Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Novinky ze světa tance nyní: Dekkadancers představují nový projekt dnes, tanečníci Lenky Vagnerové ve středu, v pátek premiéra pro celou rodinu v divadle Bravo nebo v Trutnově festival pohybového divadla a nového cirkusu. Příští pondělí v Brně ProART Company s novinkou věnovanou Ludwigu van Beethovenovi.
Dekkadancers – I Am A. I. (fot Josefína Knollová)

Dekkadancers představí dnes premiéru: I Am A. I. ve své zkušebně na Jatkách78
Společně se zakládajícím souborem Cirk La Putyka a Heaven’s Gate režiséra Viktora Tauše jsou Dekkadancers třetím domácím souborem divadla Jatka78. Od jara letošního roku má tento taneční soubor s více než desetiletou historií vlastní zkušební prostor na Jatkách78. S kapacitou pouhých 80 míst se v něm dnes uskuteční premiéra nového projektu I Am A. I. V plánu jsou také dvě reprízy. V listopadu se představení přesune na Velký sál a na stálý repertoár Jatek78. Zkušebna se brzy představí dalším profesionálům tanečního a pohybového divadla i v rámci tanečních workshopů, které povedou přímo tanečníci z Dekkadancers. Premiéra i následující reprízy 23. a 24. se uskuteční v nově zrekonstruované zkušebně na Jatkách78, do předprodeje tak míří omezený počet míst.

Po působení ve Švédsku se k souboru vrací Viktor Konvalinka, který soubor zakládal v roce 2009 s Tomášem Rychetským a fotografem Pavlem Hejným. Nyní spolupracuje na nové premiéře se současnými lídry Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem. V inscenaci dále vystoupí Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát. Umělci čerpají z tématu umělé inteligence (A. I. = artificial intelligence). Ztvární roboty, nikoli však jako smrtící a chladné netvory. Pracují s představou dokonalé bytosti, která umí žít, milovat a myslet líp než lidská existence. Je to vůbec možné? Další premiéru plánuje taneční soubor na březen 2021, bude se jednat o sólový projekt Štěpána Pechara.

Na tanečním repertoáru Jatek78 zůstává také Poslední večeře, kterou Dekkadancers odehrají 25. října. Na říjen je v plánu i komponovaný večer Bez hranic, charitativní představení pro organizaci Lékaři bez hranic.

Krajinou slz, zkouška (foto Petr Kiška)

Nová premiéra tanečního souboru Lenka Vagnerová & Company s názvem Krajinou slz
Soubor současného tanečního divadla Lenka Vagnerová & Company uvede ve středu 23. září v Divadle Komedie premiéru nového komponovaného programu s názvem Krajinou slz. Role choreografů se tentokrát ujali tanečníci, kteří s Lenkou Vagnerovou dlouhodobě spolupracují: Fanny Barroquére, Monika Částková, Michal Heriban a Barbora Nechanická. Lenka Vagnerová, umělecká ředitelka souboru je procesem tvorby vedla v pozici mentorky. Pojítkem jejich práce je hudba Ivana Achera. Inscenace je koncipována jako čtyři zastavení na cestě šesti tanečníků.

S většinou tanečníků systematicky spolupracuji již delší dobu. Jsou součástí mých inscenací, znají můj způsob tvorby, pohybové principy, rukopis, a zejména myšlení, s jakým k práci přistupuji. Doufám, že v mnohém znám i já je. Jsou fantastičtí interpreti. Cítila jsem, že pro jejich další posun, a to hlavně interpretační, nastal čas je postavit do nové pozice, pozice choreografů. Zajímalo mě, jaká témata v nich „bobtnají“, kdo jsou a jak můžu jejich profesní směřování obohatit. Choreografové dostali možnost spolupracovat také s geniálním hudebním skladatelem Ivanem Acherem, který je pojítkem celého projektu a který se svým dramaturgickým myšlením posouvá chorografie do dalších dimenzí. Já zůstala v pozici mentora,“ upřesňuje Lenka Vagnerová

Zastavení první: Tvarem ke štěstí
Choreografie a interpretace: Barbora Nechanická

Dokonalé křivky, ani o kilo navíc. Ideál ženské krásy si každá doba diktuje po svém. Vymodelovaná prsa, upravený nos a botoxové injekce se zdají být fenoménem dnešních dní. Experimentujeme, skrze trendy hledáme svou identitu. Jako mladí se pokoušíme stárnout a jako staří se snažíme mládnout – dohnat to, na co už příroda nestačí. Jsme ochotni podstoupit ledacos a mlčky svádíme neúprosný, každodenní boj s časem.

Zastavení druhé: Láska na první posed
Choreografie: Fanny Barrouquére ve spolupráci s Patrikem Čermákem
Interpretace: Fanny Barroquére, Patrik Čermák

„Existují čtyři strany příběhu: tvůj příběh, jejich příběh, pravda a co se opravdu stalo.”
Jean-Jacques Rousseau

Zastavení třetí: Krajinou slz
Choreografie a interpretace: Monika Částková

Vždycky řekne: „Já to dám.” I kdyby měla oči plné slz.

Zastavení čtvrté: Kauza oni
Choreografie: Michal Heriban
Interpretace: Michal Heriban, Andrea Opavská

Kdy mluvíme hodně a zbytečně a kdy je čas mlčet? Proč je pravda nepopulární?

 

Groupe Acrobatique de Tanger (zdroj festival Cirk-UFF)

Novocirkusový festival Cirk-UFF začíná zítra v Trutnově
Na festival Cirk-UFF, který se výrazně zapsal na mezinárodní festivalovou mapu, přijíždí letos 17 souborů. Hlavním lákadlem programu bude vystoupení Groupe Acrobatique de Tanger z Maroka. Připravena je oblíbená pruhovaná výzva nebo energická hudba. Chystá se i premiéra filmu Zrození hvězdy k deseti letům divadla Uffo a 10. výročí Cirk-UFFu. Přehlídka českého i zahraničního cirkusového umění bude trvat od 23. do 27. září v podkrkonošské metropoli Trutnov.

Marocký soubor pod francouzskou produkcí přiveze dechberoucí představení v podání těch nejlepších akrobatů z celého Maroka. Představení Groupe Acrobatique de Tanger propojí tradiční Afriku se současnou Evropou. V Evropě se navíc představí vůbec poprvé a jsme rádi, že je to právě na festivalu Cirk-UFF v Trutnově,“ říká ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík. Africké cirkusové umění doprovodí známý old-schoolový marocký DJ Key.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments