Týden s tancem

Divadlo BRAVO! chystá pro svou letní scénu multidisciplinární muzikál, připravuje se festival KoresponDance i oslavy 25 let souboru Hartig Ensemble. Přinášíme rovněž tipy ze zahraničí v podobě plánovaných online streamů i záznamu dobročinného baletního gala.

Galavečer k oslavě 25 let souboru Hartig Ensemble

Hartig Ensemble (foto archiv souboru)

Soubor Hartig Ensemble – Tance a balety tří století slaví v letošní sezóně 25 let své existence. V pátek 29. dubna na Mezinárodní den tance se u této příležitosti odehraje v prostorách Koncertního sále Pražské konzervatoře speciální Galavečer – 25 let tančíme stoletími.

Soubor se pod vedením taneční historičky a choreografky prof. Heleny Kazárové, Ph.D. zaměřuje na dobové tance a balety uplynulých období. Za dobu svého trvání uskutečnil nepřebernou řadu koncertů s tancem, vystoupení pro širokou veřejnost, jeho tanečníci účinkovali v barokních operách a v samostatných baletních dílech doma i v zahraničí.

Soubor pravidelně spolupracuje s renomovanými hudebními ansámbly, především s orchestrem Musica Florea, s nímž obnovil a v novodobé premiéře uvedl jevištní díla L. van Beethovena, Ch. W. Glucka, G. F. Händela, W. A. Mozarta, H. Purcella či V. Praupnera.

Mezinárodní hudební festival Č. Krumlov 2019 Musica Florea, Hartig Ensemble a sólisté. G. F. Händel: Terpsicore (Foto: Libor Sváček)

Na slavnostním večeru budou mít diváci možnost nahlédnout do pestrého repertoáru souboru, který kromě jevištních tanců doby baroka různých žánrů zahrnuje také styl commedie dell´arte a španělského klasického tance escuela bolera. Jako hudební sólistky vystoupí Julie Braná (flétny) a Edita Keglerová (cembalo).

Galavečer 29. dubna začíná v 19.00, vstupenky je možné zakoupit přes síť GoOut zde.

Koncem loňského roku vyšla souboru rovněž publikace Krása tance v čase s fotografiemi Libora Sváčka a texty H. Kazárové, která mapuje posledních deset let života Hartig Ensemble. Součástí knihy jsou kromě rozsáhlého obrazového materiálu rovněž jinde těžko dostupné synopse nastudovaných děl i zákulisí příprav historicky poučených inscenací. Publikace je k dostání v knihkupectvích a bude ji možno zakoupit rovněž přímo na galavečeru.

Panelová diskuze Úvahy nad psaním o tanci

Dne 24. dubna se v Praze od 14.00 uskuteční otevřená panelová diskuze Úvahy nad psaním o tanci. Jaké je postavení tanečního kritika v Evropě? Jaké jsou podmínky, překážky a radossti psaní o tanci? Co přináší teoretická reflexe rozvoji tanečního umění? Na tyto a podobné otázky se budou diskutující nalézt odpovědi.

Taneční aktuality a Tanec Praha se rozhodly, že se v roce 2022 podělí o své zkušenosti z pořádání workshopů a seminářů Psaní o tanci, které proběhly během loňského roku. Letošní diskuze proběhne u příležitosti České taneční platformy, podílejí se na ní rovněž partněři Performing Arts Globally a Springback writers.

Moderátorka Lucie Hayashi si pozve pět tanečních kritiků a vedoucích seminářů psaní: Emily May, Anette Therese Pettersen, Hild Borchgrevink, Petru Dotlačilovou a Sanjoy Roy. Debata bude přenášena formou webináře.

Registrace probíhá zde: https://forms.gle/So5YDvTXrfLHM7Xw9

Losers Cirque Company, 420PEOPLE a Marantha Gospel Choir v muzikálu Nebesa

Nebesa (grafika archiv Divadla Bravo!)

Právě v těchto dnech probíhají intenzivní přípravy Letní scény Divadla BRAVO!, která odstartuje během posledních květnových dní v gotických zahradách Anežského kláštera v srdci hlavního města a bude pokračovat celé léto. Největším tahákem bude původní akrobatický muzikál s názvem Nebesa, který vzniká spojením tří specificky zaměřených a různorodých souborů: akrobatů Losers Cirque Company, tanečníků 420People a pěvců Maranatha Gospel Choir. Na svou roli v muzikále se zodpovědně připravují i hlavní protagonisté Jiří Korn a Petr Jeništa. Premiéra se uskuteční 30. a 31. května.

Na jevišti Divadla BRAVO! v Braníku, kde zkoušky probíhají, vzniká jedinečná symbióza: část souboru Losers Cirque Company se učí zpívat pod vedením ostřílených členů Maranatha Gospel Choir. Tanečníci 420People pilují akrobatické triky za asistence novocirkusových Lůzrů. A jako bonus se pěvci z gospelu učí choreografii od profesionálních tanečníků.

Ústřední melodie muzikálu tvoří gospelové písně amerického skladatele a zpěváka BrianPierre Fentresse, choreografii vytvořil Václav Kuneš z 420People, režie se ujal Petr Horníček z Losers Cirque Company a dramaturgie Matěj Randár.

Václav Kuneš (foto Michal Hančovský)

Pro naše tanečníky a diváky jsme letos připravili opravdu bohatou nabídku toho, co všechno dokáže nejen současný tanec, ale hlavně jak všestranní jsou i samotní performeři. Propojování žánrů a disciplín – o tom je současné umění,“ komentuje projekt Václav Kuneš umělecký ředitel 420PEOPLE.

Marek Jonczy, manažer Maranatha Gospel sboru, ho doplňuje: „Je nám ctí a zároveň velkou výzvou, že zrovna naše gospelové písně se staly ústředním motivem pro vytvoření příběhu a choreografií tohoto nevšedního muzikálu. Jsme zvědaví a zároveň se moc těšíme na to, jak se nám podaří skloubit zpěv s divadelním pohybem. Děkujeme za vloženou důvěru tvůrcům a věříme, že i naše početná maličkost přispěje na jevišti ke skvělému kulturnímu a možná i duchovnímu zážitku.

Letní scéna Divadla BRAVO! divákům nabídne i další pestrý program. V klášterních zahradách bude k vidění divácky oblíbená inscenace The Loser(s) se showmanem En.Druem, která má v repertoáru Losers Cirque Company své stálé místo, a také lůzerské představení Konkurz, které mělo premiéru v loňském roce. Připravují se i workshopy párové akrobacie pro začátečníky.

Holektiv – Vrány, z natáčení filmu

Ženské seskupení Holektiv ve složení Andrea Vykysalá, Karolína Křížková a Eva Stará nabídne v dvoulodí kostela sv. Františka v areálu Anežského kláštera inscenaci Vrány, poetické propojení pohybového divadla a podmanivé živé hudby v podání violoncellistky Terezie Kovalové. Pro malé diváky si pak akrobatky připravily strhující představení Letkyně plné nadsázky a skvělých leteckých rekvizit, které rozzáří dětská očka.

Blíží se 10. ročník fesivalu KoresponDance

Na přelomu června a července se uskuteční v Praze (28. června) a Žďáru nad Sázavou (15. – 17. července) jubilejní 10. ročník festivalu KoresponDance, z jehož programu přinášíme první ochutnávky.

Hlavní ambicí fesivalu je spolupráce s různými komunitamu, na které se bude navazovat v rámci několika projektů i letos. Vzniká jedinečné představení se zájmovými a volnočasovými centry pro seniory Vysočiny pod vedením izraelské choreografky Galit Liss. Výsledek bude představen během části festivalu ve Žďáru nad Sázavou.

V pražské části festivalu se v hostivařské společnosti Pražká kabelovna (PRAKAB) odehraje interdisciplinární projekt Továrna v pohybu. Na ní spolupracují česko-švýcarská novocirkusová skupina Cie Pieds Perchés, pracovníci kabelovny a další tuzemští i zahraniční umělci. Výsledkem bude umělecké site-specific dílo realizované v industriálních prostorách podniku, jehož zaměstnanci v něm budou přímo účinkovat. Režijního vedení se ujme švýcarská umělkyně Stephanie N’Duhirahe.

Sharon Vazanna v Trutnově

High & Good Children (foto archiv Uffo)

Do východočeského Trutnova přicestuje izraelská tanečnice a choreografka Sharon Vazanna. V polyfunkčním divadle a kulturním epicentru UFFO uvede po Velikonocích inscenace High a Good Children.

Sharon Vazanna proslula jako tanečnice, performerka, autorka a choreografka. Od úspěšných studií v Rotterdamu a Jeruzalémě opakovaně spolupracuje se špičkovými umělci z celého světa. Nyní se chystá na cestu do Trutnova.

„Měla k nám přijet už před dvěma lety s tanečním představením Monster, ale kvůli covidové pandemii z toho v poslední chvíli bohužel sešlo. O to víc se na ní teď těšíme,“ upozornil Libor Kasík, ředitel společenského centra UFFO.

V neděli 24. dubna přiveze do Trutnova dvě inscenace, pod kterými je autorsky podepsaná. Good Children původně vytvořila pro Curtain Up Dance Festival v roce 2019 a na jevišti v ní účinkují tři performeři – dva muži a jedna žena. Představení High se dvěma tanečníky (muž a žena) mělo premiéru v roce 2014 v Jeruzalémě.

„Úžasnou práci Sharon už mohli obdivovat diváci v USA, Španělsku, Itálii nebo Švýcarsku. Já jsem měl to štěstí v Tel Avivu a hned jsem věděl, že její dílo musím zprostředkovat českým milovníkům tance a divadla obecně. Už se na ni v Uffu moc těšíme. Jinde v Česku letos ani v nejbližších letech její inscenace k vidění určitě nebudou,“ upozornil Kasík.

Sharon Vazanna proslula jako tanečnice, performerka, autorka a choreografka. Studovala v Rotterdamu a Jeruzalémě, tančila ve švédském Cullberg Ballet či Kibbutz Contemporary Dance Company. Je zakladatelkou vlastního tanečního souboru Body in Dance a držitelkou řady ocenění.

Další stream souboru NDT

NDT II (foto Rahi Rezvani)

Soubor Nederlands Dans Theater si opět připravil další ze svých online streamů, tentokrát v podání mladých tanečníků skupiny NDT II. Ve dnech 21. – 23. dubna bude možné na jeho webu vždy od 20.15 sledovat přenos triptychu Sudden and Suspended složeného ze světových premiér děl Edwarda Cluga a dvojice David Raymond, Tiffany Tregarhen, které doplní Impasse Johana Ingera.

Svou vstupenku na kterékoli datum si můžete zakoupit na tomto odkazu.

Dance for Ukraine

Alina Cojocaru, Ivan Putrov (foto Dance for Ukraine)

V jednom z předchozích Týdnů s tancem jsme informovali o londýnském gala Dance for Ukraine, které uspořádali Alina Cojocaru s Ivanem Putrovem, a které vybralo na podporu válkou stižené Ukrajiny přes 140 000 liber. Nyní mají diváci možnost jej zhlédnout (a zakoupením své vstupenky přispět organizaci Disaster Emergency Committee a jejímu Ukraine Humanitarian Appeal) na webu Marquee TV, a to až do 24. dubna 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments