Týden s tancem
Temporary Collective uvede v české premiéře svou zvukovou performance Silent
V rámci programu Mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu uvede nezávislá platforma Temporary Collective českou premiéru performance Silent, která vznikla v roce 2021 jako reakce na pandemii Covidu-19. Dílo pro veřejný prostor a vlastní svět, který mohou účastníci v jeho průběhu objevovat, se uskuteční 9. října v 16.00 a 17.30 na náměstí Republiky v Praze.
V průběhu pětatřicetiminutové zvukové performance nejsou diváci pouze pozorovateli dění, ale i jeho součástí, každý sám za sebe. Se sluchátky na uších a za přítomnosti tanečnice a choreografky Terezy Ondrové naslouchají instrukcím. První audio začne jeden hlas, je následován dalším, a společně vytvářejí sérii hlasů, které se propojují v jednotné krajině myšlenek a pohybu.
„Performance Silent vznikla v roce 2021 a reagovala na pandemii viru Covid-19, na její dopad na veřejný prostor, na uzavřené hranice a nemožnost cestování, na obnaženou zranitelnost našich těl. Jak se my, jako jednotlivci v takovém světě navzájem propojujeme? Co si tělo pamatuje a co už si nepamatuje? A dokážeme vytvořit nové vazby? Můžeme v takovém světě zažívat blízkost? Jak se naše těla změnila v této době? To jsou některé z otázek a myšlenek, které jsou středem tohoto díla. Jaké na ně nalézáme odpovědi i v roce 2024 v kontextu současné společenské situace?“ komentují tvůrci.
Hlasy, které diváci a zároveň účastníci slyší, patří Tereze Ondrové, Markétě Vacovské, Kateřině Císařové, Peterovi Šavelovi, Zai Xu, Evě Priečkové a Petře Hauerové. Za jejich doprovodu se mohou ponořit do vlastního světa i svobody a objevovat nové dimenze blízkosti druhých lidí i vnímání veřejného prostoru. Performance se uskuteční v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu, vstupenky jsou k dostání na webu festivalu.
Pohybové inscenace hostují na festivalu KULT
Sedmadvacátý ročník největší divadelní přehlídky v Ústeckém kraji probíhá od 9. do 18. října. Nebude na něm chybět ani několik inscenací z oblasti pohybového divadla. Soubor FysioART představí 12. října od 10:00 a od 14:00 hodin (veřejný sál Hraničář) inscenaci pro nejmenší diváky Pomerančová lodička. Pohybově-objektová klauniáda nejen pro děti je doplněná pohybovou herno-dílnou pro děti. Inscenace je uzpůsobena pro děti od sedmi měsíců do tří let. Pro diváky od 6 let a dospělé přináší 15. října od 10:00 a 17:00 hodin (veřejný sál Hraničář) svou sólovou inscenaci Pohádka pro odvážné performer Andrej Lyga. Hned 16. října se v programu od 19:00 hodin (Činoherní studio) představí Miřenka Čechová a Radim Vizváry s inscenací Light in the Darkness. Cirk La Putyka uvádí 17. října od 19:00 hodin (Severočeské divadlo) svůj nejnovější počin Hey, Earth!
Soubor BURKICOM se v nové premiéře ptá: Mohou být humanoidi lidštější než my sami?
Nová inscenace Jany Burkiewiczové zavede diváky do světa vědeckofantastických objevů: „Na troskách lidské existence vznikne nový život, který Slunce vdechne dávno odloženým strojům. Humanoidi ožívají. Začíná nová etapa života na zemi.“ Inscenace Slunce slibuje diváky provést multimediálními prostředky až na konec lidské budoucnosti. Premiéra proběhne 10. a 11. října v multimediálním prostoru Archa+ v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu.
Soubor při přípravě absolvoval tvůrčí rezidenci v Holstebro Dance Company. Projekce k inscenaci připravili fotografka Michaela Karásek Čejková a režisér Tomáš Luňák, hudbu složil Jiří Konvalinka, kostýmy a scénografii připravil Marek Cpin. Inscenace se zabývá otázkou, co se stane s umělou inteligencí, když začne žít svým vlastním životem ve světě bez lidí. „Apokalyptická sci-fi po konci světa, který, jak říká Jana Burkiewiczová, byste si přáli zažít.“
Tanečníci inscenace pocházejí doslova z celého světa. Zatímco italský tanečník Lorenzo Giovannetti, v Dánsku působící slovenská tanečnice Paulína Šmatláková a v Praze usazený, byť na Slovensku a v Německu také působící slovenský tanečník Michal Heriban se už v inscenacích BURKICOM objevili, Elena Praastrup Nielsen a Hikaru Osakabe byli do projektu vybráni na základě březnové mezinárodního konkurzu. Zajímavostí je, že Elena v minulosti prošla právě souborem Holsterbro Dance Company, zatímco Hikarova cesta do Prahy vedla přes klasický balet v Japonsku a Kanadě a následné současné projekty v Mnichově.
„Umělou inteligenci jako dosavadní vrchol technologického vývoje vytvořili lidé jako službu. Každým otevřením Spotify nebo iMusic používáme umělou inteligenci, která nás lépe a lépe a lépe definuje. Vnímá naše potřeby a přání, stará se o nás a zároveň nás tím uzavírá do našeho vlastního já, ve kterém nás nic nezaskočí. Snad ze strachu o zneužití jsme A. I. vtiskli výrazně kladné lidské vlastnosti – pokoru, snahu porozumět, vyhovět. Naprogramovali jsme jí jako sen o sobě samých, vytvořili stroje jako nástroj obrazu někoho, kým bychom sami chtěli být a co bychom chtěli umět,“ popisuje téma představení autorka konceptu a choreografka Jana Burkiewiczová. Tanečníci v představení symbolicky znázorňují humanoidy ve světě bez lidí po blíže nespecifikované apokalypse. Byli zrození, aby nám sloužili, ale my zde již nejsme. Bloudí ve svých programech a v záblescích svých dat nacházejí člověka sami v sobě. Tak jako v samotném představení.
Program symposia: Pohybem k vyšší odolnosti a wellbeingu společnosti
Sympozium: Pohybem k vyšší odolnosti a wellbeingu společnosti, které organizuje Vize tance v pátek 11. října v klubu Letka, je koncipováno jako minikonference rozdělená na 2 programové části: blok přednášek (představení projektů a aktivit, sdílení dobré praxe) a moderovaná debata účastníků se zapojením dílčích ukázek praktických tanečních metod, které využívají umělci při práci se znevýhodněnými skupinami. Sympozium má za cíl posílení současného pohybového umění prostřednictvím sdílení dobré praxe a síťování mezi pohybovou a tanečně-terapeutickou scénou, zástupci regionálních center a poskytovateli kreativního vzdělávání. Celé sympozium bude tlumočeno do znakového jazyka.
PROGRAM:
10:00 Registrace
10:30 – 10:40 Zahájení Markéta Hrdlička Málková
10:40 – 11:00 Jitka Mozorová, přednáška: Tanec nezná handicap!
Jitka Mozorová představí metodu tanečně pohybové terapie a DanceAbility a možnosti využití těchto metod při práci s dětmi se specifickými potřebami (mentální a tělesné postižení, poruchy autistického spektra, ADHD).
11:00 – 11:20 Markéta Perroud, přednáška: projekt DanceWell
Markéta Perroud popovídá o rozsáhlém mezinárodním projektu DanceWell, na kterém se podílí mnoho českých tanečníků. Jaké přínosy a možnosti během participace objevili? Jak se získanou metodikou budou pracovat dál?
11:20 – 11:40 Jaro Viňarský, přednáška: Chráněné území
Jaro Viňarský bude mluvit o své zkušenosti s vlastní inkluzí do světa jedné jinakosti. O procesu vytváření choreografií pro Divadlo s Pasáže – profesionální divadlo pro herce s postižením v Banské Bystrici na Slovensku.
11:40 – 12:00 PAUZA, networking
12:00 – 12:20 Zden Brungot Svíteková, Lucie Štádlerová a neslyšící performerka a tanečnice Věra Sagulová, přednáška: Ostružina a Neslyšící.
Zden B. Svíteková a kol. představí své zkušenosti a sdílení praxe z tanečních workshopů pro neslyšící děti, které pod spolkem Ostružina organizují již několikátým rokem.
12:20 – 12:40 Petra Holá, přednáška: Edukace a integrace osob se zrakovým postižením
Petra Holá publiku představí metody nastavení spolupráce a podpory zapojení dětí se zrakovým postižením nejen do školní tělesné výchovy, kurzovní výuky na škole i mimo školu a pomoc při dalších pohybově zaměřených aktivitách žáků se zrakovým postižením ve volném čase, a to i formou působností konzultantů pohybových aktivit.
12:40 – 13:00 PAUZA
13:00 – 13:30 praktické ukázky metody tanečně pohybová terapie a Danceability, Jitka Mozorová
13:30 – 14:30 moderovaná diskuze s aktéry: neformální společná diskuze propojující témata: inkluze, zapojení sociálních skupin do uměleckých projektů, příprava dramaturgického plánu v regionu s ohledem na inkluzi a sociálně znevýhodněné skupiny, kreativní vzdělávání
Registrace je možná na tomto odkazu.
Proběhne 17. ročník festivalu TANECVALMEZ 2024
V říjnu se ve dvou dnech vrací festival TANECVALMEZ, který přinese choreografie, taneční workshopy a diskuze na téma vztahů, politiky i lidských emocí. 17. ročník festivalu TANECVALMEZ se uskuteční 11. a 12. října ve Valašském Meziříčí a v Zašové a slibujeinscenace, které se nebojí překračovat limity mezi pohybem, emocemi a současnými tématy. Program nabídne tři výrazné choreografie, jedno představení v kategorii Young Artist, mnoho tanečních workshopů, ale také řízenou diskuzi.
Festival zahájí I Carry, You Hold izraelské umělkyně Olivie Court Mesa, která zkoumá dynamiku vztahů mezi mužem a ženou a odhaluje krásu rovnosti a vzájemného objevování, kde nejde o vítězství ani prohru. V pátek se mohou diváci těšit také na Father Politics od švýcarské Company MEK. Umělecký ředitel a choreograf Muhammed Kaltuk se v tomto díle zaměřuje na to, jak politika ovlivňuje emoce a polarizuje společnost. Sobotní program nabídne představení Why Things Go Wrong v podání souboru 420PEOPLE. Autorka Sylva Šafková v něm diváky vybízí k zamyšlení nad tím, jak blízko může být neviditelné zlo a jak často přehlížíme jeho důsledky.
Festival opět dává prostor mladým talentům a začínajícím choreografům. V předprogramu tak diváci uvidí dílo Emotional Non-Existence, semestrální práci letošní Young Artist – Kateřiny Zemanové z bratislavské VŠMU. Její choreografie se soustředí na otázku, jak by naše existence vypadala bez základních lidských emocí.
TANECVALMEZ však není jen o představeních. Je to také příležitost pro žáky základních uměleckých škol, pro něž je připraveno až 9 workshopů vedených lektory různých tanečních stylů, kde mladí tanečníci mohou rozvíjet své dovednosti a experimentovat pod vedením odborníků. Součástí programu pro mládež je také debata, která nabídne prostor pro hlubší diskuzi o současných trendech a výzvách v tanečním světě. Festival, který pořádá Základní umělecká škola B-Art z Valašského Meziříčí, dlouhodobě usiluje o rozšiřování povědomí o současném tanečním dění mezi tanečníky a tanečnicemi školního věku. Více informací o dění na festivalu na webu festivalu a sociálních sítích.
Charitativní gala ND Brno
V sobotu 12. října bude Janáčkovo divadlo hostit výjimečný umělecký projekt s mimořádným společenským přesahem. Na scéně NdB se bude konat již druhý ročník baletního galavečera na podporu Masarykova onkologického ústavu za účasti baletních hvězd z nejprestižnějších evropských divadel. Projekt vznikl s cílem zlepšit kvalitu péče o onkologicky nemocné pacienty. Události jako tato nejenže přinášejí finanční prostředky pro zajištění a podporu léčby, ale také šíří povědomí o onkologických onemocněních a vyvolávají solidaritu mezi lidmi. Baletní umění má moc dotknout se srdcí diváků a přenést emocionální zprávu, a proto je ideálním nástrojem k podpoře takového účelu.
První ročník benefičního galavečera se setkal s velikým úspěchem. V rámci večera Tancem pro život a následující sbírky se podařilo pro Masarykův onkologický ústav získat 714 815 Kč. Díky této částce mohl Masarykův onkologický ústav pořídit šest polohovacích lůžek s váhami v celkové hodnotě 1 200 000 korun.
„Je potěšující, že hvězdy předních baletních souborů Evropy chápou význam této akce a s nebývalou ochotou přislíbily svou účast. Program je mimořádně bohatý a stejně jako v loňském roce nabídne vyváženou kompozici ukázek klasického, neoklasického a současného baletu,“ uvádí Balet NdB na svých stránkách.
V první polovině večera diváci zhlédnou klasická pas de deux ze slavných baletů jako Spící krasavice, Labutí jezero, Don Quijote, La Sylphide, Giselle, Bajadéra či Korzár. Druhá polovina bude věnována fragmentům z baletů a choreografií například Fredericka Ashtona, Marca Goeckeho, Sol Léon a Paula Lightfoota nebo uměleckého šéfa domácího baletu Mária Radačovského.
Pozvání na benefiční galavečer přijaly hvězdy světového a evropského baletu, mezi nimiž jsou Sae Eun Park a Milo Aveque z baletu pařížské Opery, Iana Salenko a Marian Walter ze Státního baletu Berlín, Maria Eichwald a Martí Paixá ze Stuttgartského baletu, Anastasia Matvienko z Slovinského národního baletu, Victor Caixeta, Anna Tsygankova a Giorgi Potkishvili z Holandského národního baletu a další sólisté z Budapešti, Prahy a pořádajícího brněnského baletu. V moderní části přivítáme také hosty z baletu v Bordeaux, Nizozemského tanečního divadla v Haagu a opět domácí sólisty i juniorský soubor Balet NdB 2.
Sídliště bláznů, novinka Andreje Lygy
Performer, mim, tanečník Andrej Lyga představí v neděli 13. října svou novou inscenaci pro diváky od 7 let, a to už v 15:00 hodin. Co inscenace slibuje? „Na první pohled obyčejné sídliště. Dny plynou svým ustáleným tempem. Život a vztahy mají svůj nepsaný řád a pořádek. Dokud se to nestane… zločin. Všechno se změní. Všichni jsou podezřelí. Díváte se pozorně? Detektiv Bauer musí odhalit pachatele z řad obyvatel sídliště. Podaří se mu záhadu vyřešit? Bez vás, malých detektivů, to nedokáže. Připravte si pozorovací schopnosti, zbystřete smysly a pusťte se s námi do práce.
Sídliště bláznů, detektivní inscenace pro dětské publikum (7+), využívající techniku imaginární pantomimy, charakterových masek a je bez zbytečných slov.“
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]