Týden staré hudby na brněnské JAMU

Hudba minulých století od baroka po raný romantismus, ale i světové premiéry soudobých skladeb, zazní v projektu Týden staré hudby, který připravila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Akce začala včera a potrvá až do čtvrtka. Tvoří ji semináře, mistrovské kurzy a koncerty, na které je volný vstup. Koncerty se uskuteční v sálech fakulty, řekl za pořadatele Luboš Mareček.Tečku za projektem udělá čtvrteční večer v Divadle na Orlí. Týden staré hudby se koná pod záštitou celoevropského projektu EUR-TEXT: zpět do budoucnosti!, jehož cílem je vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím.

Projekt prezentuje nově připravovaný studijní obor nazvaný Interpretace staré hudby, který má být po předchozí akreditaci na JAMU otevřen v příštím akademickém roce. Nabídne studium hry na sólové nástroje se zaměřením na starou hudbu a její původní interpretaci. Takto prakticky zaměřený obor jiná tuzemská vysoká škola dosud nenabízí. V zahraničí je výuka dobové hry běžná.

Dopolední bloky Týdne staré hudby nabídnou semináře a mistrovské kurzy violoncella, klarinetu, flétny, klávesových nástrojů, houslí, lesního rohu, violy a kontrabasu. Na programu je celkem pět koncertů, na nichž zazní skladby Mozarta, Beethovena, Vaňhala a také Haydna. Podrobný program lze nalézt na internetových stránkách akademie.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky