Týden s tancem

Blíží se první taneční události nové sezony, které představujeme – nové projekty souborů ME-SA a 420PEOPLE, novinky již chystá i Vize tance.
Performeři 6 Degrees (foto Michal Hančovský)
Performeři 6 Degrees (foto Michal Hančovský)

V Divadle X10 se v září představí 6 Degrees, mezinárodní živá performance kombinovaná se smíšenou realitou
Spolupráce české platformy pro současný tanec ME-SA, kreativního studia Brainz Immersive a kreativní organizace MOTIONHOUSE sídlící v Bruselu, přináší zásadní počin na českou kulturní scénu. Fyzická performance se 2. a 3. září spojí se zážitkem ve virtuální a smíšené realitě, a to na scéně progresivního experimentálního pražského Divadla X10.

Tanečně performativni instalace 6 Degrees čerpá inspiraci z eskalujícího oteplování naší planety. Prostřednictvím pohybu a technologických intervencí, včetně vyspělých technologií virtuální a smíšené reality, splétají tvůrci obrazy odrážející napětí mezi potřebami lidského těla a proměňující se planety. Čtyři performeři s velmi odlišným tvůrčím přístupem Cecile Da Costa, Simona Machovičová, Edita Antalová a Marek Menšík připomínají skrze expresivitu těla a imaginaci křehkost lidské podstaty.

„Projekt je výjimečný už jen samotným složením performerů. Zkušená choreografka, zpěvačka a performerka Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracovala s Farmou v Jeskyni, Spitfire Company a byla oceněná jako tanečnice roku 2018. Simona Machovičová výrazná tanečnice spolupracující s předními tanečními skupinami jako jsou 420PEOPLE, Lenka Vagnerová & Company, BURKICOM. Nekonvenční tanečnice Edita Antalová působící v projektech v Česku i na Slovensku. A tuto trojici doplňuje jedinečný herec, tanečník a performer Marek Menčík, který absolvoval na DAMU v ateliéru Petry Tejnorové,“ vysvětluje kurátorka projektu a art direktorka platformy Martina Hajdyla Lacová.

Zkouška projektu 6 Degrees (foto Michal Hančovský)
Zkouška projektu 6 Degrees (foto Michal Hančovský)

Autory konceptu jsou režisérka, choreografka a dokumentaristka Jamie Lee a tanečník, choreograf a kameraman Stanislav Dobák, zakladatelé uměleckého sdružení Motionhouse. Ve své tvorbě staví na experimentování, snění, vzájemném obohacování a propojování se s dalšími lidmi, umělci, kreativci. V umělecké práci definují kulturu spolupráce skrze výzkum a experimentování s formou a konvencemi, aby otestovali a uplatňovali nové umělecké postupy.

„Měli jsme chuť vydat se opět novým směrem. Navázat na úspěch experimentální pohybové performance SOFT SPOT jinou zahraniční koprodukcí, která nabídne opět neotřelou divadelní formu. Se Stanislavem Dobákem jsme v minulosti spolupracovali na projektech Much More Than Nothing a Supernaturals. V projektu 6 Degrees jsme na tuto spolupráci navázali a společně s režisérkou Jamie Lee vymysleli imerzivní koncept, který propojuje živou pohybovou performanci a virtuální technologie,“ dodává k projektu kreativní producent a ředitel platformy ME-SA Jiří Hajdyla.

Je to poprvé, co se ME-SA pouští do projektu, ve kterém se využívají technologie. Vizí je, aby performativní i technologická složka dohromady tvořily jeden celek, jeden komplexní zážitek. Proto projektu předcházela výzkumná rezidence, kde se ve spolupráci s kreativním studiem Brainz Immersive zkoumaly možnosti propojení obou médií.

Zkouška projektu 6 Degrees (foto Michal Hančovský)
Zkouška projektu 6 Degrees (foto Michal Hančovský)

„Divadelní projekty jsou pro nás od založení studia srdcovkou, takže když přišla nabídka na spolupráci na experimentálním představení, kde se zapojí virtuální i smíšená realita, hned jsem se do projektu nadchnul. Virtuální realitu a divadlo už jsme propojili v projektech s Vosto5 nebo v rámci platformy Brejlando. Ale v 6 Degrees navíc zapojujeme i realitu smíšenou, která fyzický zážitek z představení násobí – divák s headsetem na hlavě sleduje pohyb performera i scénu, to vše ale doplněné o pohyblivé digitální prvky, které jsou součástí ‚vyprávění’,“ vysvětluje Robin Pultera, zakladatel Brainz Immersive.

ME–SA /CZ/ funguje jako otevřená platforma, se zaměřením na autorské projekty a spolupráce s hostujícími choreografy jak z československé, tak mezinárodní taneční scény. Vytváří prostor pro vznik nezávislých uměleckých projektů s důrazem na expresivitu těla a s cílem podněcovat zvědavost o abstraktní pohybové formy. Zárukou této vize je tanečnice, tvůrkyně a umělecká garantka Martina Hajdyla Lacová a kreativní producent a režisér Jiří Hajdyla.

Nezávislé kreativní studio Brainz Immersive /CZ/ jsou technologičtí vizionáři, jejichž posláním je vytvářet „silné značky a nezapomenutelné produkty“, jak říkají. Jejich znalost nejnovějších trendů v oboru umožňuje přicházet s průlomovými koncepty na poli digitální inovace, VR & AR imerzivních zážitků a her. Mají rozsáhlé zkušenosti ze všech průmyslových odvětví včetně automobilového průmyslu, finančních služeb, spotřebního zboží, farmacie a zdravotnictví, zábavy, energetiky, hraček a her, maloobchodu, pohostinství, nemovitostí a kultury. Režisér Ondřej Moravec je tvůrcem prvního českého VR filmu Tmání VR, který premiéroval na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Premiéra 420PEOPLE: Y / why v divadle La Fabrika je za dvěřmi
Blíží se letošní první premiéra souboru 420PEOPLE, která je naplánovaná na 9. a 10. září 2024 od 19:30 v divadle La Fabrika. Nese název Y / why a uzavírá trilogii. Taneční soubor současného tance 420PEOPLE přináší nejnovější choreografii Václava Kuneše, která uzavírá pomyslný triptych složený ze tří děl, jež na sebe vzájemně (nejen časově) navazují. EVER Y WHERE, společná mozaika jejich názvů tak tvoří jednoduchou strukturu propojujícího prvku a tím je základní princip – pohyb: „Pohyb má smysl, když je v prostoru správně načasován.“

EVER je čas aneb „O momentech, které jsou pomíjivé a věčné zároveň.“
WHERE je prostor aneb „O cestě sám k sobě, tedy někam.“
Y / why je smysl aneb „O vtipné, cynické, ale i rozbité realitě.“

„Otázka ‚proč‘ je možná naše první otázka. A může být i ta poslední. Mezi ‚první a poslední‘ ji ale používáme denně. Někdy z opravdové zvídavosti, někdy z absolutního nechápání (některých) jedinců, společnosti a světa kolem nás. Dynamika vztahů jedince a skupiny je nám inspirací pro mnoho tanečních kreací a gagů, ale také pro výlet do nejhlubších zákoutí našich duší.“

V inscenaci tančí Veronika Tököly, Eliška Jirsová, Eliška Hulínská, Filip Staněk, Michal Toman, v alternaci Eduard Adam Orszulik. Hudba je z dílny Exhausted Modern, na inscenaci se podílí jako dramaturgyně Lucie Němečková, dále scénograf Hynek Dřízhal a světelný designér Karlos Šimek.

Ze seminářů Vize tance (foto Dag Markl)
Ze seminářů Vize tance (foto Dag Markl)

Avízo: Vize tance pořádá sympozium zaměřené na inkluzivní taneční metody
Profesní oborová organizace Vize tance zve všechny zájemce na odborné sympozium s názvem Pohybem k vyšší odolnosti a wellbeingu společnosti, které se uskuteční 11. října 2024 v Praze v klubu Letka.

Sympozium je zaměřeno na budování a rozvíjení koncepční spolupráce členů Vize tance a dalších tanečních profesionálů a kulturních institucí se školami a speciálními školskými zařízeními v oblasti kreativního učení dětí a mládeže s cílem implementace inkluzivních tanečních a divadelních metod, “ říká předsedkyně Vize tance Markéta Hrdlička Málková.

Sympozium: Pohybem k vyšší odolnosti a wellbeingu společnosti je koncipováno jako minikonference rozdělené na 2 programové části: blok přednášek (představení projektů a aktivit, sdílení dobré praxe) a moderovanou debata účastníků se zapojením dílčích ukázek praktických tanečních metod, které využívají umělci při práci se znevýhodněnými skupinami dětí a mládeže, ale také dospělých jedinců a seniorů. Mezi hosty sympozia patří: Zden Brungot Svíteková a Lucie Štádlerová s představením aktivit spolku Ostružina pro neslyšící, dále lektorka Dance ability metody Jitka Mozorová, expertka na integraci dětí se zrakovým postižením prostřednictvím kreativního vzdělávání Petra Holá, tanečník a performer Jaro Viňarský a zástupci mezinárodního projektu Dance Well.

Skrze organizaci programu sympozia je dílčím cílem propojit nejen aktivní umělce věnující se tvorbě nebo aktivitám zahrnující inkluzi, ale také regionální zástupce provozující kulturní centra a regionální promotéry,“ říká kurátorka programu sympozia Blanka Marková. Sympozium se uskuteční v pátek 11. října 2024 od 10:30 do 14:00 v pražském klubu Letka. Vstupné na akci je zdarma. Pro registraci a bližší informace k programu sledujte webové stránky a facebookový profil Vize tance.

Vize tance vytváří prostředí pro propojení nezávislých profesionálů v oblasti tance, nonverbálního umění a nového cirkusu po celé České republice. Její síťování a spolupráce přispívají k posílení nezávislé taneční scény a rozvoji pohybového umění. Organizace aktivně vytváří zázemí pro své členy, spolupracuje s jinými platformami, podporuje oborovou advokacii a navazuje partnerství s kulturními a vzdělávacími institucemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments