Univerzita Karlova bude mít ve Velké aule historického Karolina nové varhany

Ve Velké aule historického Karolina budou nové varhany. Vyrobit je má německá rodinná firma Orgelbau Vleugels GmbH. Rektor školy Tomáš Zima ve středu podepsal s jejími zástupci smlouvu na zhotovení nástroje. Nové varhany by měly stát zhruba 18,6 milionu korun a v aule by se měly poprvé rozeznít v prosinci 2021.
Karolinum, Velká aula: varhany (zdroj commons.wikimedia)

Nové varhany v aule budou postaveny na míru poté, co se rozeberou ty stávající. O obojí se postará firma Orgelbau Vleugels GmbH. Nový nástroj bude postaven nejdříve v dílně firmy a po rozebrání a transportu bude definitivně složen na místě současných varhan, tedy uprostřed auly na prvním balkonu.

“Nové varhany budou znít a fungovat lépe a rovněž z pohledového, chcete-li estetického hlediska půjde o krásný nástroj,” uvedl varhaník Univerzity Karlovy Jan Kalfus. Na novém nástroji by měl v aule začít hrát v prosinci 2021. Zvuk varhan v Karolinu tradičně doprovází například inaugurace, promoce a jiné slavnostní příležitosti.

Německá firma se sídlem v Hardheimu vzešla z výběrového řízení, které univerzita vyhlásila loni v červnu. Do soutěže se přihlásilo osm varhanářských společností. Cena byla stanovena na 18,63 milionů korun, přičemž 85 procent z této částky pokryje dotace ministerstva školství.

Dosluhující varhany pocházejí z roku 1968 od společnosti Organa Kutná Hora. Píšťalový nástroj byl tehdy postaven za barokním průčelím na balkoně, které je vidět z auly. Slouží dodnes. Podle Kalfuse se ale s časem vynořily některé nedostatky těchto varhan, a proto před pár lety vyslovil prosbu o stavbu nových. Stav nástroje podle něj posoudil i diecézní organolog, který má na starosti též stavbu nových varhan ve Svatovítském chrámu. Podle Kalfuse by měl zvuk nového nástroje lépe naplnit prostor. “Proto nová koncepce počítá s nástrojem, který bude mít převážnou část píšťal umístěnou přímo v aule, a ne ve vedlejších prostorách, jako je tomu u současných varhan,” vysvětlil.

První varhany byly ve Velké aule Karolina od roku 1948, kdy tam byl převezen barokní nástroj z jezuitského kostela v Chomutově. Původní píšťaly a klaviatura se v roce 1968 vyměnily za nové, barokní skříň nástroje dosud zůstala na místě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments