Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Dnes nabízíme přehled baletních premiér do konce letošního roku. Nedávno proběhla též taneční premiéra v Opavě. Ostravu rozpohybuje v nejbližších dnech MOVE Fest. Z podzimních festivalů současného tance a pohybového divadla jako první informoval podrobně o svém programu Bazaar.
V Divadle F. X. Šaldy začaly přípravy baletu Mauglí (foto Lukáš Trojan)

Podzimní baletní premiéry
Diváci i tvůrci jistě doufají, že chod divadel už další restrikce postihovat nebudou. Za současné situace je možné realizovat taneční a baletní premiéry, které mají naše divadla naplánovaná do konce roku. Které to jsou?

Balet Moravského divadla Olomouc uvede 30. října oblíbenou inscenaci choreografa Petra Zusky Brel-Vysockij-Kryl / Sólo pro tři. Vznikla na tělo tanečníkům pražského Národního divadla a byla dlouhá léta na špici popularity z celého repertoáru, nyní bude poprvé uvedena s jiným tělesem. Inscenace je inspirovaná tvorbou tří zpívajících básníků, pásmo obrazů, které se některým z témat dotkne každého diváka. Kdo má v paměti její někdejší popularitu, si jistě nenechá nové nastudování ujít.

Balet Národního divadla plánuje na 12. listopadu premiéru komponovaného programu Phoenix. Představí se v něm tři současní choreografové – Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Metaforický název skrývá symboliku bájného fénixe, který byl původně zobrazován jako volavka (jmenoval se „boinu“) a zjevoval se vždy po záplavách; lidé věřili, že se narodil z vody, kterou považovali za prvopočáteční živel. Fénix se však rodí sám ze sebe, podobně jako slunce. Panuje představa, že sám sebe spaluje a vstává z vlastního popela k novému životu, omlazený.

Balet Národního divadla Brno uvede 13. listopadu ve spolupráci s orchestrem a sborem Janáčkovy opery inscenaci Beethoven k poctě velkého skladatele, od jehož narození letos uplynulo 250 let. Choreografem je šéf souboru Mário Radačovský. Hudební materiál vychází z Beethovenových symfonií, mezi nimiž zaujímá zvláštní postavení 9. se Schillerovou Ódou na radost.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje rovněž na 13. listopadu premiéru inscenaci pro celou rodinu Mauglí. V choreografii Mariky Mikanové a s hudbou Aleše Březiny se už nyní chystá balet na motivy populární Knihy džunglí britského nobelisty, spisovatele, ale také básníka Rudyarda Kiplinga.

Národní divadlo moravskoslezské chystá na 14. listopadu premiéru klasického baletu Korzár. Choreografie byla svěřena Michelu Béjarovi a vzniká „v klasickém stylu s novodobým elánem“. Balet se bude hrát v Divadle Jiřího Myrona. Tanečník, baletní mistr a choreograf Michel Béjar má zkušenosti ze souborů v Karlsruhe, Ballet National de l’Opéra du Rhin, Ballet de l’Opéra de Nice, Ballet d’Europe, jako pedagog na volné noze v Evropě nebo v Kanadě. Pohostinsky pracoval v minulosti i s tanečníky Národního divadla.

Slezské divadlo v Opavě uvedlo taneční show Action Man
Slezské divadlo v Opavě odpremiérovalo 27. září taneční show Action Man, autorskou inscenaci tanečníka a choreografa Martina Tomsy. Akční příběh se odehrává na konci 80. let minulého století, kdy se v Americe ve velké míře rozmohla zločinecká činnost, obchod se zbraněmi či se ženami. Za tím vším stály gangy, do kterých se stahovaly nejrůznější existence od uživatelů drog, přes drobné zlodějíčky až po obyčejné vrahy.

Inscenace je příběhem muže, jehož osudem se stal boj se zločinem. „Ve městě řádí početné skupiny psychicky nemocných lidí, kteří chtějí ve společnosti nastolit nový řád, jak nazvali svou ideologii,“ říká Martin Tomsa. Hudbu pro autorské představení připravila kapela Fofrklacek. Kostýmy navrhla Jitka Rusnák Stauder, scénu Dana Hávová. V hlavních rolích tančí Michal Klapetek, Patryk Zamojski, Karolína Valalíková, Tomáš Hoš, Nikola Sukeníková, Dominika Jandová. V dalších tanečních scénách účinkují členové baletu a hosté.

Losers Cirque Company – Heroes (Letní Letná 2019, foto František Ortmann)

V Ostravě proběhne festival MOVE Fest bez omezení
Ve středu 7. října začne v Ostravě 7. ročník festivalu současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla MOVE Festu. Diváky čekají Losers Cirque Company a Radim Vizváry, česká premiéra nového projektu Brave New Life, představení, ke kterému budou potřebovat vlastní mobilní telefon, či otevřený bývalý obchodní dům Ostravica. Festival potrvá pět dní a mimo ostravský Cooltour navštíví také Dům kultury města Ostravy, Hotel Palace nebo právě bývalé nákupní centrum.

Sedmý ročník MOVE Festu svým programem reaguje na atypické situace spojené s koronavirovou krizí roku 2020. Jeho letošním tématem je New life, tedy nový život. Dramaturgie festivalu se tak zaměřuje na představení pojednávající o hledání cest k vlastnímu nitru a sebepoznání. Oproti standardní situaci byl festival přesunut na podzim letošního roku.

Festival zahájí Radim Vizváry s akrobatickou skupinou Losers Cirque Company v oceňované inscenaci Heroes, která vznikla pod režijním vedením šéfa činohry Národního divadla Daniela Špinara. Ve stejný večer festival divákům nabídne také českou premiéru mezinárodního tanečního představení Brave New Life, které vzniklo za podpory z programu Creative Europe. Projekt byl veden Kulturním centrem Cooltour ve spolupráci s Tabačkou Kulturfabrik Košice.

Téma festivalu New Life reaguje na současnou situaci, kdy opravdu žijeme v nové době. Představení Brave New Life otevírá otázky pravdy a manipulace. Naopak s Losers a Radimem Vizvárym se můžete odpoutat od běžného světa na vlně vrcholné akrobacie. Každé představení je něčím inovativní a obohacující a těší nás každá část festivalu, kterou se podaří dostat k divákům a účastníkům. Protože až ten společný celek dělá festival festivalem,” říká ředitelka festivalu Jana Ryšlavá.

Martin Talaga: SOMA #8 (zdroj Česká taneční platforma, foto Vojtěch Brtnický)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments