Ukrajina kritizuje Salcburský festival kvůli plánovanému vystoupení Teodora Currentzise

Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Wassyl Chymynez odsoudil plánované vystoupení řecko-ruského dirigenta Teodora Currentzise s orchestrem MusicAeterna na Salcburském festivalu.

Teodor Currentzis (zdroj Teodor Currentzis)
Teodor Currentzis (zdroj Teodor Currentzis)

V rámci Salcburského festivalu je na 17. srpna 2022 plánován koncert dirigenta Teodora Currentzise s jeho ruským orchestrem MusicAeterna, financovaným bankou VTB, která je zčásti ve vlastnictví státu a je napojena na Kreml. Proti tomu ostře vystoupil ukrajinský velvyslanec v Rakousku Wassyl Chymynez, který zastává názor, že umění a kultura nejsou apolitické. Podle něj umí ruský prezident Vladimír Putin „velmi chytře využívat umění pro své vlastní účely.“

Wassyl Chymynez se proti hudebnímu působení dirigenta Currentzise v Rakousku vyhradil již dříve, když se připojil ke kritice jeho úmyslu uspořádat benefiční koncert ve vídeňském Konzerthausu na pomoc lidem postižených válkou na Ukrajině. Wassyl Chymynez žádá, aby se ruští umělci neúčastnili benefičních koncertů pro Ukrajinu.

Currentzis se k válečnému konfliktu dosud nevyjádřil. „Currentzisovo mlčení dává jasně najevo, že to všechno také toleruje. Ukazuje to, že je součástí celého systému,“ uvedl velvyslanec. „Pokud to Salcburský festival není ochoten pochopit, třeba z ekonomických důvodů, pak ti, kdo jsou za tuto instituci zodpovědní, riskují ztrátu sebeúcty.”

Umělecký ředitel Salcburského festivalu Markus Hinterhäuser nechává otázku, zda se projekt s MusicAeternou letos v Salcburku uskuteční, otevřenou: „Je to jedna z nejsložitějších otázek, kterým musíme v současné době čelit.” Po zveřejnění stanoviska ukrajinského velvyslance uvedl, že nechce „reagovat, ale jednat“.

Teodor Currentzis (zdroj Teodor Currentzis)
Teodor Currentzis (zdroj Teodor Currentzis)

Teodor Currentzis se narodil v Řecku, ale od roku 1994 žije v Rusku, kde vystudoval Petrohradskou konzervatoř. Orchestr a sbor MusicAeterna založil v roce 2004 během svého působení ve funkci šéfdirigenta Novosibirského operního a baletního divadla. V současné době působí jako dirigent ve významných operních domech v Evropě a v Rusku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments