věnuje svým divákům i v rámci své mimodivadelní činnosti, v rámci doprovodných programů ND+. „Pokud máte rádi svět tance, divadla, jeho osobité prostředí, obdivujete výkony tanečníků a chtěli byste se přiblížit tomuto světu, přijďte za námi na baletní sál, na baletní dílny pro veřejnost,“ lákají lektoři ND. Účastníci těchto interaktivních setkání pochopí, jak baletní inscenace vznikají a jak je vnímat, nahlédnou pod pokličku příprav. Setkají se s předními sólisty Baletu ND, zažijí atmosféru baletního sálu. Možná budou překvapeni, kolik uměleckých profesí se podílí na přípravě konečného jevištního tvaru, co vše se skrývá za konkrétní inscenací. V průběhu května zve Balet ND na dva konkrétní programy:

Baletní dílna – Oněgin
„Téma, které všichni známe, kdo by neznal Puškinův krásný román ve verších, Taťánin dopis i Oněginovu vinu… Balet Johna Cranka Oněgin vykresluje tento příběh příběhů mistrovským způsobem, je to divadlo, při kterém mrazí. Přijďte na baletní dílnu pochopit, jak literární dílo získává svou jevištní podobu, nahlédnout do tajů Crankova způsobu vyprávění. Hledat verše v pohybu a choreografii. Spolu se sólisty Baletu ND vám ukážeme specifika Crankova pohybového slovníku a provedeme vás tímto dramatickým příběhem… Kolik máte okolo sebe romantických hrdinů?“

Termín: 26. května 2022 od 17.00
Délka baletní dílny: 75 min.
Sraz: 10 min. před začátkem dílny vás vyzvedneme na recepci Anenského areálu.
Dílnu doporučujeme široké veřejnosti, dospělým a dětem 12 let
Vstupné: 180 Kč bez slev
Kde: na baletním sále v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1

Baletní dílna Baletu ND (foto Martin Roedl)

Baletní dílna – Labutí jezero
„Spolu s předními sólisty Baletu ND vás naučíme rozlišit bílou a černou labuť, zaměříme se na princovu lásku, ale i zradu a přísahu. Víte, kdy hovořil Čajkovskij o minutě absolutního štěstí a že prvním choreografem Labutího jezera byl Čech? Zkusíte se proměnit v labutě i prince, ukážeme si adagio, pas de quatre, fouettees… Dílna pro fanoušky baletu téměř povinná.“

Termín: 28. května 2022 od 10.00
Délka baletní dílny: 75 min.
Sraz: 10 min. před začátkem dílny vás vyzvedneme na recepci Anenského areálu.
Dílnu doporučujeme široké veřejnosti, dospělým a dětem 6 let
Vstupné: 180 Kč bez slev
Kde: na baletním sále v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1

Baletní dílna Baletu ND (foto Serghei Gherciu)


Asociace tanečních umělců ČR pokračuje v četných aktivitách, připravuje další vzdělávací semináře a Inscenační přehlídku 2023
Asociace tanečních umělců České republiky
(ATU ČR), profesní organizace, která sdružuje taneční instituce a individuální umělce, dlouhodobě napomáhá rozvíjet taneční umění v ČR a zlepšovat ekonomické a sociální podmínky umělců, má i na jaře mnoho novinek a aktuálně probíhajících aktivit. Členové ATU dál komunikují téma Statusu umělce v oblasti profesionálního tanečního umění, chystají se další vzdělávací semináře či nový ročník Inscenační přehlídky 2023. Realizace vzdělávacích seminářů, analýz Status umělce a Prostorová a finanční analýza potřeb, je realizována v rámci projektu TANUM (TANeční UMění), který byl podpořen Norskými fondy, financemi z Národního plánu obnovy a nově také MHMP.

Předsedkyní Asociace tanečních umělců byla zkraje roku znovu zvolena Linda Svidró. „Na valné hromadě jsme představili prezentaci všech počinů v posledních čtyřech letech na poli kulturního lobbyingu. Hlavním cílem bylo nadále zlepšovat ekonomické, sociální podmínky a společenské postavení pracovníků v kultuře, snažit se je zastupovat při jednáních se státní i veřejnou správou,“ komentuje současnou situaci Linda Svidró. „V rámci podpory Norských fondů a Národního plánu obnovy jsme zpracovali podklady k legislativnímu ukotvení Statusu umělce, vytvořili Prostorovou a finanční analýzu podmínek v nezávislých souborech a v příspěvkových organizacích. Sledujeme pečlivě přípravy zákona o veřejné kulturní instituci a změny v zákoníku práce a odměňování, které bude projednávat parlament ještě letos. S Ministerstvem kultury jednáme především o alokaci finančních prostředků pro grantové okruhy podporující živé umění, na Magistrátu hlavního města Prahy pak řešíme nový dotační systém. Navrhujeme nominace na Ceny Thálie, Ceny Ministerstva kultury, medaili Artis Bohemiae Amicis nebo Cenu České akademie divadelníků. Věřím, že budeme moci pokračovat v našich cílech i v nové radě a přeji celé kultuře zástupce, kteří budou prezentovat potřebu podpory kvalitního českého umění.“

Linda Svidró (foto Aleš Novák)

Členové rady ATU v těchto dnech intenzivně pracují na závěrečné zprávě a vyhodnocení dat v rámci dotazníkového šetření Prostorová a finanční analýza potřeb v oblasti profesionálního tanečního umění (dotazovány byly všechny zřizované baletní soubory a nezávislá taneční uskupení jako Pražský komorní balet, DekkaDancers, Lenka Vagnerová & Company, Farma v jeskyni, Losers, Burki.com nebo PocketArt). Členové Asociace také nadále komunikují s představiteli veřejné správy a dalšími zpracovateli této problematiky (Divadelní ústav, Nadační fond pro taneční kariéru, Vize tance atd.)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments