Týden s tancem

Zlatá Praha 2019
Ve středu 25. září začíná šestapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha, který přinese nejen nevšední divadelní, taneční i filmové zážitky, ale také hudební vystoupení a bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Chybět nebude ani tanec se StarDance.
„Do letošního ročníku Zlaté Prahy se přihlásilo na sto snímků z celkem devatenácti zemí a jsem velmi rád, že každý je jiný. Objeví se mezi nimi tradiční portréty jako třeba ten o operní hvězdě Cecilie Bartoli, zajímavé pohledy do historie stepu či na fenomén jódlování. Ale také si zatancujeme v Arktidě, nahlédneme do osudů geniálního italského skladatele a přitom dvojnásobného vraha Carla Gesualda a prožijeme třeba i logistický problém baletního souboru, který si s sebou na každé představení během turné veze několik tun hlíny. Součástí festivalu budou i tři výjimečné projekce portrétů tří výjimečných mužů: Jiřího Bělohlávka, Adama Plachetky a Jiřího Kyliána,“ shrnuje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.
Nové dokumenty o výrazných mužích české umělecké scény se na festivalu Zlatá Praha představí široké veřejnosti vůbec poprvé. Premiérový snímek Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ zachycuje citlivou osobnost uznávaného českého dirigenta. „Měl jsem možnost Jiřího Bělohlávka vidět především při práci na zkouškách a jako laika mě překvapilo, v jakém klidu a rychlosti dochází k nazkoušení děl, se kterými se pak jde rovnou před obecenstvo nebo na nahrávání na zvukové nosiče či pro televizní záznam. Musím ale předeslat, že jsem zblízka práci pana Bělohlávka sledoval pouze poslední dva roky jeho života a to byl on i ansámbl, především jeho zásluhou, ve vrcholné kondici. I když byl vážně nemocen. To však na jeho pracovní energii nebylo znát. I tato indispozice měla podle mého vliv na souznění s orchestrem a jakousi nevyslovitelnou křehkost, která se odrážela ve vztahu dirigent – orchestr vlastně jen, lze-li to tak říci, v dobrém. To se pak přenášelo i na posluchače a diváky v hledišti,“ popisuje setkání s umělcem režisér dokumentu Roman Vávra.
Portréty současných výrazných tváří české umělecké scény pak představí dva dokumenty. Do zákulisí příprav špičkové baletní choreografie diváky přenese snímek Jeden rok v životě Jiřího Kyliána, pohled do nejslavnějších operních sálů pak nejen milovníkům klasické hudby zprostředkuje snímek Adam Plachetka, cesta na vrchol. Režisérem dokumentů je Martin Kubala. S Jiřím Kyliánem natáčel od září 2018 do léta letošního roku. Zachytil v něm ty nejzajímavější momenty, které umělec během natáčení prožil – inscenování komponovaného programu Mosty času, v němž se souborem pražského Národního divadla připravil retrospektivní večer složený ze svých nejvýznamnějších choreografií, či březnovou inauguraci mezi členy Akademie krásných umění v Paříži. To vše v kombinaci s přiblížením osobního života v Haagu, kde Jiří Kylián trávil letní měsíce. Unikátní dokument tak divákům dovoluje nahlédnout nejen do procesu příprav baletních vystoupení, ale i do soukromí světového choreografa. Premiéra snímku Jeden rok v životě Jiřího Kyliána se uskuteční v pátek 27. září v 18.30 hodin ve velkém sále Nové scény Národního divadla. Kapacita sálu je však prozatím vyčerpaná.

V rámci Speciálních projekcí uvidí diváci v provozní budově B 26. září od 11.00 hodin humornou taneční gangsterku souboru Dekkadancers Poslední večeře a v 15:45 záznam inscenace Kylián – Mosty času v podání Baletu ND, tedy choreografie Žalmová symfonie, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců. Záznam kyliánovského programu natáčel rovněž Martin Kubala, projekce už je plně vyrezervovaná.
Videotéka je opět připravena ne foyer nové scény Národního divadla. Nabídne několik desítek nejnovějších hudebních, tanečních a divadelních snímků z celého světa, které natočili renomovaní režiséři v průběhu posledního roku. Kategorie snímků jsou dvě, performing arts a dokument. Videoboxů je instalováno čtyřicet, ale díky Wi-Fi pokrytí bude možné v době konání festivalu zhlédnout snímky pod zaheslovaným přístupem na místě i na vlastním zařízení (notebook či tablet). Zhlédnout lze například program Tři české kvartety Pražského komorního baletu a Zemlinského kvarteta, Mou vlast bratří Bubeníčků, kterou inscenovali v červnu 2018 na Staroměstském náměstí, dokument o Alexandru Ekmanovi v období tvorby premiéry Play pro pařížskou Operu, různé krátkometrážní dokumenty a kousky z žánru dance for camera i celovečerní dokumentární filmy, záznam představení Les Ballets de Monta-Carlo Nacho Duato: Bílá temnota / Joseph Hernandez: Levandulové pošetilosti nebo Nurejevovo Labutí jezero z Královského baletu v Londýně.
Kromě stovky unikátních soutěžních snímků a tří premiérových projekcí pro veřejnost nabídne Zlatá Praha také obvyklý doprovodný program. Slavnostního zahajovacího koncertu Ladies Music Night se od 20:20 zhostí uznávané interpretky současné české hudební scény. V pátek 27. září, třetí festivalový den, roztančí piazzetu Národního divadla hvězdy oblíbeného televizního pořadu StarDance. Pozvání na zábavné odpoledne přijali nejen předchozí vítězové, ale i soutěžící nadcházející jubilejní řady. Interaktivní program pro děti i dospělé bude moderovat Jan Onder a vedle mediálně známých tváří přivítá také nadějné taneční páry juniorů a mládeže nebo klientku Centra Paraple Marii Nahodilovou. Zlatým hřebem programu bude první veřejná autogramiáda velké části účastníků letošní desáté řady StarDance, na které se představí i její nový porotce, profesionální tanečník Jan Tománek, kterého si pozorní diváci mohou pamatovat z dřívějších ročníků soutěže. Známé osobnosti budou nejen tančit, ale také již tradičně vyučovat společenské tance.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]