Týden s tancem
Co nabídne TANEC PRAHA od 18. června
Letošní 36. ročník mezinárodního festivalu TANEC PRAHA se překlopil již do druhé poloviny. V Praze a 22 městech a obcích České republiky nabízí v termínu od 2. do 27. června pestrý výběr toho nejzajímavějšího z české a zahraniční taneční scény.
Úterý 18. 6. nabídne program uvnitř i pod širým nebem. Na náměstí Republiky zavítá portugalský tanečník a choreograf Marco da Silva Ferreira s jemným a energií nabitým duetem Fantasie Minor. Se svou tvorbou se o dvě hodiny později ukáže i v divadle ARCHA+. CARCASS si klade hluboké otázky týkající se individuality, identity a budování komunity, a to skrze živelný, intuitivní a smyslný tanec.
To, že když se potká fotbal a umění, je z toho freestyle, dokáže koprodukční dílo Vivat Messi. Umělecká skupina Spitfire Company uvede jeho premiéru ve středu 19. 6. v Divadle Hybernia před zraky publika výjimečného rozměru. Diváci se mohou těšit se můžete na příběh o odhodlání, vůli a touze jít za svým snem. Rodinné představení, zatím skutečně jediná repríza v ČR, je vhodné pro dospělé a děti od deseti let.
ARCHA+ přivítá 20. a 21. 6. britskou Akhram Khan Company s rodinnou inscenací Chotto Desh. Okouzlujícím a dojemným sólem jednoho tanečníka, jehož pohybový slovník promlouvá napříč kulturami a generacemi.
Pátek 21. 6. nabídne v divadle PONEC komponovaný večer ukrajinských tvůrkyň s názvem Unity in Motion. V jeho rámci se nejprve představí Vita Vaskiv, Diana Durnieva, Yulia Grishina se svými sóly a následně Yana Retutova a Nika Horiacha s duetem Paradoxical Bodies. Pod názvem Unity in Motion čeká okolí usedlosti Krenovka i víkendový doprovodný program.
Pondělí 24. června bude věnováno všem, kteří nezapadají. Humorná a dojemná performance z dílny irské tanečnice a choreografky Emmy Martin s názvem Birdboy zprostředkuje v divadle PONEC realistický ponor do prožívání a vnímání těch, kteří jsou jiní.
Kompletní pražský i regionální program najdete na webových stránkách festivalu.
Čtyřikrát Studio ALTA
Studio ALTA se právě nachází v nové fáze rekonstrukce, ale program nejrůznějších jak uměleckých, tak neotřelých komunitních aktivit pokračuje – třeba mistrovstvím Libně v kuličkách. „Kdo to trefí nejlíp? Vysyp skleněnky na zem a jdeme na to. Akorát jsme museli vystěhovat nábytek, tak snad nevadí, že se k nám připojí. Cvrnk! Začínáme tradici! Turnaj v kuličkách pod odborným dozorem mistra světa Pavla Zoufalého rozhodne o tom nejlepším cvrnkači v celé Libni.“
Ve středu 19. 6. 2024 od 17:30 do 21:00 vypukne klání před Studiem ALTA. Věk 6–99 let, registrace ZDE. Kuličky patří mezi nejstarší hry na celém světě: hrály se už v Egyptě, popularitu získaly v Anglii za vlády Elizabety I. Cvrnkalo se kuličkami z mramoru, jílu i kostí! ALTA pro návštěvníky nachystala krásné skleněnky jako ceny pro ty nejlepší kuličkáře.
„Nábytek jde na procházku!“ Tak by mohl znít podtitul představení, které se odehrává v outdooru místo v indooru a ve kterém hraje hlavní roli nábytek. Obývací pokoj Lukáše Karáska ze souboru tYhle, se úspěšně hraje už tři roky. Do ALTY se vrací na dvě reprízy pod širým nebem. V úterý 18. června 2024 hned od 9:00 a ve středu 19. června 2024 od 9:00 a od 17:00, venku před Studiem ALTA.
Storytelling u ohne nechybí: oheň se rozhoří vždy se soumrakem a příběhy se rozezní vzápětí. Když prší jen trochu, vypráví se pod kaštanem. Třeba v úterý 18. června po všech proběhlých akcích na zakončení dne, od 20:00 do 22:00 na zahradě Studia ALTA. Všechny termíny zde.
TS Light vystoupí před Studiem ALTA ve středu 19. června od 16:00 hodin se sérií tanečních ukázek a otevřených dílen, a nabídne tak nejen dětem, ale všem návštěvníkům zážitek spoluúčasti na neposedných aktivitách inspirovaných kutálejícím se světem kolem nás. Vstup je zdarma.
Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
se koná v úterý 18. a ve středu 19. června, jako již tradičně ve Stavovském divadle, vždy od 19:00 hodin. V tomto roce to nebudou jen čeští studenti, ale také studenti z Ukrajiny, Japonska a Francie, kdo se představí na prahu své profesionální taneční kariéry. Absolventské představení je nejen prezentací tanečních a uměleckých dovedností studentů končících náročné osmileté studium, ale také poslední z celé řady zkoušek, kterými musí každý absolvent projít.
V hlavním oboru klasický tanec absolvují: Hinata Doi, Nikola Fenclová, Oliana Cherevko, Oleksandra Chesnova, Eliška Koldová, Karolína Neumanová, Valentina Szarkaová, Jaroslava Shevchenko, Anna Tkadlčíková, Chikara Araki, Johannes Hary, Dmitrij Podolinchuk, Anton Troshenko, Yamagata Daichi. V hlavním oboru moderní tanec: Markéta Dohnalová, Simona Krejčíková, Julie Miadiková, Jan Kalus.
Program bude mít obvyklý charakter. V Grand pas z baletu Bajadéra se představí absolventi oboru klasický tanec, pro absolventy oboru moderní tanec vytvořila 3 původní choreografie prof. Alena Drapalíková. V představení nemůže chybět také lidový tanec domácí a cizí, jehož výuky má na škole dlouholetou tradici a je důležitou součástí výchovy profesionálního tanečníka. Přesný program večera: Grand pas d´action z baletu Bajadéra, choreografie Na dně, Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte (v produkci Bohemia Baletu), choreografie Čarodějky z rejdiště (18. 6.) nebo choreografie Ritual (19. 6.), na závěr obvyklé ukázky lidových tanců cizích a domácích.
KoresponDance začíná v Novém Městě na Moravě a v Praze
První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den později, 20. června, pak ožije továrna na kabely PRAKAB v pražské Hostivaři. Hlavní část programu 12. ročníku KoresponDance se tradičně uskuteční v centru města a na zámku Žďár nad Sázavou, a to ve dnech 11. až 14. července. Vstupenky na program v Novém Městě na Moravě jsou k dostání na platformě GoOut, žďárské festivalové pasy budou puštěny do prodeje ve středu 19. června. Pražský den je zdarma. Všechny podrobnosti o prvních dnech festivalu i jeho hlavní části ve Žďáru najdete v naší samostatné zprávě ZDE.
VIVAT MESSI – podrobně o nové inscenaci Spitfire Company přináší příběh o dětských snech
Soubor Spitfire Company uvede již ve středu 19. června v Divadle Hybernia premiéru jeho dosud největšího projektu VIVAT MESSI. Autorská inscenace Miřenky Čechové a Petra Boháče, která je určena dětem starším deseti let a jejich rodičům, přináší na divadelní prkna příběh o odhodlání, vůli a o tom, jak je důležité mít v dětském věku svého hrdinu a jít za svým snem. Ilustruje cestu jediného českého mistra světa ve freestyle fotbalu Daniela Pražáka a propojuje ji se silným životním příběhem keňského freestylera Martina Kibery. Díky spolupráci s Keňským národním divadlem uvede Spitfire Company inscenaci s keňským obsazením v Nairobi na podzim tohoto roku. Dále bude putovat po místních vesnicích.
Hlavním tématem inscenace je mít svůj dětský sen, který nás vnitřně naplňuje, posouvá v životě dál a formuje naše sebevědomí. Velkou inspirací projektu je fotbalový superhrdina Lionel Messi, který již mnoho let motivuje děti po celém světě něco dokázat a jít si za svým snem. V samotném ději se však zrcadlí reálný příběh keňského „gangstera“ Martina Kibery Gakonde. Vyrůstal v jednom z nejnebezpečnějších míst Afriky, obklopen kokainem, levnými zbraněmi a lidmi, kteří se živili kriminalitou. Stal se jedním z nich. I přes těžké sociální podmínky se rozhodl změnit svůj život a jít si za svým freestyle fotbalovým snem. Zúčastnil se několika světových šampionátů a stal se úspěšným freestyle fotbalistou. Své dovednosti a zkušenosti dodnes předává dětem v keňských slumech. Učí je kopat do míče a dodává jim odvahu překonávat nelehké překážky, během kterých budou muset napnout veškerou svou sílu k naplnění svého snu.
V české verzi multižánrového projektu, který propojuje freestyle fotbalovou techniku s tancem, hudbou a komiksem, přizvali tvůrci Daniela Pražáka, kterému se jeho odhodlání a touha stát se mistrem světa ve freestyle fotbalu v roce 2021 splnila. Nepřeberné množství triků a experimentů Daniela Pražáka na scéně doplní tanečník Taro Troupe, který spolupracuje s Losers Cirque Company, a hudebník a multiinstrumentalista badfocus.
Od samého začátku spolupracuje soubor Spitfire Company s Keňským národním divadlem. Jejich společným cílem je předat hotové představení, které by nezávisle na české účasti pokračovalo v uvedeních, vzdělávalo a motivovalo děti v potřebě osobního rozvoje a víry ve své vlastní sny. Na listopadovou divadelní premiéru následně naváže venkovní tour po keňských městech a vesnicích, ve kterých děti běžně nemají možnost zhlédnout divadlo.
Premiéra projektu VIVAT MESSI souboru Spitfire Company se uskuteční v Divadle Hybernia 19. 6. 2024 v rámci festivalu TANEC PRAHA. Reprízy jsou naplánované na 22. 9., 20. 10. a 17. 11. 2024. Vstupenky na premiéru jsou v prodeji přes webové stránky TANCE PRAHA a GoOut, lístky na reprízu je možné zakoupit přes webové stránky souboru nebo Divadla Hybernia.
Co se hraje – inspirace:
18. června: V libereckém Divadle F. X. Šaldy balet Zkrocení zlé ženy, v Anežském klášteře Sancti pod taktovkou Losers Cirque Company, na Jatkách78 Senses od Cirku La Putyka, ve Studiu hrdinů taneční inscenace Fatamorgana. V Azylu78 poslední Kniha džunglí v aktuální sezoně.
19. června Sancti i Senses, ale také 420PEOPLE uvádějí z cyklu 42+ duet Where, a to v Olomouci – v Divadle na cucky. 22. června se duetem přesunou na Švestkový dvůr Malovice.
20. června hostují Losers Cirque Company v Plzni s inscenací Loser(s), která jim dala jméno.
Od 22. června dává Cirk La Putyka sérii oblíbené inscenace Runners.
AVÍZO: Novou sezónu na Jatkách78 zahájí světová premiéra švédského souboru Kompani Giraff, řada premiér a hostů čeká na diváky až do konce roku
Světová premiéra nové inscenace A Study of Losses švédského souboru Kompani Giraff s původní hudbou indie-folkové kapely Beirut zahájí 10. září novou sezónu v pražském divadle Jatka78. Inscenace volně inspirovaná knihou německé autorky Judith Schalansky Verzeichnis einiger Verluste (Seznam několika ztrát) je založena na magické představě, že vše, co se v průběhu dějin na Zemi ztratilo a zmizelo, si našlo cestu na Měsíc. Mezi nimi i čtyři cirkusoví umělci a řada každodenních předmětů. Inscenace kombinuje nový cirkus, současnou magii a manipulaci s objekty.
Jatka78 po hostování Kompani Giraff nabídnou do ledna řadu dalších premiér nových i stávajících rezidentních umělců. Mladý soubor Manus Art Collective v inscenaci Tepy čar s premiérou 17. září propojí tanec s živou hudbou zpěvačky a producentky Never Sol a živou kresbou výtvarníka Lukáše Musy Musila. 28. září Studio Jantar s mladou generací herců (Prokop Zach, Ondřej Stupka, Maximilián Dolanský, Matěj Havelka a další) představí poprvé na Jatkách78 v inscenaci Ve jménu Hamleta své nové pojetí klasického tématu.
To, že soubor Cirk La Putyka ovládá vedle nového cirkusu i pohybové divadlo, tanec a náročnější experiment, by měla ukázat 27. září premiéra inscenace Hey, Earth! v režii belgického režiséra Thomase Steyaerta. Taneční soubor DEKKADANCERS se na Jatka78 vrátí 31. října s premiérou tanečně-pohybové inscenace nazvané and v režii jednoho z nejvýznamnějších českých tanečníků a choreografů Jiřího Pokorného. Vůbec poprvé přijede 16. listopadu na Jatka78 holandsko-německo-belgické akrobatické trio Knot on Hands s českou premiérou představení Concrete. Euforický přechod do nového roku pak nabídne od 7. prosince do 12. ledna série dvaceti devíti představení novocirkusového kabaretu R.I.E. – Rest In Euphoria. Přesný program i předprodej vstupenek najdou zájemci na www.jatka78.cz.
Švédský novocirkusový soubor Kompani Giraff si pro finální zkoušení a světovou premiéru nejnovějšího představení A Study of Losses zvolil díky předchozí spolupráci právě prostor pražských Jatek78. Inscenace se čtyřmi herci a akrobaty v režii Viktorie Dalborg s původní hudbou americké indie-folkové kapely Beirut zde bude uvedena od 10. do 14. září. Zach Condon, zakladatel a frontman kapely Beirut, pro inscenaci složil osmnáct písní, které v září 2024 vyjdou pod stejným názvem jako samostatné album – dle slov tohoto hudebníka – „nejrozsáhlejší, které kdy udělal.“
„Román Verzeichnis einiger Verluste ve stylu magického realismu zobrazuje život a dějiny jako sérii ztrát a mizení. Říše se rozpadají, budovy se mění v ruiny, kulturní artefakty jsou zničeny, zvířata čelí vyhynutí. Většina ztrát nám zůstává skrytá. Myslíme si, že sledujeme historii, ale v podstatě jde jen o to, co se dočasně uchovalo v obrovském moři ztrát,“ říkají tvůrci o své inspiraci. Je založena na magické představě, že vše, co se na Zemi ztratilo, si našlo cestu na Měsíc. Umělci a řada zapomenutých každodenních předmětů se tak ocitají v atmosférické krajině, kde objekty nesou vzpomínky, sny a přízračné bolesti.
„V představení zkoumáme apokalyptická témata ztrát a zmizení z knihy Judith Schalansky cirkusovým a metaforickým jazykem. Scéna je zasazena do zaniklé krajiny, kde se účinkující a každodenní předměty objevují v prostředí zkroucených ruin. Skvělá hudba Beirut se stala základem představení, posiluje jeho atmosféru a oslavuje krásu života,“ vysvětluje režisérka Viktoria Dalborg.
Zach Condon líčí vznik celé spolupráce: „Na jaře 2023 mě oslovila Viktoria Dalborg, zda bych složil hudbu pro další představení Kompani Giraff. Musím přiznat, že jsem o souboru, ani autorce předlohy nikdy neslyšel. Když jsem si ale přečetl abstrakt knihy a viděl pár videí, hned mě to zaujalo… Nejdříve jsem napsal jedenáct skladeb, Viktoria mě pak požádala, abych je prodloužil a hudba tak pokryla celou délku představení. V té době jsem byl ponořen do zvukových světů inspirovaných sborovou, renesanční a ranou hudbou, díky kterým jsem vše rychle dokončil. V podstatě tak vznikly nové samostatné skladby, k nimž jsem ještě přizval violoncellistku a aranžérku Clarice Jensen se smyčcovým kvartetem. Výsledkem práce je až neočekávané množství hudby. S osmnácti písněmi a téměř hodinou délky jde vlastně o nejrozsáhlejší album, které jsem kdy udělal.“
Kompani Giraff je švédský novocirkusový soubor, který vznikl v roce 2015. Vytváří vizuální unikátní představení založené na poetických příbězích a vášni pro magii v každodenních životních situací. Na těchto základech se snaží prozkoumávat nové možnosti současného cirkusu a využít naše různorodé zkušenosti v oblasti performing arts k vytváření mezioborových uměleckých děl. Tři umělečtí ředitelé s pečlivě vybranými herci vytváří představení s unikátní příchutí vizuální elegance, magie a chytré choreografie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]