Týden s tancem

Ze světa tance a pohybového divadla: European Dance Competition Brno uzavírá přihlášky, Nadační fond pro taneční kariéru pořádá online seminář, setkání s tvůrčím týmem Pulsaru, start festivalu TANEC PRAHA, současný tanec v Kunsthalle, festival Cirkulum a další.
European Dance Competition Brno (foto archiv NdB)

V Janáčkově divadle se bude konat mezinárodní soutěž výhradně pro juniorské tanečníky – registrace do pátku
Na půdě Národního divadla Brno vzniká nový ambiciózní projekt European Dance Competition Brno 2023 – mezinárodní taneční soutěž určená pro studenty tanečních konzervatoří a profesionálních baletních škol z celé Evropy ve věku od 12 let do ukončení studia. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. Soutěž se bude konat 27.–29. června 2023 v Janáčkově divadle, registrace účastníků probíhá až do 9. června na webu zde.

European Dance Competition Brno 2023 se vztahuje k bohaté historii spolupořadatelství Baletu NdB na českých, československých i historicky prvních mezinárodních baletních soutěžích na půdě Národního divadla Brno. Balet NdB se rozhodl změnit tradiční model baletní soutěže a rozhodl se uspořádat mezinárodní soutěž ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek a kreativní produkční společností Art 4People. „Uspořádáním taneční soutěže se naplňuje významná část naší dlouhodobé strategie. Její součástí je co největší záběr baletu NdB v rámci tanečního umění. Tak jako bylo založení juniorského souboru NdB 2 pro nás historickým mezníkem, i Evropská taneční soutěž je důležitým nástrojem vyhledávání talentů pro náš soubor,“ doplňuje umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský.

Zaměření soutěže umožňuje rozšíření soutěžního spektra o čistě současné podoby tance bez povinnosti prokazování mimořádných dovedností v klasické taneční technice. Tento přístup je zásadní změnou umožňující účast v soutěži i mladým tanečníkům zaměřeným převážně na současný tanec. V porotě zasednou přední evropští odborníci, přičemž předsedou poroty bude dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska. Hodnotit výkony tanečníků dále bude umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, uznávaný choreograf Lukáš Timulak a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu.

Stejně jako projekt juniorského souboru Balet NdB 2, je i mezinárodní taneční soutěž zaměřená na budoucnost uměleckého tanečního oboru a cíleně na mladé tanečníky. Není tedy překvapením, že hlavní cenou soutěže je angažmá v Baletu NdB 2, přičemž hodnota tohoto kontraktu činí 300 tisíc korun. Další příležitostí pro vítěze bude bezplatná účast na letním masterclass se světovými tanečníky Ninou Ananiashvili a Denisem Matvienkem v Brně (10.–16. července), poukaz na 20% slevu na Summer Intensive Masterclass v Brně získají všichni účastníci soutěže. Mezinárodní porota bude hodnotit mladé tanečníky ve třech soutěžních kategoriích ve třech soutěžních dnech, kdy druhé a třetí kolo bude přístupné pro veřejnost.


Flávia Tápias – Rotas Afora (foto ze zkoušky TANEC PRAHA)

Tip z festivalu TANEC PRAHA 2023: Světová premiéra open-air inscenace Rotas Afora 6. 6. v Broumově
Park Alejka v Broumově se 6. června od 16 hodin stane dějištěm světové premiéry site-specific projektu Rotas Afora, který spojil brazilské tanečníky s umělci z Čech a Ukrajiny pod taktovkou renomované choreografky Flávie Tápias. Světovou premiéru uvede festival TANEC PRAHA v koprodukci s brazilským festivalem Danca im Tránsito.

Brazilští tanečníci vynikají živelností a divokostí. Co přineslo jejich tvůrčí setkání s umělci z Evropy, a to nejen z Čech, ale i Ukrajiny? Trasy (Rotas) se tak jako životní cesty jednoho každého z nich liší, jedno je ale dokonale spojuje: vášeň k tanci. Rotas Afora se odehrává ve veřejných prostorách v jasně dané choreografické struktuře, ta ovšem zároveň dává prostor jednotlivým individualitám a jejich příběhům, které se prolínají…

Autorkou celého konceptu je Flávia Tápias, brazilská choreografka, performerka, režisérka, která vyučuje techniku současného tance a choreografickou kompozici a účinkuje na festivalech a představeních po celém světě.

Jubilejní 35. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA od 3. do 28. června zavítá do 25 měst a obcí po celé republice. Pozoruhodná inscenace Rotas Afora bude po premiéře v Broumově k vidění také v Praze na Štvanici, v Brně na Zelném trhu, v Českých Budějovicích na Náměstí Přemysla Otakara II. a v Liberci na Náměstí Dr. E. Beneše.


Pulsar – Setkání s divákem

PULSAR: Setkání s divákem I.
PULSAR zve k dalšímu setkání tvůrčího týmu s veřejností, s divákem, které pořádá v rámci realizace spolupráce českých a běloruských opozičních umělců a představení pod názvem Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče.

„Osvědčil se nám formát pod názvem Setkání s divákem, kdy budoucího diváka – jeho pocity, pohledy, názory – integrujeme do procesu vzniku díla a získáváme tím nové cenné informace pro proces tvorby, který se uskutečňuje jako výsledek dialogu. Průběžně tak můžete sledovat vývoj vzniku představení, které je tvořeno na základě dramatického textu běloruské dramatičky No name67 (vzhledem k okolnostem v zemi užívá autorka umělecký pseudonym) s cílem propojit české prostředí s východním prostorem,“ říkají tvůrci.

Termíny:
Setkání s divákem I.: 9. 6. 16:00, Studio TEP39, Praha
Setkání s divákem II.: 16. 7. 15:00, GASK, Kutná Hora
Premiéra: 8. 9. 21:00, Festival X10, Kutná Hora

Potkáte tvůrčí tým:
Předloha – umělecký text: No name67 /blr/
Překlad textu, taneční dramaturgie: Tereza Krčálová
Choreografie: Kateřina Stupecká
Odborná supervize: Romana Štorková Maliti
Tvorba a interpretace: Tereza Krejčová, Johana Matoušková, Helena Ratajová, Anna Vinterová
Původní hudba: Jegor Zabelov /blr/
Scénografie: Tomáš Žižka
Světelný design: František Fabián
Kostýmy: Mariana Novotná
Projektový kurátor, realizace a produkce: Honza Malík a PULSAR z. s.


Současný tanec v Kunsthalle Praha (foto archiv organizátora)

Současný tanec v Kunsthalle Praha
Performance rumunského umělce Alexe Mirutziu přináší nové pohledy na sbírku Ovidia Șandora. Část z ní mohou návštěvníci od soboty 10. června vidět na výstavě Lost in the Moment that Follows v Kunsthalle Praha. Mirutziu popisuje své médium a nástroje umělecké tvorby jako „technologie efemérní reciprocity“. V perfomancích se vždy snaží vytvářet nové scénáře, podněcuje výměny a interakce mezi zúčastněnými. Vlastními slovy popisuje spletité detaily svého nového site-specific díla:

„S přijetím limitů našich schopností zjišťovat a ověřovat fakta, zkoumá moje nová performance možnosti našeho subjektivního působení na ně. V tomto smyslu mi intervence slouží jako primární operace. Performeři a performerky vymýšlí strategické postupy a uvažují, jak si zachovat nebo vylepšit svou jedinečnost. Přepínají mezi hlasovými záznamy, slovy a zmrazenými obrazy minulosti. Vycházejí vstříc ‘business instinktu’ ve snaze sladit cíle s výsledky. Jak účinkující komunikují nebo naopak komunikovat odmítají, zadržováním jejich přesvědčení a skutečných emocí vzniká jedinečný dočasný stav. Bludiště introspekcí se často střetává s děsivou neschopností de-intervence, de-akce nebo de-realizace. To ohrožuje integritu jejich vlastních identit.“

Performance ve výstavě budou probíhat v následujících termínech:
Premiéra: 10. 6. 2023 v 17:00
Repríza 22. 6 2023 v 17:00, 26. 7. v 19:00, 24. 8. v 15:00, 11. 9. 2023 17:00
Rezervace není nutná, vstup na performance je součástí vaší vstupenky do Kunsthalle.


Nadační fond pro taneční kariéru pořádá online seminář Tanečnicí a tanečníkem dnes – kariéra a zdraví
Nadační fond pro taneční kariéru pokračuje v sérii seminářů pro tanečnice a tanečníky. Jsou věnovány nejen poslání NFTK, ale především nabídce individuálního poradenství a koučinku, diskuzi nad současnými potřebami v oboru tance a nově také tématu zdraví.
Hostem online semináře, který proběhne tento čtvrtek 8. června 2023 od 16.00 hodin, bude Sara Puchowska, která se věnuje taneční medicíně.

Pokud se chcete k online semináři připojit, vyplňte, prosím, dotazník k účasti.

Témata:
– poslání NFTK
– individuální poradenství a koučink, Infopoint
– zdraví tanečnic a tanečníků u nás
– nová studie NFTK k tématu zdraví, prevenci úrazů s uvedením příkladům dobré praxe z domova i ze zahraničí.
– diskuze nad současnými potřebami taneční a tanečníků

NFTK publikoval studii Úrazy a nemoci z povolání u profesionálů a profesionálek v oblasti pohybových umění. Jde o po více než padesáti letech první ucelenou domácí odbornou sondu do problematiky zdraví v tanci a příbuzných uměleckých oborech, jako jsou nový cirkus, pohybové a fyzické divadlo. Vznikla na základě domácích a zahraničních rešerší a zmapováním situace v baletních souborech zřizovaných divadel a v nezávislých souborech, které jsou podporovány z veřejných zdrojů. 

Do mapování úrazovosti se zapojily divadelní i nezávislé soubory, kterým bychom tímto chtěli poděkovat za spolupráci, protože bez těchto informací a podnětů by nedošlo k řádnému zmapování a formulaci doporučení.


Tanec v galerii (foto Dragan Dragin)

OPEN CALL: Tanec v galerii 2023
Tanec v galCentrum choreografického rozvoje Se.s.ta hledá tvůrce a tvůrkyně současného tance/pohybového umění (choreografky, performery atp.) do projektu Tanec v galerii 2023 na podzim 2023 v Národní galerii Praha. Zájemci se mohou hlásit do 19. 6. 2023 pomocí formuláře zde.

„Co vás čeká:
Vizuálně-pohybové performance (podzim 2023) v Národní galerii Praha. Spolupráce s dalšími performery. Diskuze s kurátory Národní galerie Praha. Rešerše zkoumající souvislosti mezi pohybovým a výtvarným uměním a téma nové expozice NGP.

Koho hledáme, co nabízíme:
Upřednostňujeme tvůrce a tvůrkyně působící v Praze vzhledem k procesní povaze projektu. Jde o honorovanou práci v profesionálních pracovních podmínkách.

Další podrobnosti na webu zde.“


Cia Paki Paya (foto archiv festivalu Cirkulum)

CIRKULUM 2023: sedmý ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla v Ostravě
Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM začne v Ostravě za dva dny, ve středu 7. června. Již podruhé se v jeho sedmileté historii stane dějištěm prostředí Slezskoostravského hradu a okolí. „Chystáme scény, stavíme šapitó. Například už stojí také šestimetrový sloup určený pro lano, po kterém bude chodit David Dimitri úplně bez jištění,“ přibližuje ředitel festivalu Václav Pokorný. Právě švýcarský akrobat David Dimitri bude letos největší hvězdou festivalu.

Patří k současné absolutní světové špičce. „David pochází z cirkusové rodiny, oba jeho rodiče byli také akrobaté, takže k tomu měl od malička blízko. Trénuje prakticky už od dětství,“ říká principál festivalu. Dimitri poprvé v Ostravě představí své vystoupení L’Homme Cirque (Cirkusový muž), se kterým měl velký úspěch po celém světě. „V této show vystupuje na jevišti, kdy sám postaví cirkusový stan a provádí různé fantastické akrobatické kousky vysoko nad hlavami diváků, všechno samozřejmě bez jištění. Když to vidíte, tak vůbec nechápete, jak to ten člověk vůbec může dokázat. Navíc jeho vystoupení není jen o akrobacii, ale kombinuje i klaunství a pantomimu.“

V předhradí také letos vyrostla cirkusová vesnička, ve které stojí dvě velká šapitó. Právě show L’Homme Cirque v Šapitó Dimitri ve středu 7. června celý program festivalu odstartuje. CIRKULUM nabídne ale mnohem více. Dalším tahákem bude v pátek 9. června představení s námořnickou tématikou v Šapitó L’Enjoliveur. „Je to francouzská kočovná společnost. Ve svém představení vás vezmou na loď, kde se z námořníků stanou klauni, muzikanti a akrobati. Všechno spojené se světelnou show. Je to opravdu velkolepé představení,“ představuje své další hvězdy Václav Pokorný.

V rytmu disco se předvede španělská trojice Cia Paki Paya přímo v kulisách Slezskoostravského hradu. Jejich představení s názvem Shake Shake Shake posbíralo po světě řadu prestižních ocenění. „Využívají cirkusovou disciplínu Flying Hands, to uvidí diváci v Ostravě vůbec poprvé. Zjednodušeně řečeno, akrobati si ve vzduchu přehazují svou kolegyni. Ale je to fantastická podívaná, napínavá, energická,“ doplňuje ředitel festivalu. Na představení těchto tří největších hvězd festivalu CIRKULUM 2023 je nutné mít vstupenky, které lze zakoupit online webu nebo přímo na místě v infostánku.

Scéna v předhradí nabízí ale také bohatý program zdarma. Vystoupí umělci z Česka, Slovenska, Izraele, Venezuely, Itálie, Finska a Irska. Nebude chybět ani hudební akrobatická show v podání The Chef’s Orchestra. Cirkusovou atmosféru dotváří také malé šapitó s programem Zkus cirkus. Tam si lidé na vlastní kůži mohou vyzkoušet nejrůznější cirkusové dovednosti. Nechybí ani relax a food zóna s nabídkou skvělého řeckého jídla. Pro všechny děti a také hravé dospělé je na Slezskoostravském hradě připravená scéna s názvem Herniště. Podrobný program a novinky na webu nebo na sociálních sítích festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments