Týden s tancem: Tanec online

  1. 1
  2. 2
Tanec, hudba a divadlo se přesunuly do virtuálního prostředí. Dnes ještě zpravodajsky: Dívejte se večer na online vysílání představení Cirku La Putyka a cvičte s tanečníky online. Zapojí se i divadlo Ponec. Pohyb posiluje obranyschopnost organismu a zlepšuje náladu!
Cirk La Putyka – Up End Down Symphony (zdroj Cirk La Putyka)

Cirk La Putyka uvolňuje ve středu záznam představení a chystá další vysílání
Jeden z prvních souborů, který se pustil do vysílání online a současně je spojil s foundraisingem, je Cirk La Putyka. Po obrovském úspěchu on-line uvedení představení Memories of Fools z prostoru Jatek78 připravuje další akce určené pro virtuální prostředí. Hned ve středu 18. března od 20.00 nabídne Cirk La Putyka zdarma na svém YouTube a Facebook kanálu filmový záznam novocirkusové inscenace Up End Down Symphony – tedy představení Up End Down Symphony s hudebním doprovodem čtyřiceti pětičlenné Filmové filharmonie pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. Záznam vznikl na Jatkách78 v prosinci 2018 za použití špičkové nahrávací techniky a přímo v kinech ho mohli vidět diváci na podzim loňského roku.

V inscenaci Up End Down Symphony v režii Rostislava Nováka ml. ožívá příběh o andělech a lidech plný vzpomínek, od kterých se člověk nedokáže odpoutat. Vrcholná akrobacie, hudební doprovod symfonického orchestru s prvotřídním zvukem, skvělý herecký výkon Rosti Nováka staršího v hlavní roli, blízké a nezvyklé záběry na herce, akrobaty i hudebníky… diváky u počítačů díky všem těmto prvkům čeká působivý zážitek, který bude navíc doplněný o živě přenášený úvod a závěr principála souboru Rosti Nováka ml.

Středeční on-line uvedení Up End Down Symphony zahajuje sérii pravidelně „vysílaných“ akcí souboru určených pro dobu, kdy se jich na Jatkách78 nemohou fyzicky zúčastnit diváci – platformu Cirk La Putyka (A)live. V přípravě jsou například novocirkusové studio pro děti, loutkové pohádky, večerní živě přenášená představení, záznamy inscenací i koncerty. Do aktivit se zapojí i další spřátelené soubory nejen z Jatek78.

Když jsme kvůli zrušení všech akcí přišli o fyzický kontakt s diváky, přesouváme se za nimi do virtuálního prostoru. Chceme ale navíc upozornit na to, že většinu našich příjmů tvoří tržby ze vstupného. Na nich jako zdroji obživy jsou závislí herci, akrobati, technici i tvůrci, kteří jsou většinou na volné noze. Chceme upozornit nejen na sebe, ale i na všechna nezávislá divadla, která najednou přišla o zdroj obživy,“ upozorňuje Rosťa Novák ml. a zároveň děkuje všem fanouškům za jejich obrovskou podporu v průběhu představení Memories of Fools. Přímo soubor Cirk La Putyka mohu zájemci podpořit na Darujme.cz (www.darujme.cz/projekt/1202156).

Inscenace Up End Down měla premiéru jako druhá v pořadí v roce 2010 v pražské La Fabrice a v tom samém roce získala Cenu Divadelních novin. „Představení Up End Down je pro mě srdcový projekt. Byl riskantní. Navazoval na veselou La Putyku, kde jsme všichni dělali to, k čemu máme předpoklady. Ale v Up End Down jsme chtěli kombinovat divadlo a cirkusové techniky a učili jsme se vše úplně od nuly. Je tam jasný příběh, se kterým se může každý ztotožnit,“ vysvětloval loni principál souboru Rostislav Novák ml., který jak původní, tak i novou verzi režíroval.

Hudebních aranží pro symfonický orchestr se ujal spoluautor původní hudby Jan Maxián. „Už při vzniku představení jsem cítil, že příběh, způsob vyprávění, hudební téma a vlastně hudba v představení jako taková, je natolik široká a nosná, že by mohla využít širší paletu barev – symfonický orchestr,“ uvedl tehdy Maxián. „Spojit novocirkusové divadlo s orchestrem může být dost komplikované, neboť hudbu jsme vždy koncipovali tak, abychom mohli ve velké rychlosti reagovat na jakékoliv změny dění na jevišti.“

Cirk La Putyka – Up End Down Symphony (zdroj Cirk La Putyka)

Cvičme s Facebookem a podpořme své oblíbence
Někteří tanečníci se rozhodli vysílat pravidelné lekce online. Žádné složité tréninky, ale hodiny pro rozcvičení, protažení. Vysílá se většinou na facebooku nebo instagramu, případně synchronně na obou platformách. Tak se například se svými diváky spojuje principál souboru 420PEOPLE Václav Kuneš, pravidelné lekce s tanečníky různých stylů bude vysílat platforma Art 4 People. První sólista Baletu ND Adam Zvonař připravil baletní webinář, je ale na registraci a jen pro deset účastníků. Laterna magika dává prostor jednomu ze svých členů, který přes facebook povede dopoledne lekce cvičení pilates pro širokou veřejnost. Další iniciativy se chystají a mnoho tanečníků vysílá alespoň nárazově.

Divadlo Ponec dnes oznámilo své zapojení do akce #kulturažije, kterou iniciovala internetová televizní stanice Mall.tv s platformou Donio.cz, na které je možné velmi snadno vytvořit online sbírku. Mall.tv se rozhodla podpořit živou kulturu a umělcům a divadlům dát možnost živých přenosů vystoupení nebo koncertů. Samotná platforma Donio.cz umožňuje také vytvořit pro přispěvatele jakousi soutěž nebo tombolu. Za každých 100 korun získá přispěvatel pomyslný lístek do slosování. Divadlo Ponec nabízí jako výhru tři lekce contemporary dance. S Mall.tv připravuje live-stream vybraných děl, vysílání záznamů z úspěšných inscenací a možnost zatančit si s tanečníky online.

Ministerstvo kultury dnes vydalo krátkou výzvu pro příjemce dotací:

V souvislosti s usnesením vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým byl pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu korona viru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky vyhlášen nouzový stav, žádáme úspěšné účastníky výběrových dotačních řízení v programu Kulturní aktivity a Kulturní aktivity na podporu příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské menšiny, aby Ministerstvu kultury, coby poskytovateli, sdělili, zda a v jakém rozsahu se jimi připravované projekty budou konat v termínu podle podaných žádostí, anebo zda bude termín realizace projektu (akce) posunut.

Tuto informaci prosím zašlete bezodkladně na kontakty uvedené ve výzvách, na jejichž základě jste podávali žádost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat