V 95 letech zemřel zakladatel Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl

V 95 letech zemřel v pátek 3. ledna 2020 zakládající člen Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl, působil v něm od roku 1947 dalších 42 let. Narodil se v Ivančicích a jeho profesní aktivní život byl spjatý s Brnem. Byl emeritním pedagogem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně a desetiletí působil jako violista jak sólově, tak i v orchestrech.
Jiří Kratochvíl se členy Janáčkova kvarteta (zdroj Janáčkovo kvarteto)

Kratochvíl se narodil v roce 1924 a na brněnské konzervatoři studoval obor housle, JAMU absolvoval již jako violista. Kromě působení v Janáčkově kvartetu byl Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a sólovým violistou, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o provádění soudobé hudby na českých koncertních pódiích. V roce 2006 se stal laureátem Ceny města Brna v oboru hudba.

Poslední narozeniny slavil loni v prosinci a v aule JAMU mu k nim zahrálo koncert současné Janáčkovo kvarteto. Prvními Kratochvílovými kolegy v kvartetu byli Jiří Trávníček, Miroslav Matyáš a Karel Krafka. Matyáše v roce 1952 vystřídal Adolf Sýkora, který končil s činností až v roce 1993.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na