Ústřední hudba norských vojenských sil završí koncertní cyklus Musica Orbis

Poprvé přijíždí do České republiky Ústřední hudba norských vojenských sil (v originále Forsvarets stabsmusikkorps), hudební soubor, který zdobí akce norské královské rodiny a který v roce 2018 oslaví dvě stě let své existence. Pražským koncertem 27. srpna ve Smetanově síni završí koncertní cyklus Musica Orbis 2015 a zároveň předznamená i zajímavou událost příštího roku, konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE), která se bude konat v Praze. Na programu koncertu budou především díla severských autorů, ale také Dvořáka a Hindemitha.Ústřední hudba norské armády sídlí v hlavním městě Oslu a je největší a nejstarší vojenskou kapelou v Norsku. Orchestr provozuje širokou škálu hudebních stylů od klasické hudby až po moderní jazz a pop a pochopitelně také zajišťuje hudební složku vojenských přehlídek a obřadů pro norskou královskou rodinu. Kapela pravidelně pořádá koncertní turné po Norsku i zahraničí. Udržuje úzké vztahy s Norskou národní operou (Den Norske Opera), Norskou hudební akademií (Norges musikkhøgskole). Nahrávky orchestru získávají pochvalné kritiky a v posledních dvou letech byly nominovány na cenu Grammy. V Praze představí program, který české publikum seznámí s díly norských skladatelů a s norskou kulturou.

K činnosti orchestru nám řekl dirigent koncertu Andreas Hanson: „Krom toho, že jsme dechový orchestr, účastníme se mnoha rozličných ceremoniálů a reprezentativních událostí, z nichž mnohé se konají v plenéru a zahrnují i pochodování. Existuje bezpochyby mnoho rozdílů mezi našimi klasickými koncerty a účinkováním při udělování medailí a pietních aktech. Mnoho různých obsazení, ve kterých hrajeme, nás činí odlišnými oproti civilním orchestrům. Tento rozdíl vytváří pro naše muzikanty velmi stimulující prostředí.“

Dirigent Andreas Hanson je uznáván za autoritu v oboru dechových hudeb. Vystudoval hru na trubku a dirigování na Královské konzervatoři ve Stockholmu, dirigování dále studoval u sira Adrewa Davise ve Velké Británii (kde působil i v Královské opeře a v Covent Garden), poté se stal žákem Carla Marii Giuliniho v Miláně. Od počátku dvacátého prvního století často hostoval u všech hlavních švédských symfonických orchestrů. Dirigoval ve skandinávských a pobaltských zemích, v Rusku, Polsku a ve Velké Británii, kde debutoval na BBC Proms 2000. Jako vysoce ceněný operní a baletní dirigent spolupracuje Andreas Hanson pravidelně mimo jiné se stockholmskými operními domy Kungliga Operan (Švédská královská opera) a Folkoperan (Lidová opera). V letech 1996–2008 vyučoval orchestrální dirigování na Královské konzervatoři ve Stockholmu. Jeho zaměření na soudobou hudbu nejlépe dokumentuje počet švédských a mezinárodních premiér, jichž má na kontě již šedesát.

Norsko má silnou tradici lidové hudby, která zůstává stále velmi populární a tak na posluchače koncertu čeká program ovlivněný norským folklorem. „Na koncertě zazní například skladba Hjalar-ljod Eivinda Grovena, která je vystavěna na tradičním halekání, které používali norští pastýři. I když byla skladba napsána již dávno, zní pořád velmi svěže. Skoro jako John Williams inspirovaný norskou lidovou hudbou. Griegovy písně, které jsme vybrali, nemají sice základ v žádné konkrétní lidové písni, ale norská melodika je patrná v celé skladbě. Nesmíme opomenout ani Valdreský pochod. Pro Ústřední hudbu ji napsal její tehdejší dirigent, Johannes Hanssen. Hudba je tematicky založená na signálu valdreského batalionu a dnes patří k nejznámějším pochodům na celém světě,“ říká dirigent Hanson.

V líbezné Griegově Solvejžině ukolébavce se představí mladá norská operní zpěvačka Lina Johnson, která má svém kontě vítězství v mnoha soutěžích – mezi jinými byla oceněna Hudební cenou Léonie Sonning v roce 2008 a v roce 2005 stipendiem Dream Scholarship udělovaným Norskými fondy národních hudebních škol. Sopranistka Lina Johnson se velmi rychle stala fenoménem na skandinávské operní scéně, hudební kritika oceňuje její hlas a hudební vyzrálost.

Na koncertě zazní i česká hudba jako pocta hostitelské zemi. „Jsme velmi hrdí, že budeme moci provést Dvořákovu předehru Karneval právě v Praze, ve zlatém městě hudby! Skandinávci si českých skladatelů velice váží a jako hudebníci se s díly Smetany či Dvořáka často setkáváme, ale jen pár z nás doposud Českou republiku navštívilo,“ dodává Andreas Hanson.

A jako poslední na sebe dirigent prozrazuje: „Jsem blázen do hudby Paula Hindemitha a Percyho Graingera. Na našem koncertě v Praze zazní díla obou – díla, která považuji za milníky v repertoáru dechových souborů. Tyto skladby jsme si vybrali pro jejich vysokou uměleckou kvalitu a také s ohledem na původ naší kapely. Zařadit Graingerova a Hindemithova díla nám tak připadalo naprosto přirozené. Doufáme, že náš repertoár přinese českým posluchačům pestrý a vzrušující zážitek!

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]