Týden s tancem

Co nabídne TANEC PRAHA od 18. června, na co zajít do Libně, kde sídlí Studio ALTA, jaký program připravila pro absolventská představení Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, z jakého záměru vyrostla nejnovější inscenace Spitfire Company Vivat Messi, nebo jaké novinky a hosty představila nyní Jatka78 na první polovinu příští sezony – aktuality týdne z tance a pohybového divadla:
Tanec Praha 2024 – Fantasie minor (foto Martin Argyroglo)
Tanec Praha 2024 – Fantasie minor (foto Martin Argyroglo)

Co nabídne TANEC PRAHA od 18. června
Letošní 36. ročník mezinárodního festivalu TANEC PRAHA se překlopil již do druhé poloviny. V Praze a 22 městech a obcích České republiky nabízí v termínu od 2. do 27. června pestrý výběr toho nejzajímavějšího z české a zahraniční taneční scény.

Úterý 18. 6. nabídne program uvnitř i pod širým nebem. Na náměstí Republiky zavítá portugalský tanečník a choreograf Marco da Silva Ferreira s jemným a energií nabitým duetem Fantasie Minor. Se svou tvorbou se o dvě hodiny později ukáže i v divadle ARCHA+. CARCASS si klade hluboké otázky týkající se individuality, identity a budování komunity, a to skrze živelný, intuitivní a smyslný tanec.

To, že když se potká fotbal a umění, je z toho freestyle, dokáže koprodukční dílo Vivat Messi. Umělecká skupina Spitfire Company uvede jeho premiéru ve středu 19. 6. v Divadle Hybernia před zraky publika výjimečného rozměru. Diváci se mohou těšit se můžete na příběh o odhodlání, vůli a touze jít za svým snem. Rodinné představení, zatím skutečně jediná repríza v ČR, je vhodné pro dospělé a děti od deseti let.

Tanec Praha 2024 – Chotto Desh (foto archiv festivalu)
Tanec Praha 2024 – Chotto Desh (foto archiv festivalu)

ARCHA+ přivítá 20. a 21. 6. britskou Akhram Khan Company s rodinnou inscenací Chotto Desh. Okouzlujícím a dojemným sólem jednoho tanečníka, jehož pohybový slovník promlouvá napříč kulturami a generacemi.

Pátek 21. 6. nabídne v divadle PONEC komponovaný večer ukrajinských tvůrkyň s názvem Unity in Motion. V jeho rámci se nejprve představí Vita Vaskiv, Diana Durnieva, Yulia Grishina se svými sóly a následně Yana Retutova a Nika Horiacha s duetem Paradoxical Bodies. Pod názvem Unity in Motion čeká okolí usedlosti Krenovka i víkendový doprovodný program.

Pondělí 24. června bude věnováno všem, kteří nezapadají. Humorná a dojemná performance z dílny irské tanečnice a choreografky Emmy Martin s názvem Birdboy zprostředkuje v divadle PONEC realistický ponor do prožívání a vnímání těch, kteří jsou jiní.

Kompletní pražský i regionální program najdete na webových stránkách festivalu.


Studio ALTA ve své současné lokalitě (foto Darja Lukjanenko)
Studio ALTA ve své současné lokalitě (foto Darja Lukjanenko)

Čtyřikrát Studio ALTA

Studio ALTA se právě nachází v nové fáze rekonstrukce, ale program nejrůznějších jak uměleckých, tak neotřelých komunitních aktivit pokračuje – třeba mistrovstvím Libně v kuličkách. „Kdo to trefí nejlíp? Vysyp skleněnky na zem a jdeme na to. Akorát jsme museli vystěhovat nábytek, tak snad nevadí, že se k nám připojí. Cvrnk! Začínáme tradici! Turnaj v kuličkách pod odborným dozorem mistra světa Pavla Zoufalého rozhodne o tom nejlepším cvrnkači v celé Libni.“

Ve středu 19. 6. 2024 od 17:30 do 21:00 vypukne klání před Studiem ALTA. Věk 6–99 let, registrace ZDE. Kuličky patří mezi nejstarší hry na celém světě: hrály se už v Egyptě, popularitu získaly v Anglii za vlády Elizabety I. Cvrnkalo se kuličkami z mramoru, jílu i kostí! ALTA pro návštěvníky nachystala krásné skleněnky jako ceny pro ty nejlepší kuličkáře.

Na cestě do Studia ALTA (foto Darja Lukjanenko)
Na cestě do Studia ALTA (foto Darja Lukjanenko)

„Nábytek jde na procházku!“ Tak by mohl znít podtitul představení, které se odehrává v outdooru místo v indooru a ve kterém hraje hlavní roli nábytek. Obývací pokoj Lukáše Karáska ze souboru tYhle, se úspěšně hraje už tři roky. Do ALTY se vrací na dvě reprízy pod širým nebem. V úterý 18. června 2024 hned od 9:00 a ve středu 19. června 2024 od 9:00 a od 17:00, venku před Studiem ALTA.

Storytelling u ohne nechybí: oheň se rozhoří vždy se soumrakem a příběhy se rozezní vzápětí. Když prší jen trochu, vypráví se pod kaštanem. Třeba v úterý 18. června po všech proběhlých akcích na zakončení dne, od 20:00 do 22:00 na zahradě Studia ALTA. Všechny termíny zde.

TS Light vystoupí před Studiem ALTA ve středu 19. června od 16:00 hodin se sérií tanečních ukázek a otevřených dílen, a nabídne tak nejen dětem, ale všem návštěvníkům zážitek spoluúčasti na neposedných aktivitách inspirovaných kutálejícím se světem kolem nás. Vstup je zdarma.


Taneční konzervatoř hl. m. Prahy – Taneční scény z baletu Don Quijote (foto Serghei Gherciu)

Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
se koná v úterý 18. a ve středu 19. června, jako již tradičně ve Stavovském divadle, vždy od 19:00 hodin. V tomto roce to nebudou jen čeští studenti, ale také studenti z Ukrajiny, Japonska a Francie, kdo se představí na prahu své profesionální taneční kariéry. Absolventské představení je nejen prezentací tanečních a uměleckých dovedností studentů končících náročné osmileté studium, ale také poslední z celé řady zkoušek, kterými musí každý absolvent projít.

V hlavním oboru klasický tanec absolvují: Hinata Doi, Nikola Fenclová, Oliana Cherevko, Oleksandra Chesnova, Eliška Koldová, Karolína Neumanová, Valentina Szarkaová, Jaroslava Shevchenko, Anna Tkadlčíková, Chikara Araki, Johannes Hary, Dmitrij Podolinchuk, Anton Troshenko, Yamagata Daichi. V hlavním oboru moderní tanec: Markéta Dohnalová, Simona Krejčíková, Julie Miadiková, Jan Kalus.

Program bude mít obvyklý charakter. V Grand pas z baletu Bajadéra se představí absolventi oboru klasický tanec, pro absolventy oboru moderní tanec vytvořila 3 původní choreografie prof. Alena Drapalíková. V představení nemůže chybět také lidový tanec domácí a cizí, jehož výuky má na škole dlouholetou tradici a je důležitou součástí výchovy profesionálního tanečníka. Přesný program večera: Grand pas d´action z baletu Bajadéra, choreografie Na dně, Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte (v produkci Bohemia Baletu), choreografie Čarodějky z rejdiště (18. 6.) nebo choreografie Ritual (19. 6.), na závěr obvyklé ukázky lidových tanců cizích a domácích.


Taneční battle na KoresponDance (foto Dragan Dragin)
Taneční battle na KoresponDance (foto Dragan Dragin)

KoresponDance začíná v Novém Městě na Moravě a v Praze
První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den později, 20. června, pak ožije továrna na kabely PRAKAB v pražské Hostivaři. Hlavní část programu 12. ročníku KoresponDance se tradičně uskuteční v centru města a na zámku Žďár nad Sázavou, a to ve dnech 11. až 14. července. Vstupenky na program v Novém Městě na Moravě jsou k dostání na platformě GoOut, žďárské festivalové pasy budou puštěny do prodeje ve středu 19. června. Pražský den je zdarma. Všechny podrobnosti o prvních dnech festivalu i jeho hlavní části ve Žďáru najdete v naší samostatné zprávě ZDE.


Martin Kibera Gakonde (foto Romana Kovacz)
Martin Kibera Gakonde (foto Romana Kovacz)

VIVAT MESSI – podrobně o nové inscenaci Spitfire Company přináší příběh o dětských snech
Soubor Spitfire Company uvede již ve středu 19. června v Divadle Hybernia premiéru jeho dosud největšího projektu VIVAT MESSI. Autorská inscenace Miřenky Čechové a Petra Boháče, která je určena dětem starším deseti let a jejich rodičům, přináší na divadelní prkna příběh o odhodlání, vůli a o tom, jak je důležité mít v dětském věku svého hrdinu a jít za svým snem. Ilustruje cestu jediného českého mistra světa ve freestyle fotbalu Daniela Pražáka a propojuje ji se silným životním příběhem keňského freestylera Martina Kibery. Díky spolupráci s Keňským národním divadlem uvede Spitfire Company inscenaci s keňským obsazením v Nairobi na podzim tohoto roku. Dále bude putovat po místních vesnicích.

Tomáš Pražák (foto Vojtěch Brtnický)
Tomáš Pražák (foto Vojtěch Brtnický)

Hlavním tématem inscenace je mít svůj dětský sen, který nás vnitřně naplňuje, posouvá v životě dál a formuje naše sebevědomí. Velkou inspirací projektu je fotbalový superhrdina Lionel Messi, který již mnoho let motivuje děti po celém světě něco dokázat a jít si za svým snem. V samotném ději se však zrcadlí reálný příběh keňského „gangstera“ Martina Kibery Gakonde. Vyrůstal v jednom z nejnebezpečnějších míst Afriky, obklopen kokainem, levnými zbraněmi a lidmi, kteří se živili kriminalitou. Stal se jedním z nich. I přes těžké sociální podmínky se rozhodl změnit svůj život a jít si za svým freestyle fotbalovým snem. Zúčastnil se několika světových šampionátů a stal se úspěšným freestyle fotbalistou. Své dovednosti a zkušenosti dodnes předává dětem v keňských slumech. Učí je kopat do míče a dodává jim odvahu překonávat nelehké překážky, během kterých budou muset napnout veškerou svou sílu k naplnění svého snu.

Taro Troupe (foto Romana Kovacz)
Taro Troupe (foto Romana Kovacz)

V české verzi multižánrového projektu, který propojuje freestyle fotbalovou techniku s tancem, hudbou a komiksem, přizvali tvůrci Daniela Pražáka, kterému se jeho odhodlání a touha stát se mistrem světa ve freestyle fotbalu v roce 2021 splnila. Nepřeberné množství triků a experimentů Daniela Pražáka na scéně doplní tanečník Taro Troupe, který spolupracuje s Losers Cirque Company, a hudebník a multiinstrumentalista badfocus.

Vivat Messi – tým performerů (foto Romana Kovacz)
Vivat Messi – tým performerů (foto Romana Kovacz)

Od samého začátku spolupracuje soubor Spitfire Company s Keňským národním divadlem. Jejich společným cílem je předat hotové představení, které by nezávisle na české účasti pokračovalo v uvedeních, vzdělávalo a motivovalo děti v potřebě osobního rozvoje a víry ve své vlastní sny. Na listopadovou divadelní premiéru následně naváže venkovní tour po keňských městech a vesnicích, ve kterých děti běžně nemají možnost zhlédnout divadlo.

Premiéra projektu VIVAT MESSI souboru Spitfire Company se uskuteční v Divadle Hybernia 19. 6. 2024 v rámci festivalu TANEC PRAHA. Reprízy jsou naplánované na 22. 9., 20. 10. a 17. 11. 2024. Vstupenky na premiéru jsou v prodeji přes webové stránky TANCE PRAHA a GoOut, lístky na reprízu je možné zakoupit přes webové stránky souboru nebo Divadla Hybernia.


Helena Arenbergerová, Václav Kuneš – Where (foto Adéla Havelková)

Co se hraje – inspirace:

18. června: V libereckém Divadle F. X. Šaldy balet Zkrocení zlé ženy, v Anežském klášteře Sancti pod taktovkou Losers Cirque Company, na Jatkách78 Senses od Cirku La Putyka, ve Studiu hrdinů taneční inscenace Fatamorgana. V Azylu78 poslední Kniha džunglí v aktuální sezoně.

19. června Sancti i Senses, ale také 420PEOPLE uvádějí z cyklu 42+ duet Where, a to v Olomouci – v Divadle na cucky. 22. června se duetem přesunou na Švestkový dvůr Malovice.

20. června hostují Losers Cirque Company v Plzni s inscenací Loser(s), která jim dala jméno.

Od 22. června dává Cirk La Putyka sérii oblíbené inscenace Runners.


Kompani Giraff – A Study of Losses (press foto Klara G)
Kompani Giraff – A Study of Losses (press foto Klara G)

AVÍZO: Novou sezónu na Jatkách78 zahájí světová premiéra švédského souboru Kompani Giraff, řada premiér a hostů čeká na diváky až do konce roku
Světová premiéra nové inscenace A Study of Losses švédského souboru Kompani Giraff s původní hudbou indie-folkové kapely Beirut zahájí 10. září novou sezónu v pražském divadle Jatka78. Inscenace volně inspirovaná knihou německé autorky Judith Schalansky Verzeichnis einiger Verluste (Seznam několika ztrát) je založena na magické představě, že vše, co se v průběhu dějin na Zemi ztratilo a zmizelo, si našlo cestu na Měsíc. Mezi nimi i čtyři cirkusoví umělci a řada každodenních předmětů. Inscenace kombinuje nový cirkus, současnou magii a manipulaci s objekty.

Jatka78 po hostování Kompani Giraff nabídnou do ledna řadu dalších premiér nových i stávajících rezidentních umělců. Mladý soubor Manus Art Collective v inscenaci Tepy čar s premiérou 17. září propojí tanec s živou hudbou zpěvačky a producentky Never Sol a živou kresbou výtvarníka Lukáše Musy Musila. 28. září Studio Jantar s mladou generací herců (Prokop Zach, Ondřej Stupka, Maximilián Dolanský, Matěj Havelka a další) představí poprvé na Jatkách78 v inscenaci Ve jménu Hamleta své nové pojetí klasického tématu.

To, že soubor Cirk La Putyka ovládá vedle nového cirkusu i pohybové divadlo, tanec a náročnější experiment, by měla ukázat 27. září premiéra inscenace Hey, Earth! v režii belgického režiséra Thomase Steyaerta. Taneční soubor DEKKADANCERS se na Jatka78 vrátí 31. října s premiérou tanečně-pohybové inscenace nazvané and v režii jednoho z nejvýznamnějších českých tanečníků a choreografů Jiřího Pokorného. Vůbec poprvé přijede 16. listopadu na Jatka78 holandsko-německo-belgické akrobatické trio Knot on Hands s českou premiérou představení Concrete. Euforický přechod do nového roku pak nabídne od 7. prosince do 12. ledna série dvaceti devíti představení novocirkusového kabaretu R.I.E. – Rest In Euphoria. Přesný program i předprodej vstupenek najdou zájemci na www.jatka78.cz.

Švédský novocirkusový soubor Kompani Giraff si pro finální zkoušení a světovou premiéru nejnovějšího představení A Study of Losses zvolil díky předchozí spolupráci právě prostor pražských Jatek78. Inscenace se čtyřmi herci a akrobaty v režii Viktorie Dalborg s původní hudbou americké indie-folkové kapely Beirut zde bude uvedena od 10. do 14. září. Zach Condon, zakladatel a frontman kapely Beirut, pro inscenaci složil osmnáct písní, které v září 2024 vyjdou pod stejným názvem jako samostatné album – dle slov tohoto hudebníka – „nejrozsáhlejší, které kdy udělal.“

„Román Verzeichnis einiger Verluste ve stylu magického realismu zobrazuje život a dějiny jako sérii ztrát a mizení. Říše se rozpadají, budovy se mění v ruiny, kulturní artefakty jsou zničeny, zvířata čelí vyhynutí. Většina ztrát nám zůstává skrytá. Myslíme si, že sledujeme historii, ale v podstatě jde jen o to, co se dočasně uchovalo v obrovském moři ztrát,“ říkají tvůrci o své inspiraci. Je založena na magické představě, že vše, co se na Zemi ztratilo, si našlo cestu na Měsíc. Umělci a řada zapomenutých každodenních předmětů se tak ocitají v atmosférické krajině, kde objekty nesou vzpomínky, sny a přízračné bolesti.

„V představení zkoumáme apokalyptická témata ztrát a zmizení z knihy Judith Schalansky cirkusovým a metaforickým jazykem. Scéna je zasazena do zaniklé krajiny, kde se účinkující a každodenní předměty objevují v prostředí zkroucených ruin. Skvělá hudba Beirut se stala základem představení, posiluje jeho atmosféru a oslavuje krásu života,“ vysvětluje režisérka Viktoria Dalborg.

Zach Condon líčí vznik celé spolupráce: „Na jaře 2023 mě oslovila Viktoria Dalborg, zda bych složil hudbu pro další představení Kompani Giraff. Musím přiznat, že jsem o souboru, ani autorce předlohy nikdy neslyšel. Když jsem si ale přečetl abstrakt knihy a viděl pár videí, hned mě to zaujalo… Nejdříve jsem napsal jedenáct skladeb, Viktoria mě pak požádala, abych je prodloužil a hudba tak pokryla celou délku představení. V té době jsem byl ponořen do zvukových světů inspirovaných sborovou, renesanční a ranou hudbou, díky kterým jsem vše rychle dokončil. V podstatě tak vznikly nové samostatné skladby, k nimž jsem ještě přizval violoncellistku a aranžérku Clarice Jensen se smyčcovým kvartetem. Výsledkem práce je až neočekávané množství hudby. S osmnácti písněmi a téměř hodinou délky jde vlastně o nejrozsáhlejší album, které jsem kdy udělal.“

Kompani Giraff je švédský novocirkusový soubor, který vznikl v roce 2015. Vytváří vizuální unikátní představení založené na poetických příbězích a vášni pro magii v každodenních životních situací. Na těchto základech se snaží prozkoumávat nové možnosti současného cirkusu a využít naše různorodé zkušenosti v oblasti performing arts k vytváření mezioborových uměleckých děl. Tři umělečtí ředitelé s pečlivě vybranými herci vytváří představení s unikátní příchutí vizuální elegance, magie a chytré choreografie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments