V Brně chystají už dvaadvacátý ročník mozartovské soutěže pro klavíristy do 11 let

Mladí klavíristé do jedenácti let předvedou své nadání při mezinárodní mozartovské soutěži Amadeus v Brně. Za dvaadvacet let existence soutěž přesáhla regionální měřítka a láká účastníky z celé Evropy. Je volně přístupná veřejnosti. Zájemci mohou ve čtvrtek a pátek v Besedním domě sledovat výkony účastníků rozdělených do věkových kategorií, v sobotu pak znovu zahrají laureáti soutěže.

Amadeus Brno 2014 (foto ČT Brno)
Amadeus Brno 2014 (foto ČT Brno)

„Letos jsme opětovně zaznamenali výrazný nárůst počtu soutěžících. Z 86 účastníků je 33 domácích. Druhou nejvíce zastoupenou zemí je Rusko, pověstné vysokým počtem hudebních talentů a úrovní klavírní pedagogiky,“ uvedl za pořadatele Emil Drápela.

Přijedou mladí klavíristé z Litvy, Ukrajiny, Bulharska, ale také třeba z Malty a Singapuru. Vítěze určuje mezinárodní porota s předsedou Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie. Účastníci musejí sólově a zpaměti přednést skladby Wolfganga Amadea Mozarta a některého z jeho současníků.

Amadeus nemá být prezentací úzkého okruhu „zázračných dětí“, cílem je široká podpora dětských talentů. I proto se pořadatelé snaží vytvořit soutěžícím přátelskou a neformální atmosféru a odbourat trému a stres.

Brněnská soutěž Amadeus se inspiruje dávnou hudební událostí: koncertem jedenáctiletého Mozarta v Brně v roce 1767. Proto je horní věkovou hranicí jedenáct let a ze stejného důvodu je také soutěžním oborem hra na klavír. Celkový počet účastníků soutěže za celou dobu existence se letos přiblíží číslu 1750. Mnozí z laureátů studují na konzervatořích a vysokých uměleckých školách, někteří už zahájili vlastní profesionální kariéru.

Amadeus Brno 2014 (foto FB soutěže)
Amadeus Brno 2014 (foto FB soutěže)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat