V 95 letech zemřel zakladatel Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl

V 95 letech zemřel v pátek 3. ledna 2020 zakládající člen Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl, působil v něm od roku 1947 dalších 42 let. Narodil se v Ivančicích a jeho profesní aktivní život byl spjatý s Brnem. Byl emeritním pedagogem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně a desetiletí působil jako violista jak sólově, tak i v orchestrech.
Jiří Kratochvíl se členy Janáčkova kvarteta (zdroj Janáčkovo kvarteto)

Kratochvíl se narodil v roce 1924 a na brněnské konzervatoři studoval obor housle, JAMU absolvoval již jako violista. Kromě působení v Janáčkově kvartetu byl Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a sólovým violistou, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o provádění soudobé hudby na českých koncertních pódiích. V roce 2006 se stal laureátem Ceny města Brna v oboru hudba.

Poslední narozeniny slavil loni v prosinci a v aule JAMU mu k nim zahrálo koncert současné Janáčkovo kvarteto. Prvními Kratochvílovými kolegy v kvartetu byli Jiří Trávníček, Miroslav Matyáš a Karel Krafka. Matyáše v roce 1952 vystřídal Adolf Sýkora, který končil s činností až v roce 1993.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat