Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Divadlo BRAVO! chystá pro svou letní scénu multidisciplinární muzikál, připravuje se festival KoresponDance i oslavy 25 let souboru Hartig Ensemble. Přinášíme rovněž tipy ze zahraničí v podobě plánovaných online streamů i záznamu dobročinného baletního gala.

Galavečer k oslavě 25 let souboru Hartig Ensemble

Hartig Ensemble (foto archiv souboru)

Soubor Hartig Ensemble – Tance a balety tří století slaví v letošní sezóně 25 let své existence. V pátek 29. dubna na Mezinárodní den tance se u této příležitosti odehraje v prostorách Koncertního sále Pražské konzervatoře speciální Galavečer – 25 let tančíme stoletími.

Soubor se pod vedením taneční historičky a choreografky prof. Heleny Kazárové, Ph.D. zaměřuje na dobové tance a balety uplynulých období. Za dobu svého trvání uskutečnil nepřebernou řadu koncertů s tancem, vystoupení pro širokou veřejnost, jeho tanečníci účinkovali v barokních operách a v samostatných baletních dílech doma i v zahraničí.

Soubor pravidelně spolupracuje s renomovanými hudebními ansámbly, především s orchestrem Musica Florea, s nímž obnovil a v novodobé premiéře uvedl jevištní díla L. van Beethovena, Ch. W. Glucka, G. F. Händela, W. A. Mozarta, H. Purcella či V. Praupnera.

Mezinárodní hudební festival Č. Krumlov 2019 Musica Florea, Hartig Ensemble a sólisté. G. F. Händel: Terpsicore (Foto: Libor Sváček)

Na slavnostním večeru budou mít diváci možnost nahlédnout do pestrého repertoáru souboru, který kromě jevištních tanců doby baroka různých žánrů zahrnuje také styl commedie dell´arte a španělského klasického tance escuela bolera. Jako hudební sólistky vystoupí Julie Braná (flétny) a Edita Keglerová (cembalo).

Galavečer 29. dubna začíná v 19.00, vstupenky je možné zakoupit přes síť GoOut zde.

Koncem loňského roku vyšla souboru rovněž publikace Krása tance v čase s fotografiemi Libora Sváčka a texty H. Kazárové, která mapuje posledních deset let života Hartig Ensemble. Součástí knihy jsou kromě rozsáhlého obrazového materiálu rovněž jinde těžko dostupné synopse nastudovaných děl i zákulisí příprav historicky poučených inscenací. Publikace je k dostání v knihkupectvích a bude ji možno zakoupit rovněž přímo na galavečeru.

Panelová diskuze Úvahy nad psaním o tanci

Dne 24. dubna se v Praze od 14.00 uskuteční otevřená panelová diskuze Úvahy nad psaním o tanci. Jaké je postavení tanečního kritika v Evropě? Jaké jsou podmínky, překážky a radossti psaní o tanci? Co přináší teoretická reflexe rozvoji tanečního umění? Na tyto a podobné otázky se budou diskutující nalézt odpovědi.

Taneční aktuality a Tanec Praha se rozhodly, že se v roce 2022 podělí o své zkušenosti z pořádání workshopů a seminářů Psaní o tanci, které proběhly během loňského roku. Letošní diskuze proběhne u příležitosti České taneční platformy, podílejí se na ní rovněž partněři Performing Arts Globally a Springback writers.

Moderátorka Lucie Hayashi si pozve pět tanečních kritiků a vedoucích seminářů psaní: Emily May, Anette Therese Pettersen, Hild Borchgrevink, Petru Dotlačilovou a Sanjoy Roy. Debata bude přenášena formou webináře.

Registrace probíhá zde: https://forms.gle/So5YDvTXrfLHM7Xw9

Losers Cirque Company, 420PEOPLE a Marantha Gospel Choir v muzikálu Nebesa

Nebesa (grafika archiv Divadla Bravo!)

Právě v těchto dnech probíhají intenzivní přípravy Letní scény Divadla BRAVO!, která odstartuje během posledních květnových dní v gotických zahradách Anežského kláštera v srdci hlavního města a bude pokračovat celé léto. Největším tahákem bude původní akrobatický muzikál s názvem Nebesa, který vzniká spojením tří specificky zaměřených a různorodých souborů: akrobatů Losers Cirque Company, tanečníků 420People a pěvců Maranatha Gospel Choir. Na svou roli v muzikále se zodpovědně připravují i hlavní protagonisté Jiří Korn a Petr Jeništa. Premiéra se uskuteční 30. a 31. května.

Na jevišti Divadla BRAVO! v Braníku, kde zkoušky probíhají, vzniká jedinečná symbióza: část souboru Losers Cirque Company se učí zpívat pod vedením ostřílených členů Maranatha Gospel Choir. Tanečníci 420People pilují akrobatické triky za asistence novocirkusových Lůzrů. A jako bonus se pěvci z gospelu učí choreografii od profesionálních tanečníků.

Ústřední melodie muzikálu tvoří gospelové písně amerického skladatele a zpěváka BrianPierre Fentresse, choreografii vytvořil Václav Kuneš z 420People, režie se ujal Petr Horníček z Losers Cirque Company a dramaturgie Matěj Randár.

Václav Kuneš (foto Michal Hančovský)

Pro naše tanečníky a diváky jsme letos připravili opravdu bohatou nabídku toho, co všechno dokáže nejen současný tanec, ale hlavně jak všestranní jsou i samotní performeři. Propojování žánrů a disciplín – o tom je současné umění,“ komentuje projekt Václav Kuneš umělecký ředitel 420PEOPLE.

Marek Jonczy, manažer Maranatha Gospel sboru, ho doplňuje: „Je nám ctí a zároveň velkou výzvou, že zrovna naše gospelové písně se staly ústředním motivem pro vytvoření příběhu a choreografií tohoto nevšedního muzikálu. Jsme zvědaví a zároveň se moc těšíme na to, jak se nám podaří skloubit zpěv s divadelním pohybem. Děkujeme za vloženou důvěru tvůrcům a věříme, že i naše početná maličkost přispěje na jevišti ke skvělému kulturnímu a možná i duchovnímu zážitku.

Letní scéna Divadla BRAVO! divákům nabídne i další pestrý program. V klášterních zahradách bude k vidění divácky oblíbená inscenace The Loser(s) se showmanem En.Druem, která má v repertoáru Losers Cirque Company své stálé místo, a také lůzerské představení Konkurz, které mělo premiéru v loňském roce. Připravují se i workshopy párové akrobacie pro začátečníky.

Holektiv – Vrány, z natáčení filmu

Ženské seskupení Holektiv ve složení Andrea Vykysalá, Karolína Křížková a Eva Stará nabídne v dvoulodí kostela sv. Františka v areálu Anežského kláštera inscenaci Vrány, poetické propojení pohybového divadla a podmanivé živé hudby v podání violoncellistky Terezie Kovalové. Pro malé diváky si pak akrobatky připravily strhující představení Letkyně plné nadsázky a skvělých leteckých rekvizit, které rozzáří dětská očka.

Blíží se 10. ročník fesivalu KoresponDance

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments