České střípky z Letní Letné

  1. 1
  2. 2
Na pražském festivalu Letní Letná samozřejmě nechybí ani domácí tvorba. Kromě velkých premiér Cirku La Putyka a Losers Cirque Company (premiéra ve čtvrtek, ale všechna představení jsou už prakticky vyprodaná) se v programu průběžně představuje český nový cirkus, pantomima a pohybové divadlo, hraje se pro děti i pro dospělé. Mnoho projektů je současně koprodukčních, například novocirkusové uskupení Feel the Universe Circus Company se představuje jako ansámbl artistů z Česka, Dánska a Itálie. Ti zaujali na festivalu nejen výkony, ale i značně sebevědomou prezentací. Budiž jim přáno, ale…
Feel The Universe Circus Company: Sky Is Not the Limit – Letní Letná 2017 (zdroj Letní Letná / foto František Ortmann)

Představení, které tato nová nadšená skupina vyznavačů artistiky a nového cirkusu představila, nese název Sky Is Not the Limit, a tito mladí se zřejmě opravdu ničím nemíní zastavit. Zatím je jejich vystoupení čistočistě přehlídkou dovedností a mladistvé síly. Vystupují ve složení Alžběta Tichá, Jan Jirák, Sebastian Krefelo, Eva Stará, Karolína Křížková, Marica Marinoni. Eva Stará a Karolína Křížková jsou performerkami skupiny Holektiv, věnují se párové akrobacii a současnému tanci. Zdá se, že vedoucím i mluvčím ambiciózního souboru je mladý ekvilibrista Jan Jirák. Má zkušenosti ze studia na cirkusové akademii v Kodani i z pražské AMU, jeho spolupracovníci jsou také studenty artistických škol a jejich společné vystoupení se řadí k linii revuí, podívaných.

Pomyslným mottem představení je vertikála, všechna čísla směřují především do výšky, do volného prostoru. Sky Is Not the Limit není divadlem s příběhem, a i když jsou studenti talentovaní a některé výkony předvedli opravdu skvělé, ještě je znát mezi jednotlivými výstupy švy, které by měla zamaskovat jednotící linka silnější, než je střídání interpretů na scéně a pobídka pohledem. Inscenaci by přece jen pomohl režisér, i když jde ve stopách pouliční lidové zábavy.

Do představení zapojili artisté své oblíbené disciplíny, Marica Marinoni akrobatický výstup s velkou obručí zvanou cyr wheel, Alžběta Tichá akrobacii na laně, mnoho odvážných i vtipných momentů zažijí při skákání na teeterboardu. Vystoupení provází živá hudba, což je vždy vítaný prvek, který podporuje interakci složek. S bicími, flétnou a kytarou po boku dokáží mladí umělci objevit lyrické i divoké momenty. Úvod, kdy se Karolína Křížková prochází po mase ležících těl a postupně stoupá vzhůru nejen za pomoci své osvědčené partnerky Evy Staré, ale i dalších performerů, shrnuje sdělení o touze stoupat výš a dosáhnout dál. Překonávat hranice a omezení je přirozené, jen ve fyzickém divadle a fyzické aktivitě vůbec je to proces výrazně viditelný. Mnoho mezí, které jsou na pohled neviditelné, zdoláváme ještě hůře, možná proto se tak rádi díváme na ty, kteří dokázali pohnout s těmi fyzickými.

Je zřejmé, že soubor Feel the Universe Circus Company si s mezemi starosti nedělá. Jsou mladí a nadšení. Také jsou hodně nadšení sami ze sebe. Zdravé sebevědomí je jistě užitečná věc, mnoho umělců především v oblasti tance a pohybového divadla bojuje s nalezením své hodnoty a schopností se dostatečně prezentovat – však se tohoto tématu často dotýkáme i v rozhovorech. Je ovšem vždy nutné vybalancovat sebevědomí a sebekritiku, a jak udržet balanc, to by právě měli nejlépe vědět artisté, kterým jde při jednom chybném hmatu minimálně o zdraví. Doufejme, že přes poněkud jarmareční finále děkovačky po představení si i tihle mladí artisté zachovají chladnou hlavu a nějaké limity udrží alespoň v prezentaci sebe sama. Aby se jim ta reklama nechtěně nezvrhla v trapnou parodii, kterou shodí celé své umělecké snažení.

Na Letní Letné měl premiéru také projekt s vážnějším tématem – duo Hand to Violin, Daniella Vítová a Michal Mudrák, představilo krátkou inscenaci na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla s názvem Hello Poly! Ne, to není překlep, nejde o anglické jméno, ale o chemickou předponu. Inscenace na environmentální téma se totiž topí v plastech jako naše planeta.

Ona a on jsou šťastný a spokojený pár, užívající si piknik s plastovým nádobím na umělohmotném trávníku, který není třeba zalévat. Jak dlouho taková idyla potrvá? Novocirkusových prvků je v inscenaci použito relativně málo, trocha žonglování a ekvilibristiky je vyvážena spíš mimováním a zapojením současného tance – radost ze života i vážnější proměna se spíš vyjádří stylizovaným pohybem než artistikou, proto si zřejmě tvůrci přizvali na pomoc choreografa (Michal Záhora) a inscenace tím získala velmi odlišný ráz od toho, co je jinak na festivalu k vidění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Feel The Universe Circus Company: Sky Is Not the Limit (Letní Letná 2017)

[yasr_visitor_votes postid="265421" size="small"]

Vaše hodnocení - Klich/Vítová/Mudrák: Hello, Poly! (Hand to Violin)

[yasr_visitor_votes postid="265423" size="small"]

Mohlo by vás zajímat