Týden s tancem

Dnes vás zveme na festival Zlatá Praha, kde ani letos nebude chybět tanec, a další novinky nejbližších dní.
Nová scéna – Zlatá Praha (zdroj ČT)

Zlatá Praha 2019

Ve středu 25. září začíná šestapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha, který přinese nejen nevšední divadelní, taneční i filmové zážitky, ale také hudební vystoupení a bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Chybět nebude ani tanec se StarDance.

Do letošního ročníku Zlaté Prahy se přihlásilo na sto snímků z celkem devatenácti zemí a jsem velmi rád, že každý je jiný. Objeví se mezi nimi tradiční portréty jako třeba ten o operní hvězdě Cecilie Bartoli, zajímavé pohledy do historie stepu či na fenomén jódlování. Ale také si zatancujeme v Arktidě, nahlédneme do osudů geniálního italského skladatele a přitom dvojnásobného vraha Carla Gesualda a prožijeme třeba i logistický problém baletního souboru, který si s sebou na každé představení během turné veze několik tun hlíny. Součástí festivalu budou i tři výjimečné projekce portrétů tří výjimečných mužů: Jiřího Bělohlávka, Adama Plachetky a Jiřího Kyliána,“ shrnuje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Nové dokumenty o výrazných mužích české umělecké scény se na festivalu Zlatá Praha představí široké veřejnosti vůbec poprvé. Premiérový snímek Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ zachycuje citlivou osobnost uznávaného českého dirigenta. „Měl jsem možnost Jiřího Bělohlávka vidět především při práci na zkouškách a jako laika mě překvapilo, v jakém klidu a rychlosti dochází k nazkoušení děl, se kterými se pak jde rovnou před obecenstvo nebo na nahrávání na zvukové nosiče či pro televizní záznam. Musím ale předeslat, že jsem zblízka práci pana Bělohlávka sledoval pouze poslední dva roky jeho života a to byl on i ansámbl, především jeho zásluhou, ve vrcholné kondici. I když byl vážně nemocen. To však na jeho pracovní energii nebylo znát. I tato indispozice měla podle mého vliv na souznění s orchestrem a jakousi nevyslovitelnou křehkost, která se odrážela ve vztahu dirigent – orchestr vlastně jen, lze-li to tak říci, v dobrém. To se pak přenášelo i na posluchače a diváky v hledišti,“ popisuje setkání s umělcem režisér dokumentu Roman Vávra.

Portréty současných výrazných tváří české umělecké scény pak představí dva dokumenty. Do zákulisí příprav špičkové baletní choreografie diváky přenese snímek Jeden rok v životě Jiřího Kyliána, pohled do nejslavnějších operních sálů pak nejen milovníkům klasické hudby zprostředkuje snímek Adam Plachetka, cesta na vrchol. Režisérem dokumentů je Martin Kubala. S Jiřím Kyliánem natáčel od září 2018 do léta letošního roku. Zachytil v něm ty nejzajímavější momenty, které umělec během natáčení prožil – inscenování komponovaného programu Mosty času, v němž se souborem pražského Národního divadla připravil retrospektivní večer složený ze svých nejvýznamnějších choreografií, či březnovou inauguraci mezi členy Akademie krásných umění v Paříži. To vše v kombinaci s přiblížením osobního života v Haagu, kde Jiří Kylián trávil letní měsíce. Unikátní dokument tak divákům dovoluje nahlédnout nejen do procesu příprav baletních vystoupení, ale i do soukromí světového choreografa. Premiéra snímku Jeden rok v životě Jiřího Kyliána se uskuteční v pátek 27. září v 18.30 hodin ve velkém sále Nové scény Národního divadla. Kapacita sálu je však prozatím vyčerpaná.

Zlatá Praha – Nová scéna Praha (zdroj FB festivalu 2018)

V rámci Speciálních projekcí uvidí diváci v provozní budově B 26. září od 11.00 hodin humornou taneční gangsterku souboru Dekkadancers Poslední večeře a v 15:45 záznam inscenace Kylián – Mosty času v podání Baletu ND, tedy choreografie Žalmová symfonie, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců. Záznam kyliánovského programu natáčel rovněž Martin Kubala, projekce už je plně vyrezervovaná.

Videotéka je opět připravena ne foyer nové scény Národního divadla. Nabídne několik desítek nejnovějších hudebních, tanečních a divadelních snímků z celého světa, které natočili renomovaní režiséři v průběhu posledního roku. Kategorie snímků jsou dvě, performing arts a dokument. Videoboxů je instalováno čtyřicet, ale díky Wi-Fi pokrytí bude možné v době konání festivalu zhlédnout snímky pod zaheslovaným přístupem na místě i na vlastním zařízení (notebook či tablet). Zhlédnout lze například program Tři české kvartety Pražského komorního baletu a Zemlinského kvarteta, Mou vlast bratří Bubeníčků, kterou inscenovali v červnu 2018 na Staroměstském náměstí, dokument o Alexandru Ekmanovi v období tvorby premiéry Play pro pařížskou Operu, různé krátkometrážní dokumenty a kousky z žánru dance for camera i celovečerní dokumentární filmy, záznam představení Les Ballets de Monta-Carlo Nacho Duato: Bílá temnota / Joseph Hernandez: Levandulové pošetilosti nebo Nurejevovo Labutí jezero z Královského baletu v Londýně.

Kromě stovky unikátních soutěžních snímků a tří premiérových projekcí pro veřejnost nabídne Zlatá Praha také obvyklý doprovodný program. Slavnostního zahajovacího koncertu Ladies Music Night se od 20:20 zhostí uznávané interpretky současné české hudební scény. V pátek 27. září, třetí festivalový den, roztančí piazzetu Národního divadla hvězdy oblíbeného televizního pořadu StarDance. Pozvání na zábavné odpoledne přijali nejen předchozí vítězové, ale i soutěžící nadcházející jubilejní řady. Interaktivní program pro děti i dospělé bude moderovat Jan Onder a vedle mediálně známých tváří přivítá také nadějné taneční páry juniorů a mládeže nebo klientku Centra Paraple Marii Nahodilovou. Zlatým hřebem programu bude první veřejná autogramiáda velké části účastníků letošní desáté řady StarDance, na které se představí i její nový porotce, profesionální tanečník Jan Tománek, kterého si pozorní diváci mohou pamatovat z dřívějších ročníků soutěže. Známé osobnosti budou nejen tančit, ale také již tradičně vyučovat společenské tance.

V sobotu 28. září se tradičně koná Zlatý den Zlaté Prahy, centrem dění bude náměstí Václava Havla mezi historickou budovou ND a Novou scénou. Během tanečních ukázek se představí například irský step od inSpiral Dance či pole dance studia Pole Heaven. Z profesionálních baletních souborů se Zlatého dne zúčastní sólisté baletu Národního divadla Praha, Moravského divadla Olomouc, Jihočeského divadla, Pražského komorního baletu či Laterny magiky. Vystoupí také jejich mladší následovníci ze souboru Bohemia Balet, Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, Pražské taneční konzervatoře a konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha. Žánr baletu bude návštěvníkům zprostředkován nejen vystoupeními, ale i interaktivní Baletní dílnou Národního divadla pro děti i dospělé.

Petite Mort (Kylián – Mosty času, foto Dasa Wharton)

Vyvrcholením celého programu bude zábavní blok flashmobu, ve kterém se představí lektoři Place 4 People: několikanásobný oblíbený účastník Star Dance Marek Dědík spolu s tanečnicí Adélou Koubkovou. Pod jejich vedením bude připravena jednoduchá pohybová choreografie, kterou se budou moci návštěvníci naučit již během odpoledního programu ve workshopovém prostoru. Program na hlavní scéně ukončí závěrečné akrobatické číslo Wall dance, které posouvá lidské výkony doslova do nových rozměrů. Z horizontálního jeviště se vše přesune na vertikální úroveň a umělci tak zatančí přímo na provozní budově Národního divadla.

Kromě divácky atraktivního programu na hlavní scéně bude pro návštěvníky připraveno také množství dalších aktivit: stánky partnerů, fotokoutek České televize, pole-dancové stanoviště s profesionálními lektory a samozřejmě také interaktivní workshopový prostor, kde si bude moci každý vyzkoušet množství zajímavých tanečních stylů. Hned na začátku dne bude pro návštěvníky připravena rozcvička a protažení ve formě čím dál oblíbenější jógy. Dále se budou vyučovat základy irského stepu, indického bollywoodského tance, argentinského tanga, brazilské salsy a standardních i latinskoamerických tanců. Pro netančící návštěvníky bude připraven workshop „hudba – zpěv – herectví“.

Mezinárodní festival Zlatá Praha vyvrcholí večer 28. září předáním cen, které se uskuteční na Nové scéně Národního divadla. Zatančí například Andrea Kramešová, dlouholetá sólistka Národního divadla i světových baletních scén, členové uměleckého souboru Laterny magiky i fenomenální desetiletá dvojčata Alex a Maxim Šestákovi. Přímý přenos závěrečného večera moderovaného Petrou Křížkovou a Jiřím Vejvodou nabídne ČT Art od 20.20 hodin.

Zlatá Praha 2019 v číslech:
100 filmů, z nichž 87 soutěží o tituly Grand Prix Golden Prague, Český křišťál, Cena České televize nebo Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin
155 minut trvá nejdelší film: Bedřich Smetana: Libuše (Česká republika)
6 minut nejkratší film: Lascia (Švédsko)
6 141 minut je délka všech přihlášených soutěžních filmů
51 je počet televizních a filmových produkcí, které přihlásily filmy
Německo je země, ze které bylo přihlášeno nejvíce filmů (21 snímků)
Brazílie je nejvzdálenější země, která přihlásila film
19 je počet zemí, které film přihlásily
11 snímků reprezentuje Českou televizi

Direction Project – foto Kevin V. Ton

The Direction Project: Hold On

Soubor současného tance The Direction Project staví na netradiční kombinaci polo-amatérských tanečníků a zkušeného profesionála Milana Odstrčila (působil v souboru 420PEOPLE, v Laterně magice a ve Státní opeře Praha), který se z vlastní iniciativy ujal role choreografa a uměleckého vedoucího. Soubor 29. září v Divadle v Celetné zatančí v premiéře představení Hold on, které bude v pořadí jeho již čtvrtým veřejně prezentovaným projektem.

Soubor The Direction Project vznikl v roce 2017 organicky na lekcích současného tance na Nové scéně Národního divadla v Praze, které Milan Odstrčil vedl. K dnešnímu dni má za sebou již tři premiéry vlastních tanečních představení: Červen 2017 Direction, listopad 2017 Impression a říjen 2018 Heroes. Nové představení Hold on je o tom, že život nám vždy servíruje přesně to, co potřebujeme a že všechno má svůj čas, precizní kauzalitu a dokonalý řád, i když tomu často odmítáme uvěřit. A že na ty nejlepší věci v životě se vyplatí si počkat.

Soubor staví na autenticitě a na vlastním projevu jednotlivých tanečníků, na spolupráci, na týmové tvorbě a lidskosti. Jedinečnost je zde přednost. Členové souboru říkají: „Děláme to proto, že nás to baví a každý přispíváme tím, co umíme nejlépe. Hledáme způsoby, jak i při společném pohybu zůstat sami sebou, ale zároveň víme, že skutečný smysl to dává jenom dohromady.

Michaela Stará: Parazit (foto Filip Jagrik)

Palác Akropolis: Hledání hranice mezi ženskostí a zvířetem

Tanečnice a performerka Michaela Stará už několikrát zavítala do Paláce Akropolis v rámci festivalu nového cirkusu Cirkopolis. Nyní se však na stejné jeviště vrací se sólovým představením Parazit (režie Ondřej Holba)V něm bude skrze kombinaci několika tanečních stylů zkoumat hranice mezi ženskou křehkostí a vnitřním zvířetem, které v sobě nosíme. Inscenace vizuálně inspirovaná sci-fi filmy je založená na výrazné fyzické artikulaci vycházející z tance a pantomimy. Při sporu sebe sama se zvířecím organismem autorka využívá žonglování s ping pongovými míčky a taneční styly jako je Vogue a Tutting. Část inscenace Parazit performerka uvedla v rámci letošního ročníku festivalu Letní Letná, poprvé však celé dílo představí v premiéře 29. září a o den později, v pondělí 30. září v Paláci Akropolis.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat