Úplné uzavření divadel a zákaz koncertů: nová opatření vlády na dva týdny zmrazí kulturu

Od pondělí 12. října 2020 se na dva týdny zastaví kulturní akce, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zákaz otevřít se týká podle něj prakticky všech kulturních událostí, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady. Opatření mají sloužit ke zpomalení šíření epidemie covidu-19.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (zdroj FB)

Přijatá opatření prozatím potrvají dva týdny, po kterých vláda zhodnotí jejich dopad a rozhodne o případném uvolnění nebo zpřísnění. Jejich cílem je podle ministra zdravotnictví omezení volnočasových aktivit lidí. Kromě divadel budou uzavřeny i sportovní haly, zoo, koupaliště nebo posilovny a zakázány jsou plošně veškeré akce s účastí nad 10 lidí, případně 20 lidí mimo interiérové prostory. Omezen bude i provoz restaurací, které nově musí zavřít nejpozději ve 20:00. Podle Romana Prymuly vláda přijala nová opatření jednomyslně.

Lidé z kultury ale upozorňují na to, že opatření vyhlašovaná vládou, která omezují provoz kulturních institucí a akcí, není jen omezením možností, jak trávit volný čas, ale pro mnohé to znamená ekonomické opatření, neboť kvůli nim mají ušlý zisk. Novinářům to dnes třeba řekl ředitel Národního divadla Jan Burian. „Opatření chápeme, ale škody budou pro všechny významné,“ sdělil novinářům Burian. Národnímu divadlu za uzavření scén v první vlně koronaviru chyběly výnosy 121,3 milionu korun.

Do pondělí bude platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být aktuálně maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále. Nesmí se ale hrát opera a další představení s převahou zpěvu, zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments