Udělám to celé, jako by to byl film. V Ostravě finišují před premiérou Martinů Tří přání

V Národním divadle moravskoslezském vrcholí zkoušky na premiéru opery Tři přání aneb Vrtkavosti života, kterou napsal Bohuslav Martinů. V Česku půjde o teprve třetí uvedení tohoto díla. Operu se autor snažil napsat tak, aby připomínala filmový snímek. Jde o provokativní a technicky náročnou operu-film s prvky jazzu, avizovala uvedení nové inscenace mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

„Tři přání napsal Martinů na sklonku dvacátých let minulého století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení – symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon – a navíc se pokusil o propojení opery s novým médiem, němým filmem,“ přiblížila nový titul dramaturgyně Eva Mikulášková.

B. Martinů: Tři přání - Jana Hrochová (Lilian Nevermore / víla Nulle), Petra Perla Nôtová (Nina Valencie / Indolenda), Jiří Hájek (Arthur de Sainte Barbe / Juste) - NDM 2015 (foto Martin Popelář)
B. Martinů: Tři přání – Jana Hrochová (Lilian Nevermore / víla Nulle), Petra Perla Nôtová (Nina Valencie / Indolenda), Jiří Hájek (Arthur de Sainte Barbe / Juste) – NDM 2015 (foto Martin Popelář)

Forma takzvaného divadla na divadle je v tomto případě přetavena ve filmové natáčení provokativního dadaistického příběhu. „Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního osvobozeného divadla. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až s muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén. Koláž a zmnožování prolínání, světy vedle sebe a přes sebe,“ přiblížil nejnovější titul v repertoáru operního souboru ředitel ostravského divadla a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Celá pohádková opera o víle, která plní mrzutému stárnoucímu páru jeho rozmařilá přání, se začne v úvodu natáčet jako film a posléze je promítána na plátno. Diváci zjistí přímo na jevišti, že paralely mezi zobrazovaným osudem hlavních postav opery a osobním životem herců nejsou čistě náhodné.

B. Martinů: Tři přání - Petra Perla Nôtová (Nina Valencie / Indolenda), Jiří Hájek (Arthur de Sainte Barbe / Juste), Jana Hrochová (Lilian Nevermore / víla Nulle), Petr Urbánek (Kapitán), Marianna Pillárová (Eblouie Barbichette), Peter Račko (Serge Eliacin / Adolf) - NDM 2015 (foto Martin Popelář)
B. Martinů: Tři přání – Petra Perla Nôtová (Nina Valencie / Indolenda), Jiří Hájek (Arthur de Sainte Barbe / Juste), Jana Hrochová (Lilian Nevermore / víla Nulle), Petr Urbánek (Kapitán), Marianna Pillárová (Eblouie Barbichette), Peter Račko (Serge Eliacin / Adolf) – NDM 2015 (foto Martin Popelář)

I samotný Martinů operu takto koncipoval. „Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování,“ napsal Martinů své nastávající ženě. Na diváky tak čeká atmosféra Paříže konce dvacátých let a píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky.

Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí v alternacích Lucie Kašpárková, Petra Perla Nôtová, Jiří Hájek, Josef Škarka, Jorge Garza, Peter Račko, Lenka Čermáková, Jana Hrochová a další. Premiéry Martinů opery Tři přání aneb Vrtkavosti života jsou naplánovány na 15. a 17. října 2015 do Divadla Antonína Dvořáka.

B. Martinů: Tři přání - Jorge Garza (Serge Eliacin / Adolf), Veronika Holbová (Černoška Dinah) - NDM 2015 (foto Martin Popelář)
B. Martinů: Tři přání – Jorge Garza (Serge Eliacin / Adolf), Veronika Holbová (Černoška Dinah) – NDM 2015 (foto Martin Popelář)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Martinů: Tři přání (NDM Ostrava)

[yasr_visitor_votes postid="187902" size="small"]

Mohlo by vás zajímat