V bratislavské Redutě zazní hudba ze slovenských filmů

Slovenská filharmonie každoročně nabízí koncerty světové filmové hudby. V nové 74. sezóně ji rozšířila o dva koncerty mapující hudbu ze slovenských filmů česko-slovenských autorů. Uskuteční se ve čtvrtek a v pátek 27. a 28. října 2022 v 19:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie.

Slovenská filharmonie: Filmová hudba (foto Alexander Trizuljak)
Slovenská filharmonie: Filmová hudba (foto Alexander Trizuljak)

Program koncertů nabídne průřez původní a podmanivou slovenskou filmovou hudbou – ústřední melodie z filmů Zem spieva, klenot slovenské kinematografie; Jánošík, Pacho, hybský zbojník, dnes již kultovní filmy, které si stále nachází své místo na televizních obrazovkách; Záhrada, film oceněný pěti Českými lvy, 1. cenou Prix Italia v Bologni a řadě dalších ocenění; Lietajúci Cyprián, strhující historický film; Dubček, který retrospektivně zachycuje události roku 1968 a jeden den v polovině 70. let; Medená veža, v níž zazářila plejáda hereckých legend; a oscarový film Obchod na korze, jeden z největších klenotů slovenské kinematografie; a mnoho dalších.

Filmové melodie zazní v podání Slovenské filharmonie a Pěveckého sboru Lúčnica se sbormistryní Elenou Matušovou pod vedením Rastislava Štúra. Starší filmové tituly jsou často inspirovány lidovou hudbou. Kompozice Ľubice Čekovské, Vladimíra Martinky a Zdeňka Lišky představí novější způsob využití hudby ve filmu. Koncerty připomenou 100. výročí založení Slovenského ochranného svazu autorského a bohatou, více než 110letou historii slovenské kinematografie. Večery bude uvádět Iveta Malachovská, která přivítá speciální hosty – filmovou režisérku a scenáristku Marianu Čengel Solčanskou a hudební skladatelku Ľubicu Čekovskou. Atmosféru večerů umocní promítání ukázek z filmů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments