Týden s tancem

Po zimní hibernaci opět ožívá kulturně-komunitní prostor co.labs_park; Studio ALTA otevírá 17. Sezonu: ve čtvrtek a v pátek v Libni; začne festival Divadelní Flora, představí i tanec; večer studentů choreografie HAMU v neděli v KD Mlejn; Double Trouble: Talaga meets Janypka ve Venuši, předcházet bude v pondělí SOMA.
Co.labs_park (foto Karel Kunc)
Co.labs_park (foto Karel Kunc)

Po zimní hibernaci opět ožívá kulturně-komunitní prostor co.labs_park
Kulturní centrum CO.LABS otevírá svůj outdoorový prostor co.labs_park. Prostředí poskytuje prostor pro kulturně-komunitní akce, setkávání, odpočinek či trávení času s blízkými a to přímo v centru Brna. „S otevřením co.labs_parku se tak otevírá prostor pro inspiraci, kreativitu a relaxaci a to nejen pro kulturní obec, ale i širokou veřejnost,“ říkají organizátoři.

Opětovné zahájení provozu co.labs_parku se uskuteční v pátek 9. května, kdy v prostoru proběhne premiéra inscenace ZAHRA(D)NICE, na kterou naváže vernisáž soch studentstva FaVU. Akce bude probíhat celé odpoledne a večer od 16.00 do 22.00 hodin. Návštěvnictvo si bude také moci něco ugrilovat, vyměnit rostliny nebo knihy v rámci swapu, dát si pití na baru nebo se zúčastnit Q&A s lidmi z centra CO.LABS a dozvědět se více o možnostech spolupráce. Večer se bude nést v doprovodu techno setu od DJe Zdvořika. Během dne bude probíhat také sbírka školních potřeb na dobročinnou akci FREESHOP.

Co.labs_park (foto Karel Kunc)
Co.labs_park (foto Karel Kunc)

Kulturní program zahájí premiéra site-specific performance ZAHRA(D)NICE v 18.00, kterou uvádí CO.LABS v rámci podpůrného programu pro mladé talenty a umělectvo. Inscenace nás zavede do imaginární krajiny, kde čtyři zahradnice objevují a pozorují nové formy rostlinných organismů, které jako jedny z mála přežily extrémní podmínky klimatických změn a byly schopné se adaptovat. Snaha zahradnic porozumět vlastnostem těchto druhů a stát se součástí nové kultury je vede k těsnému kontaktu s novými formami. Koncept performance vytvořila Lucie Vrbíková, performovat budou Barbora Matějková, Lucie Vrbíková, Hana Kokšalová a Anna Bureš, hudbu k vystoupení vytvořila Ema Pilařová apartneři projektu jsou REZI.DANCE Komářice, Festival Take Cake a CO.LABS.

Po premiéře proběhne od 19.00 vernisáž Atelijérovka. Studentstvo a absolventstvo ateliéru sochařství na Fakultě výtvarných umění v Brně vystaví vybrané práce a představí široké spektrum přístupů k současnému umění a tvorbě. Na slavnostní zahájení naváže komentovaná prohlídka s autorstvem, díky které může návštěvnictvo nahlédnout do procesů tvorby, inspirací a konceptů. Celý program zakončí DJ Zdvořik svým výběrovým techno setem, který začne ve 20.00 hodin.

Zahajovací akcí to ale nekončí! Cílem provozování co.labs_parku je vytvoření dynamického prostoru pro brněnskou kulturní scénu a komunitu: „CO.LABS chce poskytovat lokálnímu umělectvu, tvůrcovsvu i široké veřejnosti místo, kde se každý může cítit bezpečně a komfortně. Co.labs_park je místem, které je i během rekonstrukce kulturního centra otevřeno pro všechny. Prostor poskytuje možnosti pro různorodé trávení volného času – práci, zábavu, oddech, grilování či setkávání se s blízkými a komunitou nebo pořádání vlastních eventů (veřejných i soukromých). Během jarní a letní sezóny budou v co.labs_parku probíhat akce a umělecké rezidence kulturního centra CO.LABS.“ Více informací na webu CO.LABS, nebo na FB a IG účtech centra.

Z choreografie Eszter Salamon (foto Alain Roux)
Z choreografie Eszter Salamon M/Others (foto Alain Roux)

Začne festival Divadelní Flora, představí i tanec
Od 9. do 19. Května se v Olomouci odehraje multižánrový festival Divadelní Flora, mottem 28. ročníku je „Rovnost“. Festival představí nové divadelní počiny z tuzemska i zahraničí a vyvrcholí reprezentativní přehlídkou slovenského politického divadla. Na programu je činohra, multižánrové a alternativní divadlo, ale i současný tanec a taneční divadlo. Z této oblasti přikládáme data a (originální) anotace projektů:

Neděle 11. 5.
16:30–17:40      S-klub
Lenio Kaklea: Chemical Joy (Bodhi Project Salzburg)
Pětice interpretů zkoumá fenomén mládí v dynamické a syrové  choreografické partituře respektované řecké tvůrkyně. Mnohovrstevnaté, provokativní dílo, jež v odvážně explicitních sekvencích tematizuje různé polohy toho, co znamená „být dospívajícím“. Formálně nespoutaná show plná dýmu a kvalitní pop music!

Pondělí 12. 5.
11:00–12:00      Konvikt | šapitó | volný vstup: Chemical Joy | beseda k inscenaci
16:30–17:00      S-klub
Angela Nwagbo & Siaka Toure: Confluence
„Mým posláním je vyvrátit etnocentrismus, ukázat, jak moc jsme si všichni podobní a vzdát úctu africkým kulturám a filozofiím, jimiž jsem měla možnost se inspirovat.“ – Angela Nwagbo
Tanečně-hudební duet česko-nigerijské performerky a senegalského perkusisty o hledání kulturní a sociální sounáležitosti.
17:15–18:00      beseda

Úterý 13. 5.
16:30–17:50      Central
Eszter Salamon: MONUMENT 0.7: M/OTHERS
Zkoumání vztahu matky a dcery skrze tělesný dialog Eszter Salamon a Erzsébet Gyarmati – v těsném kontaktu s diváky, kterým nabízí naprosto unikátní intimní prožitek. První tuzemské hostování renomované choreografky a performerky, prezentující svá díla v nejvýznamnějších divadelních i muzejních sálech celého světa.

Středa 14. 5.
11:00–12:00      Konvikt | šapitó | volný vstup
Monument 0.7: M/Others | beseda k inscenaci

Čtvrtek 15. 5.
17:00–17:45      Central
Tomáš Janypka: LONESOME COWBOY
„Kovboj je pro mě popkulturní ikona i někdo, kdo se stará o zvířata v krajině. Kovboj je taky hledačem diamantů…“ – tanečník a choreograf Tomáš Janypka
(širší nominace na Cenu Thálie za oblast alternativního divadla)
Osobitý komentář k archetypální postavě muže-kovboje v nynějším světě, jehož průvodním znakem je osamělost. – Muže, jenž se nebojí ukázat svou křehkost a zranitelnost.

Pátek 16. 5.
11:00–12:00      Konvikt | šapitó | volný vstup
Lonesome Cowboy | beseda k inscenaci

Pondělí 19. 5.
16:30–17:10      Konvikt | Divadlo K3
threeiscompany & Jaro Viňarský: IHOPEIWILL
Jak si představujeme budoucnost? – Nejen pro sebe, ale i pro generace po nás? Jaký svět jim přenecháme? Apelativní gesto choreografa Jara Viňarského a souboru threeiscompany – s fyzicky neobyčejně disponovanou Soňou Ferienčíkovou – obdrželo výroční Cenu Dosky v kategorii Mimořádný počin v tanečním divadle. Symbolický epilog čtyřdenního fokusu na angažovanou divadelní tvorbu sousední země, v níž je hlas nezávislé kultury politicky umlčován.
17:15–18:00      beseda

Večer choreografií studentů HAMU (foto archiv HAMU)
Večer choreografií studentů HAMU (foto archiv HAMU)

Večer studentů choreografie HAMU v neděli v KD Mlejn
KD Mlejn
už tradičně uvítá studenty choreografie HAMU a jejich program. Tentokrát se komponovaný večer uskuteční v neděli 11. května jako ročníkové představení studentů 2. ročníku. Na programu jsou tyto choreografie:

Barbora Sváčková: NeZ(a)traceni
Generace, která se ocitla v bodu zlomu a její situaci jen těžko vystihne nějaké písmenko či definice. Generace vystavovaná pocitům, že život ubíhá až moc rychle a že den má málo hodin na to, aby stihli vše, co se od nich očekává. Generace zrozená v době bez sociálních sítí, jež ale dnes výrazně řídí její život. Generace lidí, kteří zakusili dospělého světa a nestačí se divit.

Vojtěch Brož: Non-objective forms
Tři těla a množství tyčí. Subjekt a objekt, jedna ku jedné. Konstrukce a dekonstrukce. Na hranici rozpadu. Non-objective forms kombinuje prvky choreografie a instalace. Vychází z odkazu Oskara Schlemmera a skrze tvorbu neustálého napětí mezi tělem a tyčemi dehierarchizuje vztah subjektu s objektem.

Simona Dejmková: Pater
Někdo, kdo tě vyhodí do vzduchu a zase chytí. Kdo vymyslí pravidla hry, ale občas je sám poruší. Někdo, kdo umí být pevný jako zeď, ale někdy se za ní taky schová. Hranice mezi jistotou a tajemstvím, mezi tím, co je dáno, a tím, co se dá vymyslet. Co zůstane, když se pravidla změní? A kdo je vlastně určuje?

Tomáš Janypka – Lonesome Cowboy (foto Adam Mráček)
Tomáš Janypka – Lonesome Cowboy (foto Adam Mráček)

Double Trouble: Talaga meets Janypka ve Venuši, předcházet bude obnovená SOMA
V úterý 13. května se ve Venuši ve Švehlovce potkají na jednom jevišti se svými sólovými projekty performeři Tomáš Janypka a Martin Talaga. Představení začíná ve 20:00 hodin. Téma (nejenom) toxické maskulinity je v roce 2025 tak staré, jak lidstvo samo, a přesto umělectvo nachází další vrstvy, které se nabízejí k prozkoumání. Queer platforma Pinkbus a Tomáš Janypka (soubor ZDRUHESTRANY) přinášejí exkluzivní „double trouble večer“ – dvě kritikou oceňované autorské sólové výpovědi dvou slovenských performerů: Martina Talagy a Tomáše Janypky. „Jak je možné definovat maskulinitu ze dvou opačných konců sexuální binarity? Co to znamená být jednotlivcem v dnešní společnosti? Jak se má samota a senzualita?“

Program:
20:00 – Lonesome Cowboy
21:00 – The Headless Mule
21:40 – PiNKPANEL: diskuze s tvůrci

Helle Bach a Tomáš JanypkaLonesome Cowboy
Každý člověk je takový osamělý kovboj, do kterého se otiskává krajina, která ho obklopuje – hory, město, svět myšlenek, obrazů, ideálů, ikon a lidského chování. Lidé se ocitají na prahu rozsypané doby, kdy mohou přestat hledat na mapě návodů, ve stopách hrdinství a v poušti vzorů a vzpomínek z minulosti. Mohou rýsovat vlastní individuální mapy, kde nevládne hierarchie mezi příběhy a kde jemnost, nejistota a pochyby jsou kvalitou stejně jako rozhodnost, síla a neohroženost. Co všechno by mohl a měl pojmout ideální kovboj v dnešní době? Jaký by byl ideální kovboj v podobě muže – Tomáše Janypky.

Osamělost jako otázka i odpověď.
“Once upon a time, there was a man, or a boy, a cowboy.”

Martin Talaga – Headless Mule (foto Anežka Medová)

Martin TalagaThe Headless Mule
„The Headless Mule“ (portugalsky „Mula-Sem-Cabeça“) je mýtická postava v brazilském folklóru, která zobrazuje ducha ženy, která byla Bohem prokleta za své hříchy. Legenda říká, že pokud žena svede kněze, promění se každý čtvrtek o půlnoci v mulu (kříženec osla a klisny) s plameny ohně místo hlavy a zahubí vše, co jí přijde do cesty. Dnes to lze nazvat „Slut-shamingem“. „Slut-shaming“ je forma šikany – prostřednictvím ponižování lidí, zejména žen a dívek, které jsou vnímány jako porušení očekávání chování a vzhledu v souvislosti se sexualitou. Často se používá i v souvislosti s homosexuální menšinou, která může čelit nesouhlasu se sexuálním chováním považovaným za promiskuitní.

Ovšem už v pondělí 12. května ovládne Venuši ve Švehlovce jiná produkce Pinkbusu a Martina TalagySOMA. Ve středu inscenace stojí lidské tělo. Pohybový slovník je postaven na fyzických (ne)možnostech. Co všechno je tělo schopno vyjádřit? A kde jsou jeho limity? Projekt choreografa Martina Talagy je inspirován výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným: „Výrazný trend, přítomný v minulosti, avšak v současnosti stále více se rozmáhající, akcentující vnější krásu nad bohatostí vnitřního světa.“ Performance proto putuje po bílých, chladných, na krásu připravených galeriích a výstavních prostorách, přičemž se vždy něčím odlišuje – zaměřením, počtem performerů, zobrazováním. Čerpá inspiraci z prostoru, z jeho dějin, zaměření nebo jeho přítomnosti.

I když původně vznikl projekt jako part pro tři performery, v současnosti se jedná o mnohem otevřenější koncept, adaptovatelný jak na množství, tak i na těla performerů. Představení bude spolu-dotvořeno v rámci workshopu Tvůrčí proces v praxi – Martin Talaga je výjimečný právě v mísení, rozmělňování, přizpůsobování silné myšlenky, formálně promyšlené hry s přátelským jazykem pro všechny.

Studio ALTA v Libni ožívá pod širým nebem (foto Simona Rybová)
Studio ALTA v Libni ožívá pod širým nebem (foto Simona Rybová)

Studio ALTA otevírá 17. Sezonu: ve čtvrtek a v pátek v Libni
Studio ALTA
zahajuje ve čtvrtek a v pátek, tedy 8. a 9. května hlavní programovou sezonu – potřetí na místě bývalého pivovaru v Libni, naposledy v plně venkovním režimu. Rekonstrukce nového sídla kulturního centra pokračuje a otevření interiérů veřejnosti se plánuje na příští rok. Do té doby nabízí ALTA pestrý program pod širým nebem, ve veřejném prostoru či na partnerských scénách v rámci projektu ALTA TOURS.

Sezona 2025 je prvním dílem nového programového týmu ve složení Alica Minar, Orin Rodriguez, Roman Poliak a Tobiáš Nevřiva, kteří navazují na působení dlouholeté umělecké ředitelky Lucii Kašiarové a kurátora Petra Dlouhého. Rozhovor s tímto týmem si můžete připomenout na našich stránkách zde. Koncepčně dramaturgie pokračuje v zavedeném systému tematických bloků, které představují tvorbu zaměřenou na vybraná témata během několika soustředěných dní.

Úvodní blok SPARK otevře 8. a 9. května sezónu dvěma nabitými dny – k vidění budou inscenace souborů tYhle a Temporary Collective, performance tanečnice Martiny Hajdyly navazující na Cenou Thálie oceněné Bodies in Progress či program zaměřený na Parent-Friendly Culture pro rodiče malých dětí. V květnu následuje NATURA EXTREMA věnovaná ekologickým tématům v performance a v červenci naváže SENSUAL věnovaný rozšířenému smyslovému vnímání živého umění.

Významnou součástí sezóny zůstávají rezidenční programy, které letos zaznamenaly mimořádný zájem umělecké scény. Studio ALTA podporuje tvůrčí projekty v několika liniích – od individuálních a studentských rezidencí až po mezinárodní spolupráce. Nově se zapojuje do aktivit Anna Lindh Foundation, která podporuje kulturní výměnu mezi Evropou a oblastí Blízkého východu, a pokračuje také v realizaci projektů podpořených Visegrádským fondem. Nadále se podílí na vzniku nových koprodukčních projektů – letos například ve spolupráci s Nelou H. Kornetovou a Jarem Viňarským

Navzdory probíhající rekonstrukci přináší Studio ALTA i letos pestrou kulturní nabídku a příležitosti k setkávání, sdílení a objevování současného umění v Libni i za jejími hranicemi. Podrobnosti o programu naleznete na webu ALTY.

Jednou větou:

Věra Ondrašíková jako otvírák festivalu Off Europa
V sobotu 10. Května uvede Věra Ondrašíková se svým kolektivem inscenaci Witness. Vystoupení otevře festival Off Europa, na scéně Theater der Jungen Welt v Leipzigu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře